Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Horoz ibiği

  • 20 Mayıs 2010
  • 21.228 kez görüntülendi.
Horoz ibiği

Horoz ibiği (Amaranthus)
Meksika Kızılderililerinin horozibiği, bal ve insan kanından putlar yaptığını sonra da onları yediğini biliyor muydunuz? Cortes bu uygulamanın iğrenç olduğunu düşündü ve horozibiği tarlalarım yaktı. Horoz ibiği neredeyse yok oldu ve birkaç yüzyıl sonrasına kadar tekrar keşfedilmedi.

Hikâyesi Nedir?
Ayrıca Çin ıspanağı veya kazayağı olarak ta bilinen horozibiği yemek açısından olduğu kadar kozmetik özellikleri açısından da kıymetli bir bitkidir. Günümüzde yaklaşık altmış çeşit horoz ibiği vardır. Horozibiği tohumlarının boyutu, susam tohumu gibi oldukça küçüktür ve renk olarak genelde san ve krem rengi arasında değişir. Horozibiği tohumunun tadı. seker ve fıstık karışımına benzer ve şirildiğmde biraz gevrek bir hal alır. Horozibiğinin yenilebilen türlerinin yapraklarının tadı, ıspanağa çok benzer.
Horoz ibiğinin Tarihi

Horozibiği

Horozibiği

Sık sık “Meksika Kızılderililerinin antik tahılı” olarak bahsedilen horoz ibiğinin varlığı, yaklaşık 8.000 yıl öncesine dayanır. Meksika Kızılderililerinin, topraklan İspanyollar tarafından fethedilmeden önce, tükettikleri ana tahılın horozibiği olduğu düşünülüyor. Horozibiğine, besleyici üstünlüğü nedeniyle saygı duyulurdu ve savaşçıların yakıtı denirdi. Ayrıca, önemli besleyici ve şifalı özellikleri nedeniyle Montezuma’va adak olarak kullanılırdı.
Günümüzde bu tahılın en büyük üreticisi Çındın Horozibiği ayrıca, Meksika ve Orta Amerika’da yetiştirilir ve son yıllarda Colorado, Illinois ve Nebraska eitai Birleşik Devletlerin bazı bölgelerde yetiştirilmeye başlanmıştır.
Neden Horozibiği Yemeliyim?
Horozibiği, bütün tahıllar içinde, servis başına düşen protein sıralamasında en üsttedir. Diğer tahıllarda eksik olan, gerekli amino asit lizini içerir. Horozibiği, diğer tahıllara eklendiğinde, onların eksik proteinlerini gerçekten tamamlar. Ayrıca, horozibiği, tahıllar arasında, en yüksek lif içeriğine sahip olanlardan biridir. Bütün tahıllar içerisinde sadece quinoanın demir değeri horoz ibiğininkinden fazladır. Ayrıca iyi bir kalsiyum, magnezyum ve folate kaynağıdır. Kolesterol düşürücü ve kanserle savaşan bir fıtokimyasal olan skualeni içerir.
Peru’da, Horoz ibiğinin çiçekleri, diş ağrısı ve ateş tedavisinde kullanılır. Ekvatorda popüler olan, “aguardîente” adı verilen alkollü içecek horozibiği çiçeğinden yapılır, ve “Kanı temizlemeye’5 ve kadınların adet dönemlerini düzenlemeye yardımcı olduğu düşünülür.
Kanser: Skualen, horozibiğinde doğal olarak bulunan, tümörlere kan gidişini durdurabilecek bir antioksıdandır. Horozibiği yağı yüzde sekiz skualen içerirken, daha yaygın olarak kullanılan bir skuaien kaynağı olan köpekbalığı yağı, sadece yüzde bir oranında skualen içerir.
Göğüs  Kanserini  Önleme: Araştırmalar horoz ibiği tohumunun içindeki bir bileşenin, söeüs kanseri hücrelerindeki tümör büyümesini engelleyebileceğini bulgusuna vardı.
Kalp Hastalığı: Yulaf, kolesterole karşı tartışmasız şekilde en şifalı tahıl olarak görülse de horozibiği de kötü kolesterolü düşürmede neredeyse yulaf kadar etkili görünüyor ve yulafa alerjisi olanlar veya yulafı sevmeyenler için geçerli bir alternatif olabilir
Diyabet: Horoz ibiğinin, hıpergliseminin önlenmesine yardımcı olabileceği ve diyabete bağlı komplikasyonları azaltabileceği keşfedildi. Diyabetli fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, horoz ibiğinin kandaki glikoz değerini belirgin şekilde düşürdüğü, ensülin değerini arttırdığı ve yükselmiş karaciğer fonksiyonu belirtilerini normale çevirdiği keşfedildi.
Seçi Ve Saklama :
Horoz ibiği hamur işlerinde kullanılmak üzere un halinde satılır.
Ekmek hamuru yapmak için eşit ölçüde buğday unuyla karıştırın.
Horozibiği tohumları, hava geçirmez bir kap veya kavanoz içinde, buzdolabında altı aya kadar saklanabilir.
Hazırlama  Ve  Servis  Önerileri:
Horoz ibiği tohumları çok küçük olduğu için, ince delikli bir süzgeçte veya tülbent üstünde, soğuk suyla yavaşça yıkanmalıdır. Tohumlar, ayrıca, fırınlanabilir veya buharda pişirilebilir.
Horozibiği tohumlan, domates suyu gibi yoğun tadı olan sıvılarla pişirilirse, daha iyi bir tat alır.
Yapraklan, haşlanmış veya kızarmış sebze olarak kullanılır.
Horozibiği çorbalar için mükemmel bir kıvam arttırıcıdır.
Horozibiğini başka bir tahılla birlikte elma suyuna koyup kaynatın veya fırında pişirin, daha sonra taze meyvelerle servis edin.
Pirince alternatif olarak düşük yağda kızartılmış horozibiği hazırlayın.
Horozibiği tohumlarım tavada kızartabilirsiniz ve mısır taneleri gibi patlarlar. Patlamış horozibiği, balık ve etin yanında veya çorba, salata ve güveç üstünde kıtır ekmek olarak mükemmel gider.
Haşlanmış horoz ibiği soğutulduğunda, pektin kullanmadan ve çok az tatlandırıcıyla meyve marmelâdı yapmada kullanılabilecek peltemsi bir kıvam alır.
Servis: 8 adet
• Hazırlama ve pişirme: 25 dakika
Bu tarif 4 adet enerji deposu yiyecek içerir..
Malzemeler:
Vı su bardağı horoz ibiği unu 2 su bardağı ayran veya pirinç sütü Yi su bardağı katkısız buğday unu 2 büyük yumurta su bardağı çok amaçlı un
su bardağı kanola yağı 2 çay kaşığı kabartma tozu 2 V2 su bardağı taze meyve(çay üzümü ve çilek gibi.)
3A çay kaşığı karbonat
Hazırlanışı:
Bütün kuru malzemeleri bir kâsede karıştırın. Ayrı bir kâsede ayran, yumurta ve yağı karıştırın ve akıcı bir hal alana kadar çırpm. 5 dakika beklemeye bırakın. Katı ve sıvı malzemeleri karıştırın. Vı su bardağı meyveyi ekleyin. Harç kolayca dökülemeyecek kadar yoğun olduysa biraz su ekleyin. (Yoğunluğu azaltmak için bir kerede bir yemek kaşığı su ekleyin.) Gözlemeleri tavada veya ızgarada pişirin ve taze meyvelerle servis edin.
Besin Öğeleri:
Kalori: 220; Toplam yağ: lO gr. ; Doymuş yağ oranı: 2 gr. ; Koleste rol: 55 mg.; Sodyum: 323 mg. ; Toplam karbonhidrat: 26 gr.; Lif: 4 gr.; Şeker: 6 sr. : Protein: 8 sj.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ