Çocuklarda Düztabanlık

  • 2.012 kez görüntülendi.

DÜZTABANLIK

Birinci yaşını doldurana kadar bütün çocuklar, doğal olarak düz tabandır. Bu durum taban çukurunun henüz oluşmamış olmasındandır. Küçük çocukların ayak üstü ve altı tombuldur. Taban çukurunun meydana gelmemesi, çocuk ayağa kalkıp, yürümediği için ayak kaslarının zayıf kalmasındandır. Parmak köküyle, topuk arasındaki iç kısım boşluğu yoktur. Ayak her şeyiyle yere yapışır.

Yürümeye yeni başlayan her bebek ayaklarını dışa doğru basar ve yürümeyi bu şekilde öğrenirler. Bir süre sonra, iki ayağı biri birine paralel olacak şekilde adım atmaya alışır. Başlangıçta ayakları paralel yürüyen çocuklar ilerde içe dönük basarlar ve düztaban olabilirler. Bu gibi çocuklara ortopedik ayakkabı giydirme zarureti vardır. Bir yaşma kadar çocuk ev içindeyken, ayağına patik giydirmemek gerekir. Çocuğun korunması için giydirilen kaim yün çorap ve patikler ayak kasları ve kemiklerin gelişmesini önler.

Çocuklarda Düztabanlık

Ayakta durmaya ve yürümeye başlayan bir çocuğun ayaklarının, çoğu zaman çıplak olması, dümdüz olmayan sert bir zeminde yürümesi, ayak ve bacak adalelerinin gelişmesine büyük ölçüde yardımcı olur. Düz bir zeminde tabanı sert patiklerle yürüyen çocuğun düztaban olması kolaylaşır. Evde ve kırda çıplak ayakla yürümeye ve koşmaya alışan çocuklarda düztabanlık oranı yok denecek kadar azdır.

Ayak kemiklerinin şekil bozukluklarında, parmak ve diğer kemiklerin düzeltilmesi için, doktor tarafından verilen âlet ve apereyleri kullanan bir çocuğa tabanı sert ayakkabı giydirmek gereklidir. Ayak kemikleri sağlam ve düztaban olmayan bir çocuğa, ayağı iyice saran ucuz ve yumuşak ayakkabı giydirmekte hiçbir sakınca yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica