Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Safra Kesesi Hastalığı

  • 18 Ağustos 2009
  • 2.764 kez görüntülendi.
Safra Kesesi Hastalığı

Östrojen safradaki kolesterol seviyesini artırır. Kolesterol karaciğerde üretilen ve safra kesesinde depolanan bir maddedir. Bu durum, büyük oranda kolesterolden oluşan safra taşı oluşumunu teşvik eder. (Bu arada: Bir öğünün ardından safra kesesi bağırsağa safra gönderir, safra burada beslenmeyle alınan yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olur. Ne yazık ki bağırsaklardaki bakteriler safra kesesinin saldığı safra asitlerini daha önce bahsi geçen kolon kanserine yol açıcı sekonder safra asitlerine dönüştürebilir.)
Safra taşları orta yaşlı kadınlar arasında şaşırtıcı derecede yaygındır ve 40’lı yaşlarındaki her on kadından birini ve 50’li yaşlarındaki her dört kadından birini etkiler. Aslında tıp öğrencilerine uzun zamandır, “dişi, şişman, doğurgan ve kırk yaşında” olmanın safra kesesi hastalığı riskini büyük oranda artırdığı öğretilir. Diğer risk faktörleri arasında yüksek yağ oranı içeren beslenme ve ailede safra kesesi hastalığı öyküsü yer alır. Safra kesesi taşları fazlasıyla ağrı verebilse de iyi haber, tedavi edildikleri takdirde ciddi ya da uzun süren komplikasyonlara nadiren yol açtıklarıdır.
Geniş kapsamlı gözlemsel araştırmalar süreldi olarak oral menopoz hormonu alan kadınlar arasında safra kesesi taşı ya da ko-lesistektomi (safra kesesinin alındığı cerrahi işlem) riskinin ild ila üç kat arttığını bildirmektedir. Örneğin, Hemşire Sağlığı Araştırması’nda halen hormon tedavisindeki kadınların kolesistektomi geçirme olasılığının hiç bu tip hormon kullanmayan kadınların ild katı olduğu ortaya çıktı. Söz konusu risk daha uzun süreli kullanım ve daha yüksek dozda östrojenle daha da artıyordu. Hormon tedavisini kestikten beş yıl sonra hormon alan kadınlarda kolesistektomi risld hâlâ daha yüksekti.
Klinik deneyler oral hormon tedavisinin safra kesesi hastalığı risldni yükselttiğini teyit ediyor. VVHI’dâ” 5,6 yıl süreyle östrojen artıprogestin kullanımı ve 6,8 yıl süreyle sadece östrojen kullanımı kolesistektomi riskinde sırasıyla yaklaşık yüzde 67 ve yüzde 93 artışla ilişkilendirildi. Mutlak rakamlar çerçevesinde bu, östrojen artıprogestin alan her 10.000 kadında fazladan 18 vaka ve sadece östrojen alan her 10.000 kadında fazladan 31 vaka anlamına gelir. HERS’te rastlantısal seçime dayalı olarak dört yıl süreyle östrojen artıprogestin tedavisine alınan kadınlarda safra kesesi hastalığı ortaya çıkma olasılığı plasebo verilenlerden yüzde 38 daha fazlaydı. Bu risk gözlemsel takip sırasında üç yılın ardından yüzde 48’e çıktı. PEPI deneyinde menopoz hormonlarıyla ilişkili safra kesesi komplikasyonları daha yüksek oranda görüldü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ