İdeal gebelik yaşı nedir?

  • 2.302 kez görüntülendi.

İdeal gebelik yaşı nedir?

Prof. Dr. Cem Fıcıcıoğlu: İdeal gebelik dönemi hem fiziksel hem de psikolojik olgunluğa erişilen 20-30 yaşları arasındadır. Ancak günümüzde giderek daha fazla kadın pek çok nedenden ötürü  gebeliği 30 yaş sonrasına erteliyebiliyor. 30 yaşın altındaki kadınlarda her ay gebe kalabilıhe olasılığı %20 civarındayken, 40 yaşın üstünde bu oran yalnız % 5’tir. 35 yaşın üstündeki evli çiftler düzenli ilişki kurmalarına rağmen hamile kalamadıkları taktirde doktora başvurmak için 6 aydan fazla beklememesi gerekir. 25 yaşmdaki bir kadın genellikle 2-3 ay içinde hamile kalabilirken 35 yaşın üstündeki normal kadınlarda bu süre 6 aydan dahada uzun sürebilir.

İdeal gebelik yaşı nedir?
İdeal gebelik yaşı nedir?

Düşük yapma riski ise 30 yaşına kadar %10, 30’lu yaşlarda %13,40’lı yaşlarda ise %34’e yükselir ve elde edilen hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi zorlaşır. 35 yaşından sonra hamilelik  kapasitesi ciddi biçimde düşer.
Ek olarak üretilen yumurtaların genetik kalitesi bozulduğundan olası hamileliklerin düşükle veya kromozom anomalili bebekle sonuçlanma olasılığı artar. Yaşla birlikte hem yumurta sayısı azalır, hem de bu yumurtaların kalitesi düşer. Bu da yumurtanın sperm tarafından döllenebilme (fertilizasyon) yeteneğinin azalması anlamına geliyor. Ayrıca döllenme olsa bile, oluşan embriyolarda genetik hastalık riski artar. Örneğin ileri yaşlarda doğum yapan kadınların çocuklarında Down sendromu’ (mongolizm) riski yükseliyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica