Türlü Konservesi

  • 7.563 kez görüntülendi.

Türlü Konservesi

Malzemeler
1 kg. patlıcan
Yarım kg. bamya
1 kg. domates
Yarım kg. taze fasulye
1 kg. kabak
Yarım kg. çarliston biber
1 çorba kaşığı tuz

Türlü Konservesi Yapımı

 

Türlü Konservesi Yapılışı

Türlü Konservesi:
1 -Sebzeler ayrı ayrı yıkanır. Bamyalar, sap kısımları kesilip fırında kurutulur. Sonra kaynar suda 4-8 dakika kadar haşlanıp suyu süzülür.
2 -Patlıcanlar şeritler halinde soyulduktan sonra uzunlamasına dörde bölünerek her parça küçük küçük doğranır.
3 -Acısı çıkana kadar tuzlu suda bekletilir. Kabaklar, üzerleri kazınıp sapları kesildikten sonra küçük parçalara doğranır.
4 -Tohumları ve tohum uçları çıkarılan biberler de küçük parçalara doğranır. Fasulyeler, uçları kesilip kılçıkları alındıktan sonra taneler arasındaki boşluktan kesilerek ikiye veya üçe doğranır.’
5 -Sebzeler bu şekilde hazırlandıktan sonra hepsi ayrı ayrı haşlanır. Sadece domates haşlanmadan dilim dilim doğranır.
6 Kavanoza önce birkaç dilim domates konur. Bunun üzerine diğer sebzeler domates ile karıştırılarak koyulur. En üste bir domates dilimi daha yerleştirilip bir kaşık tuz konarak bir parmak boşluk kalıncaya kadar kaynar suyla doldurulur. Havası çıkarıldıktan sonra kapağı kapatılır.
7 -Kavanozları sterilize etmek için otoklav (sterilizasyon tenceresi) kullanılabilir. Ya da büyükçe bir tencerenin dibine bez konup kavanozun üzerine çıkacak kadar suyla doldurulduktan sonra 25-30 dakika kaynatılır.
8 -Soğuyunca kavanozlar kaptan çıkarılır. Aralıklı olarak kuru bez üzerine dizilip soğumaya bırakılır. Bir gün sonra kapakları kontrol edilip serin ve rutubetsiz bir yerde saklanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica