Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Üzüm

  • 17 Haziran 2010
  • 4.386 kez görüntülendi.
Üzüm

Üzüm
Dünyada üzümün diğer bütün meyvelerden daha fazla yetiş tirildiğini biliyor muydunuz?

Hikavesi Nedir?
Üzümler ovalden yuvarlağa ve çekirdekliden çekirdeksize olmak üzere sınıflandırılır. Yeşil, kırmızı, kehribar, mor ya da koyu mavi olurlar. Birçok insan çekirdeğini yemenin zararlı olduğunu düşünse de böyle değildir, üzümlerin kabuğu ve çekirdekleri de yenebilir Fakat eğer divertikülit (bağırsaklarda keselenme) hastalığınız varsa çekirdeklerini yemekten kaçınmalısınız. Gerçeğin dışında seçilmek üzere binlerce çeşit üzüm olmasına rağmen bugün tükettiğimiz sadece yirmi çeşitten oluşur. Avrupa üzümleri, Kuzey Amerika üzümleri ve Fransız melez üzümler yemeye hazır masa üzümünden olan kuru üzüme kadar her şeyin pazarına egemendirler.Milattan önce 6000 yılında üzüm ilk olarak Kafkasya’da, kuzey İran’ın yakınında Hazar Denizi ve Karadeniz arasındaki bölgede yetiştırıldi. Üretim milattan önce 5000 yılları civarında Asya’ya ve yaklaşık iki bin yıl sonra buradan da Mısır ve Fenike’ye kadar yayıldı. 17.yüzyılda üzüm Amerika New Mexico’da bir İspanyol kurulunda yetiştirildi ve buradan Kaliforniya’nın ana vadisine kadar uzadı.
Üzümün bugün esas üreticileri Türkiye, İtalya, İspanya, Fransa, Meksika, Amerika ve Şili’dir. Ticari olarak elde edilebilinir masa üzümünün yüzde doksan dokuzundan fazlası Kaliforniya’dan gelerek Amerika’da üretilir.

Üzüm C vitamini, potasyum ve bir miktar lif içerir. Üzüm çekirdeği bol miktarda güçlü antioksidantlar içerir. Çalışmalar gösteriyor ki üzüm en etkili antioksidan ve antosiyanin E vitamininden yirmi ve C vitamininden elli kat daha fazla antioksidan gücüne sahiptin Üzümün kabuğunda iltihap giderici ve kanseri engelleyen resveratro! ve şifalı bir phytonutrient (bitkisel besin) özellikleri bulundu. Üzüm ayrıca yüksek miktarda flavonoidler içerir. Kırmızı üzüm göğüs ve prostat kanserine engellemede yardımcı olan karoten pigmenti içerir.

Su, şap ve tuz ile birleşen yeşil üzüm suyunun yüze uygulat dışında sivilce izim azalttmı sövlenir. Kabızlığın üstesinden gelme için günde yaklaşık bir ya da yarım su bardağı üzüm tüketebilirsin.
Birtakım araştırmalar üzüm ve kanserden korunma arasında kanser hücrelerinin gelişimini engelleme yetene olmak üzere bir ilişki olduğunu gösterdi. Göğüs, kolon, mide ve kan kanseri gibi belirli kanser çeşitlen üzerinde çalışıldı. Bir fare testi ‘Concord’ üzüm suyu tüketiminin göğüs kanseri tümör büyümesini önemli oranda engellediğini buldu.
Gelişmiş insan prostat kanser hücresinin kullanıldığı bir hücre çalışması üzüm çekirdek özü ile tedavinin hücre büyümesini engellediğini ve ölmelerine sebep olduğunu buldu.

üzüm

Kavramsal İşlevi: ‘Concord’ üzüm suyu bir su labirent testinde laboratuar hayvanlarının kısa dönem hafızalarını koordinasyon, denge ve güç parametrelerini iyi bir oranda geliştirdi.

Ağırlık Kontrolü: Bir çalışma mikroskop altında incelenen hücrelerle üzüm çekirdek özünün emme ve diyetsei yağ birikiminin sınırlandırılmasında yardımcı olabileceğini buldu.
SeçimVe Saklama:
• Bozulmamış, dolgun, buruşmamış üzümleri bulmaya çalışın.
9 Kırmızı üzüm çoğunlukla kırmızı olmalıdır, yeşil üzüm biraz sarımsı bir renge sahip olabilir, koyu mavi ve mor üzümlerin rengi de oldukça koyudur 9 Yıkanmamış üzüm bir kâğıt havluya sarılıp, plastik bir çantaya yerleştirilerek buzdolabında uzun bir süre saklanabilir. 9 Üzümler oda sıcaklığında günlerce taze kalır.
Hazırlama Ve Servis Önerileri:
• Kullanmadan hemen önce soğuk su ile yıka ve kuru hafifçe vur Salkımları gövdeden kesmek için gövdeyi kurumaktan koruması ve üzümleri tekrardan taze elde etmek için makas kullan Meyvene üzüm, ekle veya yeşil, tavuk ya da tonbalığı salatası karıştırın.
6 Taze bir aperatif için dondurulmuş üzüm.
Senns: 6 adet9 Hazırlama süresi: 10 dakika
Bu tarif 8 adet enerji deposu yiyecek içerir.
Malzemeler:
3 su bardağı kırmızı üzüm, çeyrek
2 çay kaşığı hal
2 subardağı tonbalığı ya da tavuk, kurutulmuş
1 çay kaşığı taze limon suyu
1 su bardağı kereviz, iri taneli doğranmış
4 çay kaşığı susam yağı (isteğe bağlı)
1/3 su bardağı kırmızı soğan, iri doğranmış
2 çay kaşığı kuru hardal tozu
1 çay kaşığı dereotu
6 bütün buğday ekmeği
4 su bardağı kanolayağ mayonezi
2 çay kaşığı karabiber
Hazırlanışı:
Bütün malzemeleri birleştirin ve iyice karıştırın. Salatanın birazmı bir bütün buğday ekmeğinin üzerine yaym. Yeşil salata ve doma tes ile süsleyin, hepsini bir kürdanla tutturun ve servis edin.
Besin Öğeleri:
Kalori: 190; Toplam yağ: 4,5 gr; Doymuş yağ oram: 0 g; Koleste rol: 20 mg; Sodyum: 460 mg; Toplan karbonhidrat: 26 gr; Lif: 2gr; Şeker: 4gr; Protein: 18 gr.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ