Nöroloji Muayenesi Şart

  • 7.691 kez görüntülendi.

Nöroloji Muayenesi Şart
■ Baş ağrısı şikayetiyle doktora giderek MR çektirdim. MR’ın sonucunda beynimde 4 adet nonspesifik gliotik odak’ bulundu. Doktorum endişe etmemem gerektiğini söyledi fakat bunların MS hastalığının habercisi olabileceğini duydum. Ne yapmalıyım?
■ Nonspesifık odak; belirli bir hastalığı düşündürmeyen görüntü anlamına gelir, özellikle migren hastalarının beyninde “ak madde lezyonu” olarak adlandırılan çok sayıda sinyal değişiklikleri (görüntüde lekeler) olabilir. Bunların sağlığı tehlikeye atacak herhangi bir riski bulunmaz. Ancak bu görüntülerin “plak” şeklinde geniş bir görünüme sahip olması ve özellikle beyin su boşluğuna yakın yerleşmesi, MS (Multipl Skleroz) hastalığını akla getirmelidir. Bu durumdaki hastanın hiçbir şikâyeti olmasa dahi bu plaklarda artış olup olmayacağını gözlemek için MR takibi yapmak gerekir.
■ 5 yıldır her gün baş ağrısı çekiyorum. Bu ağrı bütün başımı kaplıyor ve Nöroloji Muayenesi Şart.şiddeti hiç değişmiyor. Aslında ağrım çok şiddetli değil ancak sürekli olarak başımda bir ağrı olması beni çok rahatsız ediyor. Bu ağrı migren ağrılarında olduğu gibi ışık yada harekete bağlı oluşmuyor ve ağrı sırasında mide bulantım olmuyor. Baş ağrım yüzünden hiç bir işe odaklanamıyorum, işimde verimli olamıyorum. Ağrı kesici kullanmaktan hoşlanmadığım için tedavi için tek yapabildiğim oturup ağrının dinmesini beklemek oluyor. Ne yapmalıyım?

■ Baş ağrısı söz konusu olunca bir nöroloji uzmanı muayenesi olmadan bir şey söylemek doğru olmaz. Ancak anlattıklarınız “kronik gerilim tipi baş ağrısı” rahatsızlığını işaret etmektedir. Bu hastalık sinirsel nedenlerle ortaya çıkan ve aylar hatta yıllar boyunca her gün yaşanan bir baş ağrısı şeklinde tarif edilebilir. Sinirsel baş ağrılarının şiddeti, migren ağrılarına göre çok daha hafif olmakla birlikte ağrının kronikleştiği durumlarda hastanın yaşamı derinden etkilenebilir. Genellikle bu tip baş ağrılarının tedavisi, migren ağrılarından daha zor yapılır. Bu nedenle hastaya güçlü bir tedavi uygulamak gerekir. Tüm bu bilgiler ışığında bir uzman olarak en yakın bir nöroloji uzmanına baş vurmanızı tavsiye ederim

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica