Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Hormon Terapisi: Güvenli mi? Fayda ve Risk Dengesini Değerlendirmek

  • 06 Ağustos 2009
  • 2.827 kez görüntülendi.
Hormon Terapisi: Güvenli mi? Fayda ve Risk Dengesini Değerlendirmek

Hormon Terapisi: Güvenli mi? Fayda ve Risk Dengesini Değerlendirmek

Hormon tedavisinin kesinlikle inişli çıkışlı bir tarihi var. Peki bu durum bugün hormona başlama (ya da kesme) kararıyla karşı karşıya kalan kadınları nerede bırakıyor?’

Hormon tedavisinin sizin için doğru seçim olup olmadığına karar vermenize yardımcı olması için menopozun farklı evrelerinde ve farklı sağlık koşullarında kadınlar arasında bu tip tedavinin potansiyel faydaları ve riskleri konusunda mevcut en iyi araştırmalardan elde edilen en son bulguları inceleyelim.

Bu veriler, bu kitabın ilerleyen bölümlerinde sunulan hormon tedavisi karar

Hormon Terapisi: Güvenli mi? Fayda ve Risk Dengesini Değerlendirmek

Hormon Terapisi: Güvenli mi?

verme araçları için bilimsel bir temelya da araştırmacılar arasındaki popüler deyişle “kanıt temeli” sağlar.
Sizi baştan uyarmalıyım bu bölüm rakamlar bölümü. İstatistikler burada bol bol önünüze çıkacak, kitabın geri kalanındakinden çok daha fazla. Titiz okurların ödülü, hormon tedavisi konusunda mevcut bilgileri pek çok doktordan daha fazla anlamak olacaktır. Ancak aşırı enformasyon yüküyle karşı karşıyaysanız doğrudan her kısmın sonundaki “özede” başlıklarına atlayabilirsiniz bundan gocunmam. Hormon tedavisinin belli bir hastalıkla ilişkisi bir düzineden fazla hastalık burada ele alınıyor üzerindeki bulguları öğrenmek özellikle ilginizi çekiyorsa ilgili kısmı daha dikkatli okuyabilirsiniz. Ayrıca bir sonraki bölümde göreceğimiz gibi, verilere ikinci bir bakış da bu fileri destekliyor.Aslında ilk WHI bulgularının yayımlanmasından bu yana hormon tedavisi kullanımındaki sert düşüş, bir seviyeye kadar yavaşladı. 2005’in ilk sekiz ayında her tip menopoz hormonu reçetesi sayısı 38,7 milyonla 2002’de aynı dönemde yazılan 79,5 milyon reçetenin neredeyse yarısı kadar olmasına rağmen, düşme hızı yavaşladı reçete sayısı 2003’te yüzde 25, 2004’te yüzde 16 ve 2005’te yüzde 10 azaldı. En çarpıcı eğilim standart dozda Premarin ve Prempro’dan diğer hormon tedavilerine kayıştı. 2005’in ilk sekiz ayında Premarin satışları yüzde 19 ve normal dozda Prempro satışı yüzde 32 azalmış olsa da, Prempro’nun düşük dozlu versiyonunun satışları bu dönem yüzde 54 fırladı. Östrojen bandı VivelleDot yüzde 12 ve vajinal Premarin kullanımı yüzde 3 arttı. Bu, henüz test edilmemiş olsa da bu tip tedavilerin geleneksel hormon haplarına göre daha az risk taşıyor olabileceğine ilişkin yeni ortaya çıkan bir düşünceyi yansıtıyor. “Doğal” ya da “bioeş değer” östrojen ve progesteron dahil olmak üzere alternatif hormon preparatları üzerinde çok az araştırma var. Bu ajanlar üzerindeki veri eksikliği bunların kronik hastalıkları azaltmakta Prempro ve Premarin’e göre daha güvenli ya da daha etkili olduğu anlamında yorumlanmamalıdır; bu sadece bu soruları cevaplamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ