Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Konjenital İnfeksiyonlar

  • 24 Haziran 2010
  • 3.335 kez görüntülendi.
Konjenital İnfeksiyonlar

KONJENİTAL İNFEKSIYONLAR

Fetüs neden enfeksiyonlara açıktır?

Fetüs enfeksiyonlara çok hassastır; özellikle organogenez döne­minde geçirilen enfeksiyonlar düşük veya ağır anomalilere neden olur. Çünkü; fetüsün bağışıklık sistemi henüz gelişmemiştir. (Fetüsün IgG sentezi yoktur, ve gebelik ikinci yansına kadar IgM ve Ig A sen­tezini yeterince yapamaz; hücresel bağışıklığı yok veya çok yeter­sizdir; sonuçta fetüste gerekli sitokinlerin yapımı yetersizdir.)

Gebelik esnasındaki enfeksiyonlar nelere yol açar?

Gebelik döneminde anneyi enfekte edip klinik semptom oluştura­rak veya bir belirti vermeden plasenta ile fetüse bulaşan bazı enfeksi­yonlar gebelik dönemine göre değişmek üzere düşük, konjenital ano­maliler, ölü doğum, erken doğum, “fetal hidrops”, membranların er­ken yırtılması ve doğarken enfeksiyon hastalıklı olma vb. tablolara neden olurlar.

Bu enfeksiyon hastalıklarının en sık etkenleri nelerdir?

Bu hastalıklar uzun yıllardır TORCH kompleksi başlığı altında ele alınmıştır. Her bir hastalığın isimlerinin baş harflerini temsil eden TORCH; TToksoplazmoz; 0:Other (Diğer): Sifiliz (frengi), Parvovi-rus vs; R:Rubella (kızamıkçık); C:Cytomegalovirus, H:Herpes simpleks (uçuk etkeni olan virüs) virusu temsil etmektedir

Gebelik döneminde bu etkenlerin tümü aranmalı mıdır?

Gebelik döneminde TORCH taraması konusunda değişik tartış­malar vardır. Daha Önce hastalık geçirmemiş ve aşı olmamışlarda ru-bella (kızamıkçık) taraması önerilmektedir. Ayrıca HIV enfeksiyonu (AİDS) ve sifilizin (frengi) de gebelik döneminde onam alınarak taranması önerilmektedir. Diğerlerinin rutin .taranması maliyet etkin bulunmamıştır. Bununla birlikte ülkemizde Kadın Doğum ve Enfek­siyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanlık alanı yetkilileri konuyu etraflıca inceleyip ülke koşullarına göre hangilerinin gebelik döneminde taranması gerektiğine karar vermelidir. Ülkede prevalansı yüksek bulunan konjenital enfeksiyonlardan taranması maliyet et­kin bulunanların gebelik döneminde taranma kapsamına alınması önerilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ