Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Sütlü Tel Kadayıf

  • 31 Ağustos 2009
  • 5.950 kez görüntülendi.
Sütlü Tel Kadayıf

Sütlü Tel Kadayıf

Malzemeler
Margarin (yarım paket)
Tel kadayıf (300 gram)
Ceviz içi (12 çorba kaşığı)
Şerbeti için;
Süt (2 bardak)
şeker (2 bardak)

sütlü tel kadayıf

Sütlü Tel Kadayıf Tarifi:
1 -Boş bir tavaya yarım paket margarin koyun ve eri­tin. Margarin erirken 300 gram tel kadayıfı on eşit parçaya bölün ve yan yana dizin. Elinizle kadayıf öbeklerini hafifçe açtırın ve yuvarlak bir şekil verin. Eriyen margarini birer kaşık olmak üzere kadayıfların üzerine dökün.
2 -Borcamı 1 çorba kaşığı margarin ile bol miktarda yağlayın. Kadayıf parçalarının ortalarına birer ka­şık ceviz koyun.
3 –Cevizler içerisinde kalacak şekilde elinizle kadayıf­ları toparlayıp, yuvarlayın. Yuvarladığınız kadayıf­ları avucunuzun içine alarak çok iyi sıkıştırın ve yağ ladığınız borcama yan yana dizin.
4– Borcamı önceden 175 derecede ısıttığınız fırına verin. Altın sarısı bir renk alana kadar yani yakla­şık 30 dakika pişirin. Bu sürenin sonunda üzeri kıza­ran tatlıyı fırından çıkarın ve bir süre soğumasını bekleyin.
5 -Tel kadayıflar soğurken şerbetini hazırlamak için ocağa bir tencere koyun. Tencerenin içerisine 2 bardak süt ve 2 bardak şeker koyup kaynamaya bı­rakın. Şerbet kaynadıktan sonra şerbeti ocaktan alın ve tamamını ılıyan tatlının üzerine kepçe yardımıyla gezdirerek, dökün. Şerbetlediğiniz tatlınızın üzerine ceviz döküp servise hazır hale getirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ