Kan Şekerim Normal Ama Çok Yorgunum

  • 2.268 kez görüntülendi.

Kan Şekerim Normal Ama Çok Yorgunum

44 yaşında 3 yıl önce diyabet teşhisi konan bir hastayım. Ne şimdi ne de daha önce kilo problemim olmadı. Boyum 1.80 m ve 75-78 kilodayım. Hastalığa yakalandıktan sonra kilo verip sigarayı bıraktım. Günlük spor ve yürüyüş yapıyorum. Açlık şekerim 110-115, tokluk şekerim 230-250 mg/dl. Fakat belirtilerim diğer şeker hastalarından farklı gibi geliyor. Diğer hastalar şekerli şeyler yiyebilirken ben tatlı olan hiçbir şey yiyemiyor, salataya limon bile sıkamıyorum. Bunu yaptığım an acısını 3 gün çekiyorum. Kışın aşırı üşüme, el içi damarlarında renk ve şekil değişikliği ve el üstündeki damarlarda büzüşme oluyor, özellikle geceleri ağzımdan yapışkan bir sıvı geliyor. Bedenen çalıştığım zaman ise çok yorgun oluyorum.

Yaşam tarzı düzenlemeleri, hangi ilaçlar kullanılırsa kullanılsın, tüm diyabet Kan Şekerim Normal Ama Çok Yorgunumhastaları için tedavinin mihenk noktasını oluşturuyor. Bu noktada besinleri ne zaman ve ne kadar tüketebileceğiniz; hangi fiziksel aktiviteleri ne zaman ve hangi süre ile yapabileceğiniz çok önemli görülüyor. Günümüzde diyabet hastaları için yasaklamalardan ziyade, “ölçülü yeme” prensibi geçerli bulunuyor ve buna şekerli besinler de dahil ediüyor. Genel olarak kan şekeri seviyesi; sabah aç kamına 100-120 mg/dl’yi ve tokluk durumlarında 150-160 mg/dl’yi geçmeyen hastaların günlük enerji ihtiyaçlarının yüzde 5’ini rafine karbonhidratlardan karşılamasında diyabet kontrolü açısından bir sakınca olmadığı kanıtlarla biliniyor. Bu durumdaki hastalar günde 3-5 kesme şeker kullanabilirler. Bu durum, şüphesiz ki kan şekeri kontrol aranda olmayan hastalar için geçerü değil, öte yandan kalp-damar, göz ve sinir sistemi açısından egzersiz yapmasında özel bir kısıtlama gerektirmeyen hastalar için günde 10 bin adım veya orta tempoda yarım saatlik yürüyüş yeterli bulunuyor.
Diğer şikâyetlerinize gelince: Kanımca bu şikâyetler diyabetten ziyade ona eşlik eden kansızlık, böbreküstü bezleri veya beyinde hipofiz bezinin yetersizliğine sebep olan hormonal durumlar, romatolojik hastalıklar ya da tamamen psikolojik nedenlerden kaynaklanabilir. Bir dahiliye uzmanına başvurmanızı öneririm. Doktorunuz sizi endokrine-ronatoioı:. nöroloji ya da psikiyatri .endirebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica