Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Guava

  • 19 Mayıs 2010
  • 10.562 kez görüntülendi.
Guava

Guava (Psidium guajava L.)
Amazon Hintlilerinin guava meyvesini boğaz hastalığı, sindirim zorluğu ve baş dönmesini tedavi etmek ve aybaşına ait dönemleri düzene sokmak için kullandığını biliyor muydunuz?

Hikâvesi Nedir?
Guava ‘myrtle’ (Myrtacecıe) ailesine aittir ve karanfil, tarçın, yenibahar ve okaliptüs gibi baharatlar içerir. Çoğunlukla tatlı ve güzel kokulu olan guava şekline ve türüne göre sınıflandırılır. İçindeki eti suludur ve rengi beyazdan sarıya, pembeye, kırmızıya olarak, çeşitlendirilir. Türüne göre değişerek ortası sarı çekirdekle doludur ya da hiç çekirdeği yoktur. Ağaçta olgunlaşmış meyve en iyisi fakat guava genelde pazarlanmadan önce kuşların avı olarak aşağı düşer. Bu nedenle, büyük bir çoğunluğu erken toplanır ve samanlıkta altı gün boyunca oda sıcaklığında olgunlaştırılır.

Guava

Guava

Guavanın Tarihi
Guavanm asıl yeri büyük olasılıkla Orta Amerikanının aşağısında güney Meksika’dır, ispanyol ve Portekiz araştırmacılar onu Kuzey ve Güney Amerika’dan, doğu Hindistan’a ve Guam’a getirdiler. Guava oradan Asya, Afrika ve Orta Doğuya doğru seyahat etti. Guava Kral I. Kamehameha hükümdarlığı zamanında ilk olarak Havaiye taşındı, genellikle Bahama, Bermuda ve güney Florida da bulundu. ilk ticari guava fabrika işlemi 1992 yılında Florida Palm Solada kuruldu.
Guava Nerede Yetişir?
Guava bereketli bir şekilde Hint, Çin, Meksika ve Güney Ameri ka’da yetişir. Amerika, Hawaii, Florida ve Kaliforniya guava üretimi ne önderlik yapıyor.
Neden Guava Yemeliyim?
Fayda üstüne fayda! Guavada turunçgillerden daha fazla C vitamini vardır ve oldukça çok miktarda A vitamini de içerir. Guava meyvesi ayrıca iyi bir pektin, diyetsel lif, zengin potasyum ve fosfor kaynağıdır. Guava şaşırtıcı derecede tanen, fenol, triterpene, flavonoid, gerekli yağlar, saponin, karotenoid ve lektin gibi fitokimyasallar içerir. Guavanm yapraklan da flavonoid besinseli bakımdan oldukça zengindir, quercetinin özellikle antibakteriyel etkinliği kanıtlandı ve guavanm antidiarrheal (ishal giderici) etkisinin olduğu da düşünülür.
Guava yapraklan ishal için mikroplara karşı bir özelliği olduğu düşünülerek bir ilaç olarak kullanılır. Yapraklar kanayan dişetlerini tedavi etmek ve kötü nefes kokusu için de çiğnenir. Guava kan şekerini kontrol etmede ve adet dönemini desteklemek için antibakteriyeî, mantarları yok edici, ağrı kesici ve yüksek tansiyon ilacı olarak kullanılır.
Şeker Hastalığı: Dört hafta boyunca guava suyu verilen şeker hastası farede glikozun diyabetik kontrol grubuyla karşılaştırıldığında yaklaşık yüzde yirmi beş oranında bir azalma gözlemlendi. Guava yaprağı başarılı bir şekilde kan şekerini kontrol etmede de kullanıldı.
Kalp Sağlığı: Guava kullanımının katılımcıları toplam kolesterolde, trıgliseritte ve gelişmiş HDL kolesterolü ile beraber, LDL (“kötü”) kolesterolde bir azalma işareti tecrübe edindi. Kan basınçları da selisti.
Antibakteriyel: Guava yapraklarının antibakteriyel özelliklere sahip olduğu ve zehirlenmeye yol açan salmonella mikrobu ve diğer zararlı bakteriler üzerinde öldürücü bir etkiye sahip olduğu görüldü.
Seçim Ve Saklama:
* Guava taze gelir, bir macun, jöle, meyve suyu ve nektar içinde konservelenır. Bunlara Latin marketlerinde kolaylıkla ulaşılabilir.
1 Olgun guava kolaylıkla çürür ve son derece kolay bozulur, birkaç gün içerisinde yenilmelidir.
Hazırlama Ve Servis Önerileri:
1 Guava yenmeden önce oldukça olgun olmalıdır. Çeyrek parçalara böl. çekirdeklerini çıkar ve kabuğunu soy. 1 Olgunlaşmamış guava hemen yenebilir ya da tatlı olarak veya salataya dilimlenebilir.
1 Latin Amerika’da meşhur geleneksel bir tatlı olan guava yaprakları pişirilir. ( cascos de guayaba)
1 Guava şurubu pasta, dondurma, puding ve süt üzerinde harika olur.
Guava ve Peynirli Empanadas
Senis: 12 adet (lsenis = 3 empanadas) • Hazırlama ve Pişirme Süresi:
15 dakika
Bu tarif 2 adet enerji deposu yiyecek içerir.

Malzemeler:
36 (3 parmak) yvonton sargı ya da Çin usulü mantı sargısı
4 gr guava pastası, 36 küçük parçaya böl
1 yumurta akı, hafifçe çırpılmış
4 gr az miktar krem peyniri, 36 küçük parçaya böl
Hazırlanış:
Fırını önceden 400 derecede ısıtm. Yapışmaz bir fırın kâğıdını yapışmaz spreyle kaplayın. Bir zeminin üzerine birkaç wonton sargısı hazırlayın. Yumurta akını hafifçe her bir sargının kenarına sürün (yumurtanın akı sargının dışarıya sızdırmasını önler). 1 tane guava pastasını ve 1 tane krem peyniri ortaya yerleştirin ve sargıyı üçgen hamur yapmak için yarıya kıvırın ya da yuvarlak sargı kullanıyorsanız yarım ay şeklinde hamur yapm. Kenarları çatal ile kıvırın. Siz diğerlerini yaparken bitmiş empanadası hazırlanmış fırın kâğıdına yerleştirin. Empanadasm üstünü yapışmaz spreyle kaplayın. Firma verin, düzenli olarak 8 ile 6 dakikada bir gevrek ve altın sarısı renginde olana kadar bakın.
Besin Öğeleri:
Kalori: 110; Toplam yağ:O gr; Doğmuş yağ oranı:0 gr; Kolesterol:5mg; Sodyum:21mg; Toplam karbonhidrat:21gr; Lif:l gramdan az; ŞekenO gr; Protein: 4gr.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ