Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Kiraz

  • 12 Haziran 2010
  • 8.424 kez görüntülendi.
Kiraz

Kiraz (Prunus cerasus L. ve Prunus avium L.)

Kiraz Mutluluğu
Kirazın doğal bir ağrı kesici olduğunu biliyor muydunuz? Michigan Üniversitesinde yapılan bir araştırmada kirazın içinde bulunan pigmentlerin ağrıya yol açtığı bilinen enzimlerin (COX-2) salınmasını engellediği kanıtlandı.

Kiraz gül ailesinden gelmektedir. Kiraz sert çekirdekli meyvelerdendir Tatlı kiraz ve eksi kiraz olmak üzere iki ana gruba ayrılır.

(Tart ve Turta olarak da bilinir). Tatlı kirazın Bing, Ranier, Lambert, Royal Anne ve Van gibi çeşitleri vardır. Bing Amerika’daki en popüler türüdür. Montmorency kirazı özellikle turtalarda kullanılan ekşi bir kirazdır. Bir adet kiraz ağacı yirmi sekiz adet turta yapmaya yetecek kadar kiraz üretir.
Tatlı kirazların kökeni Türkiye ve Kafkas Dağlan’dır. Ekşi kiraz ise Doğu ve Orta Avrupa’dan gelir 1066 yılında, Normandiya işgali sırasında kiraz ingiltere yerleşimcilerİ kirazı Kuzey Amerika’ya taşımışlardır. Yabani kirazlar Kuzey Amerika’ya özgüdür ve Amerikan Yerlileri tarafından ülkenin dört bir yanma taşınmışlardır. Amerika’nın orta kesimlerindeki Fransız yerleşkeleri kiraz bahçeleriyle süslenmiştir.

 

blank
Neden Kiraz Yemeliyim?

Kiraz A, C ve B vitaminleri, kalsiyum, demir ve potasyum gibi minareler ve yüksek ölçülerde lif içerir ve bir dizi fıtokimyasal maddeyle zengindir. İçinde bulunan betasıtosterol kolestrolü düşürmede etkin bir bileşendir. Ayrıca içerdiği antosiyaninler iltihap ve ağrılara iyi gelir. Kuersetm kalp hastalıklarını önlemede birebirdir. Amigdalin maddesi tümörlerin büyümesini önler ve hatta tümörü küçültür. Peril alkol tümöre karşı etkin bir antioksidandır. Ekşi kirazlar tatlılara oranla daha fazla fenolik bileşene sahiptir ve ekşi kirazlar süperoksit dismutaz (SOD) adı verilen “serbest radikal çöpçülerini” doğal olarak barındırırlar. Amerikan Yerlileri yabanı kirazı öksürük şurubu olarak kullanıyorlardı ve çekirdeklerini ısıtıp geceleri uyurken ısıyı muhafaza etmek için yakıt olarak kullanıyorlardı. Ekşi kirazların dış çürüğüne iyi geldiği düşünülür ve kabızlığa iyi gelir.

Kanser: Ekşi kirazlar üzerinde yapılan deneyler kirazın heterosiklik aromatîk amin (HCAA) oluşumunu engellediğim gösteriyor. Bu madde yanmış etler yüzünden oluşan ve kansere yol açan kimyasal bir tepkimedir. Fareler üzerinde yapılan deneyler ekşi kirazın içeriğindeki anîosiyanmlem ve fitokimyasalların kolon kanserinde hücre büyümesini engellediğini göstermiştir.

Baş  Ağrısı: Michigan Üniversitesi’nin ortaya koyduğu sonuçlara göre günde on beş virmi adet kiraz yemek baş ağrılarına iyi selivor.
Gut, Artrit Ve  İltihap: Siyah kirazlar da Bing kirazları da antioksidanlar açısından son derece zengindir ve iltihap çözücü enzimler içerir. Özellikle içeriğindeki siyanidin maddesi ürik asitkristalleri nedeniyle oluşan ağrılara birebirdir. Yapılan bir araştırmaya göre sağlıklı kadın ve erkekler yirmi sekiz gün boyunca Bing kirazlarıyla beslendikleri zaman iltihaba bağlı izlerin azaldığı ve kiraz yemeği bıraktıklarında bile bu düzeylerin korunduğu gözlenmiştir. Bu tür hastaların diyetlerine kirazın dâhil edilmesi hastalık ilerlemeden olası etkilerin azaltılmasına yardımcı olacaktır!

Kalp  Sağlığı: Kadın ve erkekler üzerinde yapılan deneyler kiraz tüketiminin kalbe bağlı rahatsızlıklara dair belirtileri azalttığını göstermiştir.

Şeker  Hastalığı: Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ekşi kirazda bulunan antosiyaninlerin pankreas kanserinde kanserli hücrelerde insülin üretimini arttırdığını göstermiştir.

Uyku  Sağlığı: Ekşi Montmorency kirazlarında bulunan melatonin adı verilen antioksidanın uyku kalitesini arttırdığı gözlenmiştir.
Seçim  Ve  Saklama:
• Kirazlar beresiz olmalıdır ve renklerinde herhangi bozulma olmamalıdır. Bir tane bozuk kiraz bile bir torba kirazın bozulmasına sebep olabilir.
• Kirazların dilediğiniz olgunlukta olmasına dikkat edin.
• Dalından kopanldıktan sonra daha fazla olgunlaşmayacaklardır.
• Kirazları buzdolabında yıkamadan saklamaksınız. Bu şekilde bir hafta kadar muhafaza edebilirsiniz.
Hazırlama  Ve  Servis  Önerileri

 

 

• Kirazları dondurmak istiyorsanız saplarını koparıp yağlı fırın kağıdı üzerinde dondurabilirsiniz. Bu şekilde on ay kadar muhafaza edebilirsiniz.

8 Çekirdeklerini çıkarmak için kirazı bir bıçak yardımıyla ikiye bölün ve çekirdeğini çıkarın.
• Elleriniz kirazdan boyandıysa elinizi limonla ovalayın ve ılık suda durulaym.
• Kirazları dondurma, salata ve kahvaltılık gevrekle yiyebilirsiniz. Ayrıca kurabiye ve çörek yapımında kullanabilir ya da etler için hazırladığınız soslara dahi ekleyebilirsiniz. 8 Dondurulmuş kirazlarla kirazlı turta yapabilirsiniz.
Fırında Kirazlı Yulaf Ezmesi
Kiraz Pazarlama Enstitüsü
Servis: 4 kişilik
• Hazırlama Süresi: 50 Dakika
Malzemeler:
1 su bardağı kurutulmuş ekşi kiraz
1 su bardağı çiğ yulaf tanesi
2 su bardağı sabır otu şurubu
2 çay kaşığı tuz
2 su bardağı yağsız ya da soya sütü
1 yumurta beyazı
çay kaşığı badem tozu

Hazırlanışı:
Orta boy bir kapta kiraz, yulaf, sabır otu şurubu ve tuzu karıştırın. Süt yumurta ve badem tozunu da ekleyin ve karışımı dört ayrı çukur pişirme kabına paylaştırın. Kapları pişirme kağıdıyla kaplı başka bir tepsiye koyun ve önceden 350 derecede ısıtılmış fırında 30 40 dakika kadar pişirin. Ilık servis edin.
Besin  Öğeleri:
Kalori: 210 Toplam yağ: 3,5 gr; Doymuş yağ oranı:0 mg; Koles terol: Omg; Sodyum: 330mg ; Toplam karbonhidrat: 39gr; Lif:3 gr ; Şe ker: 27 gr; Protein: 7 gr.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ