İshallik Durumunda EHEC Olma İhtimali Var mı?’

  • 1.969 kez görüntülendi.

İshallik Durumunda EHEC Olma İhtimali Var mı?’

■ BEŞ yaşındaki oğlum 3 gündür ishal. Karın ağrısı ve kusma nedeniyle beslenemiyor. Zayıflamaya başladı. Avrupa’da görülen EHEC mikrobu bulaşmış olabilir mi?
Cevap:
Kolibasili (mikrobu), hemen her ülkede rastlanan ishalli hastalıkların başlıca nedenidir. Avrupa ülkelerinde ölümlere yol açan EHEC bakterisi, bu mikrobu barındıran besinlerin tüketilmesi sonucu, özellikle bağışıklık sistemi güçlü olmayan bireylerde ağır hastalığa neden olur. Çiğköfte, iyi pişmemiş etler, tavuk etli yemekler ve temiz olmayan sudan yapılan buz ve dondurma enfeksiyonun kaynaklandır. Sıcak hava koşullarında besinler hızla bozulur ve içinde mikroplar üremeye başlar, toksinler birikir.

İshallik Durumunda EHEC Olma İhtimali Var mı?'

İshallik Durumunda EHEC Olma İhtimali Var mı?'

Kirli besin ve su alındıktan saatler sonra mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı başlar. Ateş ve kas ağrısı bu duruma eşlik edebilir. Daha sonra ishal ve halsizlik belirginleşir. Bu tip ishal genellikle iyi seyirli olup kişi su ve tuz eksikliği tablosuna girmezse birkaç gün içinde iyileşme başlar. Ancak bazı gastroenteritli hastalarda böbrek yetmezliğine kadar gidebilen daha ağır hastalık tiplerinin gelişmesi olasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica