Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Karpuz

  • 05 Haziran 2010
  • 4.862 kez görüntülendi.
Karpuz

Karpuz (Citrullis lanatııs)
Yetişmesine neden olmayacağını biliyor muydunuz? Tabi ki biliyordunuz! Aslında Birleşik Devletler dışında ki birçok kültür yerine sıçramıştın Karpuzlar Birleşik Devletlere köle gemileri ile getirilmişlerdir.
Karpuzlar Nerede Yetişir?

Karpuzlar ticari olarak doksan altıdan fazla ülkede yetişmektedir. Karpuz üretiminde zirvede olan ülkeler Çin, Türkiye, İran ve Birleşik Devletlerdir. Doğal Tarım istatistikleri Servisine göre üretimde zirvede olan şehirler Teksas, Florida, Kaliforniya ve Georgia’dır.

Neden Karpuz Yemeliyim?

Karpuz

Karpuz

Karpuzdaki likopen bileşimi çiğ domateste bulunanla eş değerdir. Bir porsiyon karpuz iki orta boy domatesteki likopenle aynı orandadır. Çalışmalar aynı zamanda vücuttaki emilimle ilgili olarak uzun süredir en uygun likopen kaynağı olarak gösterilen domates suyu ile taze karpuzun kıyaslanabileceğini öne sürmektedirler. Karpuz kabuğu nitrik oksit üretimini sağlayan amino asit citrulline kaynağıdır ve citrullinenin damarlardan kanın akmasına yardımcı olduğu öne sürülmektedir. Karpuzlar betakaraten açısından da iyi kaynaklardır.
Karpuz çekirdeği çayları diüretik olarak kullanılmakta ve kan basıncım azaltmaktadır. Karpuz kabuğu zehirli sarmaşık ya da meşe odunlarının neden olduğu kaşıntıyı dindirmek için deri üzerine uygulanmaktadır.
Tam Bir Hayat Kurtaran!
Kolorektal  Kanser: Kore de yürütülmüş bir durum kontrol çalışması diğer meyvelerin yanında yüksek oranda karpuz tüketiminin erkeklerde kolorektal kanser riskini azalttığını saptamıştır.
Prostat  Kanseri: 130 prostat kanserli hastayı içeren başka bir durum kontrol çalışması karatenoidler açısından yüksek diğer besinlerin yanında karpuz tüketiminin prostat kanser riskini azalttığını saptamıştır.
Seçim  Ve  Saklama:
• Bereleri, oyukları ve çatlakları bulunmayan sert karpuzları seçin.
• Karpuzun kesilmiş yüzeyini plastik poşetle sarın ve dolapta saklayın.
• Bütün karpuzlar 7 ile 10 gün oda sıcaklığında muhafaza edilebilir.
Hazırlama  Ve   Servis  Önerileri:
• Karpuz suyunu buz kalıplarına koyup dondurun ve limonata ya
da diğer meyve içeceklerinize tat vermesi için ekleyin.
1 Çekirdekleri ve kabukları da dâhil olmak üzere karpuzun bütün parçalan yenilebilir. 1 Tuz karpuzdaki şekersi tadı ortaya çıkarabilir.
• israil ve Mısır da karpuzun tatlı tadı feta peynirinin tuzlu tadı ile sık sık eşleştirilmektedir.
• Kavun, kivi ve karpuzu püre yaparak sade yoğurdun içine katın ve soğuk çorba yapın.
Kızarmış Karpuz Salatası
Michel Nischan ve Mary Goodbody
Servis: 6 kişilik • Hazırlama ve Pişirme Süresi: 30dk
Bu tarif 4 adet enerji deposu yiyecek içerir.
Malzemeler:
1 adet küçük karpuz, kabuğu çıkarılmış ve dilimlenmiş
4 kase rokaya da marul yaprağı
V2 kase kıyılmış badem, biraz kavrulmuş
Tat için tuz
V4 kase dilimlenmiş taze soğan
V2 kâse sızma zeytinyağı
12 adet kırmızıturp
V4 kâse kınaçiçeği sirkesi
Tat için taze yer biberi
Hazırlanışı:
Karpuzu yıkayın v bukları ayırın. Dilimleri salata tabağına yakışması için üçgen parçalara kırpın. Her dilimi tuz ile harmanlayın. Her dilimin bir tarafına vaâ sürün. Geniş bir tavayı orta ateşte ısıtın. Isındığında karpuz dilimlerınin yağlı tarafları alta gelecek şekilde tavaya koyun ve kızarana kadar pışınn. Geniş bir spatula ya da maşa ile alm ve tabağa kızarmış tarafları üstte kalacak şekilde yerleştirin. Kalan karpuzu bir kevgire koyun ve üzerini elinizle bastırarak suyunu bir kâsede toplayın. 1 kâse suyu ölçüp ayırın. Bir tavada sirkeyi ve karpuz suyunu karıştırın ve oıta ateşte ısıtın. Ateşi kısın ve üzerini kapatarak yaklaşık 15 dakika kaynamaya bırakın. Servis kâsesine kalan suyu dökün ve zeytinyağı ile çırpın. Tuz ve biber ile çeşnilendirin. Roka. badem3 taze soğan ve marulları eklevip süzeîce karıştırın. Salatanın üzerine nazikçe karpuz dilimlerini ekleyip servis yapın.
Besin öğeleri
Kalori: 270; Toplam vas: 24r; Doymuş yas: 3r; Kolesterol: Omg; odvum: 210ms; Toplanı karbonhidrat: 14e; Lif: 3er; Şeker: 11

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ