Her Yaşa Farklı Cilt Bakımı

  • 2.043 kez görüntülendi.

Her Yaşa Farklı Cilt Bakımı
20’li yaşlarda cilt bakımınız için yapacağınız en önemli şey, cildin olabildiğince az zarar görmesini sağlamak. Bunun için uyku düzeninize dikkat edin, alkol, sigara ve stresten mümkün olduğunca uzak durun. Gece yatmadan önce mutlaka nemlendirici kullanmaya başlayın. Cildinizi düzenli olarak temizleyin. Nemlendiricinizi yaşınıza uygun seçin. Kırışık önleyici, leke giderci gibi ileri yaşlar için uygun nemlendiriciler kullanmaya başlarsanız, ilerleyen yaşlarda cildiniz bu tarz kremlere karşı re aksiyon göstermez.
30’lu yaşlar ince çizgilerin ilk belirmeye başladığı yaşlardır. Cilt doğal nemini kaybederek kurumaya başlar. Bu nedenle cildi düzenli olarak nemlendirmek gerekir. Ayrıca cilt parlaklığını da yitirmeye başlar. Nemlendiricinin yanında bakım rutininize nem maskesi de her yaşa farklı cilt bakımıekleyin. Önceki yıllarda güneşe fazlaca maruz kaldıysanız, bunun belirtileri, 40’lı yaşlarda iyice ortaya çıkmaya başlar. Sabahları cildinizde şişlikler hissedebilirsiniz. Artık sıkılaştırıcı bir krem kullanma
nın yaşı geldi. Nemlendiricinizde, kırışıklıkları önlemenin yanı sıra sıkılıaşma gözenekleri
kapatma özellikleri de aramaya başlayın. 50’li yaşlarda hormon seviyelerindeki cildi etkilemeye başlar. Menopozu izleyen 5 yıl içinde de ciltte bulunan kolajen
da cilt, sıkılığını yitirir. Düzensiz melanin üretimi, ciltte eşit olmayan pigmentasyona sebep olabilir. Bu yaşlarda daha çok toparlayıcı ürünler kullanın.
Bunlara Dikkat
Öncelikle cilt tipinizi doğru tahlil edin. Eğer kendiniz bunu yapamıyorsanız, bir uzmandan yardım alın. Çünkü cilt tipine en uygun ürünü kullanmak çok önemli. Cildimiz vücudumuzdaki tüm organları dış etkenlere karşı koruyor. Bunu da savunma ve koruma sistemi PH’-la yapıyor. PH da ciltte salgılanan yağ ve terle oluşuyor. Alkol içeren ürünler çiltteki yağı söktüğü için PH oluşumunu engelliyor, dengesini bozuyor. Bunun sonucunda da cilt yeterli korumayı yapamaz hale geliyor. Sonuç olarak cilt bakterilere ve dış çevreye daha açık ve savunmasız bir hale geliyor. Cilt hassasiyeti olanların cilt bakım ürünü seçerken çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. Özellikle içeriğinde parfüm, alkol olanları tercih etmeyin. Bu ürünleri sürüp güneşe çıktığınızda cilt lekelerine maruz kalabilirsiniz. Kısacası, cilt bakımında iyi sonuçlar alabilmek için cildinize uygun ve sağlıklı ürünler seçmeye çalışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica