Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Osteoporoz ve Kemik Kırılmaları

  • 06 Ağustos 2009
  • 2.982 kez görüntülendi.
Osteoporoz ve Kemik Kırılmaları

Osteoporoz ve Kemik Kırılmaları
Kalsiyum deposu olmanın ötesinde insan iskeleti, remodeling adı verilen bir işlemle sürekli eski kemiği parçalayan ve yerine yeni ke­miği geçiren aktif hücreler içerir. (Siz arada sırada evinize yenidenbiçim vermeyi düşünürsünüz, ama kemikleriniz bunu sürekli ya­par.) Kemik yıkımı ve yeni kemik yapımı hızı arasındaki dengesiz­lik yaşla birlikte meydana gelir ve menopozdan sonra hızlanır ve os­teoporoz (delikli kemik anlamına gelir) olarak bilinen kemikleri in­celten rahatsızlığa neden olur. Osteoporotik kemikler güç kaybe­der, kırılgan olur ve ABD’de her yıl tam 1,5 milyon kırığa neden olmaktadır. En yaygın kırılma bölgeleri omur, kalça ve bilektir.

 

 

 
Erkekler de hassas olmakla birlikte, osteoporoz kadınları fazla­sıyla etkilerher beş kurbanından dördü kadındır. ABD’de 50 yaş ve üzerindeki kadınların yaklaşık yüzde 15’inde osteoporoz vardır ve bir yüzde 40’ında da osteopenia (“düşük kemik kütle­si”) olarak bilinen öncüsü vardır. Osteoporozun görülme sıklığı 50’li yaşlarındaki kadınlar arasında yüzde 4 iken 80 yaş ve üzerin­deki kadınlarda yüzde 52’dir. Tipik bir 70 yaşındaki kadının iske­leti osteoporoz nedeniyle 40 yaşındaki bir kadının iskeletinden üçte bir oranda hafiftir. Menopoza giren neredeyse her iki kadın­dan birinde osteoporotik kırık olacaktır.
Osteoporoz sadece kemik kırılması riskini artırmakla kalmaz, kırılan kemikler de iyi iyileşmez, gelecekteki kırık riskini artırır ve her tip probleme neden olur. Kalça kerniği kırılmaları tüm kırık tipleri arasında en harap edici olandır/çünkü tipik olarak sadece kuvvetli bir ağrıyla değil, aynı zamanda fiziksel engellilik, bağım­sızlığın yitirilmesi, hastanelik olma, bakım yurtlarında kalış süresi­nin uzaması ve ölüm riskinin yükselmesiyle ilişkilendirilir. Aslında 50 yaş üzeri her dört hastadan biri kalça kemiği kırılmasının ar­dından bir yıl içinde ölür, tipik olarak da hareketsizlikten ötürü zatürree nedeniyle. Her üçünden biri kalıcı olarak bakım yurdu­na yerleşir. Hayatta kalan her üçünden sadece yaklaşık biri tam olarak bağımsız bir hayata döner. Her yıl yaklaşık 250.000 ABD’li kadında kalça kemiği kırığı olmaktadır.
Kalça dışındaki kemiklerdeki osteoporotik kırılmalar da büyük endişe kaynağıdır. Yakın zamana kadar bu gibi kırıkların artan ölüm riski taşıdığı düşünülmezdi, ama yeni araştırmalar aksini dü­şündürüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ