Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Meme Kanserine Yakalanmışsanız Hormon Tedavisi Güvenli midir?

  • 06 Ağustos 2009
  • 2.674 kez görüntülendi.
Meme Kanserine Yakalanmışsanız Hormon Tedavisi Güvenli midir?

Bazı gözlemsel araştırmalar hormon tedavisinin, meme kanseri öyküsü olan kadınlarda hastalığın tekrarlama olasılığını artırmadığını ileri sürse de yalan zamanlarda yapılan rastiantısal seçime dayalı bir klinik araştırmadan elde edilen veriler aksini gösteri­yor.
Meme Kanserinden Sonra Hormon Replasman Tedavisi: Güvenli mi? (HABITS) adlı deney,hormon tedavisinin meme kanserine yakalanıp hayatta kalmış ve menopoz semptomların­dan rahatsız kadınlar tarafından güvenli bir şekilde alınıp alınama­yacağını tespit etmek üzere tasarlandı.

Ortalama yaşı 55 olan de­ney katılımcıları nispeten gençti. Hormon tedavi grubuna ayrılan­lar için özel kürler katılımcıların kendi doktorları tarafından seçil­di. Araştırmacılar başlangıçta 1.300 kadını kaydetmeyi ve onları beş yıl boyunca takip etmeyi planlamıştı. Öte yandan sadece 434 kadın kaydedildikten ve iki yıl takip edildikten sonra, ara analiz hormon tedavisinin meme kanserinin tekrarlamasında üç buçuk katlık önemli bir artışla ilişkili olduğunu ortaya koyduğu için, de­ney durduruldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ