Jambonlu Keklik

  • 2.360 kez görüntülendi.

Jambonlu Keklik

Gerekli süre: 1 saat 20 dakika
Gerekli malzemeler:
6 kişi için
6 tane temizlenmiş keklik
12 dilim dana jambon
60 gram. tereyağı
4 kaşık dolusu zeytinyağı
Bir salkım üzüm
1 bardak sek köpüklü şarap
2 kaşık konyak
1 kaşık nane
2 defne yaprağı
Köpüklü şaraba batırılmış ve sıkılmış 2 dilim ekmek içi
2 kaşık rendelenmiş kaşar peyniri
1 çay kaşığı nişasta
1/2 diş sarmısak
Yeteri kadar tuz ve karabiber
6 asma yaprağı

Jambonlu Keklik Tarifi:
• Keklikleri temizleyip, tüylerini tütsüleyin, yüreklerini ciğerlerini çıkarın. Jambonlu KeklikÇıkardıklarınızı küçük bir tencerenin içinde, 30 gr. kızgın tereyağında kızartın. Tuz ve karabiber ekin. 2 kaşık konyak döktükten sonra, konyağı kibritle tutuşturun. Tencereyi ocaktan alın. Ciğerlerle, yürekleri ufak parçalar halinde kesip bir kâseye koyun. Ciğerlerin ve yüreklerin piştiği suya, köpüklü şaraba batırıp, sıktığınız ekmek içlerini atın. Rendelenmiş.peyniri, ciğer ve yürekleri de ekleyin. Naneyi ve yarım diş sarmısağı da katın.

* Bu içi, her kekliğin içine doldurun. Kekliklerin üzerine tuz ve karabiber serpin. Her kekliği bir asma yaprağı ve 2 dilim jambonla sarıp, iplikle bağlayın.
* Ocağa, büyük bir toprak tencere koyun. İçine geriye kalan tereyağını, zeytinyağını ve defne yapraklarını koyun. Ocağı yakın. Karışım iyice ısınınca içine keklikleri yerleştirin. Yaklaşık 10 dakika pişirin. Bu süre içinde keklikleri, bir tahta kaşıkla çevirin. Köpüklü şarabı döküp tencerenin kapağını kapatın. 20 dakika daha keklikleri pişirin. Bu sürenin sonunda keklikleri tencereden alın.
* Üzümleri yıkayıp kurulayın. Keklikleri çıkardığınız suya, bir çay kaşığı nişasta ilave ettikten sonra, yaklaşık 10 dakika bekletin.
* Kekliklerin ipliğini çözün. Isıtılmış bir servis tabağına yerleştirdikten sonra yemeğin suyunu döküp üzümleri yanına koyun. Hemen servis yapın.
* Çiftlik usulü keklik her zaman yapılamayacak bir yemek olduğundan, başarılı sonuç elde etmek için bu açıklamalara özenle uyun. Keklikle birlikte oda sıcaklığında kırmızı şarap verebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica