Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Pekmezli İncir Şerbeti

  • 21 Haziran 2010
  • 4.011 kez görüntülendi.
Pekmezli İncir Şerbeti

Pekmezli  İncir  Şerbeti
Malzemeler:
-15 adet kuru incir
-1 su bardağı incir pekmezi
-2 litre su
Yapılışı:
Ben bu şerbetin asıl yapımını gördümse de, kendim asıl haliyle yapmadım  yapamadım. Bunun için annelerimize, hatta onların annelerinin hünerine ihtiyacımız var. Ben yine de hem benim yap­tığım şekliyle, hem de babaannelerimizin yapışıyla tarifi vermek istiyorum.

Pekmezli İncir Şerbeti

Pekmezli İncir Şerbeti

Suyu bir yandan kaynamaya bırakır­ken, iki adet büyük bıçağı iki eliyle birden kullanıyoruz. Kuru incir­ler saplarından ayrılıp, bir büyük ekmek tahtasına konuyor, bıçak kıyma yapar gibi incirler çift bıçakla incecik kıyılıyor. Kıyılan incir­ler, yeniden elle bir topak yapılıp tekrar kıyılıyor. İncirler minicik kalana kadar bu işlem devam ediyor. Ben bu aşamayı mutfak robo­tumla yapıyorum, hünerimin aslı budur.
Kaynayan suya, pekmezi azar döküp karıştırarak, şerbeti elde ederiz. 3 dakika kadar kaynattığımız şerbetimize, kıyılmış incirleri­mizi ilave ederiz. Soğumaya bıraktığımız şerbet, soğuk soğuk servis edilmelidir. Pekmezli incir şerbeti diğer şerbetlerden farklı olarak, kendinden gelen bir tada, dolayısıyla da ağırlığa sahiptir. Evinde buz kıracağı olanlar, bu şerbeti kırılmış buzla servis edebilirler.
İncir şerbeti çam fıstıklarıyla servis edilebiliyor, üzerine birkaç tane de nar tanesi, gerçekten şerbeti farklı bir hafifliğe bürüyüp, kolay içilebilir bir kıvam veriyor.
Kışın içecekler için, bu şerbeti daha ılık servis etmelerini, üzeri­ne de nar tanelerini daha bol tutup, kaşıkla içmelerini önerebilirim. Özellikle çocuklar için çok sevilen bir besleyici oluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ