Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Sabır Otu

  • 17 Haziran 2010
  • 17.759 kez görüntülendi.
Sabır Otu

Sabir Otu (Agavaceae)

Bu yüzyılın sonunda tekila üretiminin çok çarpıcı bir şekilde artış gösterdiğini, bu yüzden (sabır otu nektarı yapımında da kullanılan) mavi sabır otunun yok olmanın eşiğine geldiğini biliyor muvdunuz?

Üç yüzden fazla sabır otu türü vardır. Tegııüana, veya mavi agave (sabır otu) en bilinen ve yaygın olandır. Agave adı Yunanca kökenlidir “soylu” veya “şöhretli” anlamına gelir. Agave; maguey, mescal, iechguilla, amole ve yüzyıl bitkisi dâhil bir çok başka isimle de bilinir. Meksika’nın çeşitli bölgelerinde 200 milyonu aşkın mavi sabır otu yetişmesine rağmen sadece küçük bir bölümü sabır otu nektarı yapımında kullanılıyor.

Hem tekila hem de nektar üretimi için kullanılan doğal şekerli suyu taşıyan, göbek kısmına genellikle “pina” veya ananas denir. Bitkinin suyu, işleme bağlı olarak, “koyu” renge, “kehribar rengine” veya “açık” renge dönüşebilir, içindeki katı maddeler çıkarılmış, açık tümnün hafif bir tadı varken, filtrelenmemiş koyu sabır otunun daha sert bir tadı vardır.

Baldan biraz daha akıcı koyulukta konsantre şerbet yapmak için, sabır otu suyu, akçaağaç pekmezinin, şerbet yapımında ısıtılmasına çok benzer bir şekilde ısıtılır.

Sabır otu türleri yüzyıllarca Amerikan yerlileri tarafından yetiştirildi. On yedinci yüzyılda Portekizliler ve İspanyollar sabır otunu, Amerika’dan Avrupa “ya geri getirdiler. Sabır otu suyunun mayalanması ve şu an tekila diye bildiğimiz içeceğin yaratılması aslında ispanyollar ile başlamıştır.

Sabır otundan yapılan bir başka mayalanmış içecek, Amerikan yerlilerinin dini törenlerde kullanmak için yaptığı pıılque sdur. Sabır otu nektarı, Amerika’da, şekere alternatif bir tatlandırıcı olarak, artmakta olan bir popülariteye sahiptir.

sabir Sabır Otu Nerede Yetişir?
Sabır otunun anavatanı, Birleşik Devletler’ in güneyinden Güney Amerika’nın kuzeyine kadar olan ve Karayipler içinde bulunan kuru ve tropikal bölgelerdir. Sabır otu Meksika’nın dağlık bölgelerinde uzun zamandır yetiştirilmektedir

Neden Sabır Otu Yemeliyim?

Sabır otu şerbeti(veya nektarı), yaklaşık yüzde doksan oranında, meyvelerde bulunan doğal bir şeker türü olan, fruktoz içerir. Fruktoz, kan şekeri seviyesini, şeker kamışından elde edilen şeker gibi diğer tatlandırıcılar kadar büyük oranda etkilemez. Daha da iyisi, fruktoz sofra şekerinden daha tatlı olduğu için tariflerinizde daha azma ihtiyaç duvarsınız.

Ayrıca sabır otu. inulin adı verilen karma bir fruktoz türü içerir. Yararlı bir bakteri türü olan bifidobacteria, kolon kanseriyle savaştığı kanıtlanan kısa zincirli yağ asitlerini üretmek için inulini parçalar. Sabır otu ayrıca, enfeksiyon giderici ve kansere karşı özellikleri olan sapogenin maddesinin içerir.

Meksika halkı sabır otuna saygı duyar, vücut ve ruhu arındırma yetisi yüzünden bu bitkiyi kutsal olarak değerlendirirdi. Meksika Kızılderilileri yaralardaki enfeksiyonları konsantre sabır otu özüyle tedavi ederken, Etiyopyalılar sabır otunun dallarını doğal diş fırçası olarak kullanırdı.

Enfeksiyon Giderici: Bir hayvan deneyi, sabır otu yaprakları özüyle ağızdan ve lokal olarak tedavi yapılan deneklerin, diğer deneklerden daha az enfeksiyona sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Mikroplara Karşı: Sabır otunun, maya, küf ve hayatı tehdit eden bakterilerin büyümesini önemli ölçüde azaltan özel maddeler içerdi si keşfedilmiştir.

Kanser Hücrelerini Öldür: insan hücreleri deneyleri sonucu, saponin ve sabır otundakı diğer bileşenlerin, kanser hücrelerinin yaşam sürecini durdurabileceğini keşfedilmiştir.

Seçim Ve Saklama
• Bu tatlandırıcıya “nektar” ya da “şerbet” denir. Bir ve aynıdır. » Sabır otu şişelerde koyu, açık ve kehribar renginde satılır.
• Açılmamış sabır otu şerbetinin yaklaşık üç yıl raf ömrü vardır.
Hazırlama Ve Servis Önerileri
1 Tariflerde, sofra şekerinden yaklaşık yüzde yirmi beş daha az miktarda nektar kullanın. 1 su bardağı sofra şekeri, dörtte üç su bardağı sabır otu nektarına eşittir. Çoğu tarifte bu kural işe yarar.
1 Fırınınızın ısısını 25 derece düşürün.
• Tariflerde şeker yerine bu tatlandırıcıyı kullanırken, eklenen sıvıyı biraz azaltın. (Bazı zamanlarda üçte bir oranında daha az konulmalı.

1 Sabır otu nektarı, ağızda kalan tadı azaltmak için yapay tatlandırıcılarla karıştırılabilir.Tariflerde şeker veya balın yerine kullanılabilir.
Servis: 4 adet • Hazırlama süresi: 35 dakika
Benim çocuklarım, bu meyve sosunu gözlemelerin ve kreplerin içine dökmeyi veya yoğun meyve sularına meyve ve tat eklemenin kolay bir yolu olarak kullanmayı seviyor. Yapması basit ama çok güzel! Bu tarif 2 adet enerji deposu yiyecek içerir.
Malzemeler:
1 300 gramlık pakette dondurulmuş organik taneli meyve (çilek, kiraz vs.)
1 çay kaşığı vanilya özü
2 bardak su
2 su bardağı sabır otu şerbeti
Hazırlanışı:
Dondurulmuş meyveleri, sabır otu şerbetini, vanilya özünü ve suyu bir tencerede karıştırın. Dondurulmuş meyveler çözülene kadar kısık ateşte pişirin. Kaynatın. Sos koyulaşana kadar yaklaşık 20-30 dakika kapağı açık kaynatın. Gözleme, krep, yumurtalı ekmek veya meyve tadını almak istediğiniz herhangi bir şeyin üzerine dökerek servis edin.

Besin Öğeleri:
Kalori: 95; Toplam yağ: ögr. ; Doymuş yağ oranı: Ogr. ; Kolesterol: Omg.; Sodyum: 75mg.; Toplam karbonhidrat: 24gr.; Lif: lgr.; Şeker; 21 sı. ; Protein: Ogr.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ