Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Yeni Çıkan Et Benlerinin Nedeni

  • 14 Nisan 2012
  • 3.647 kez görüntülendi.
Yeni Çıkan Et Benlerinin Nedeni

Yeni Çıkan Et Benlerinin Nedeni

42 yaşında ticaretle uğraşan biriyim. İki yıl önce sigarayı bıraktım ve 10 kg aldım. Geçen ay boynumda ve koltuk altlarımda küçük et benleri olduğunu fark edince gittiğim cilt doktoru, bunların şekerle ilgili olabileceğini söyledi. Tetkiklerde şekerim sınırda, insülinim ise çok yüksek bulundu. Bu durumun tedavisi olup olmadığını öğrenmek istiyorum.
Gerçekten de sizin et beni olarak ifade ettiğiniz küçük oluşumlar, insülin direncinin cilt belirtileri olabilir. Bazen de bu et benleri olmaksızın ensede, koltuk altlarında ve kasıklarda cilt iyice koyulaşarak siyah ve pürtüklü bir hal alır. Biz doktorlar, “Akantosis nigrikans” adını verdiğimiz bu durumu gördüğümüz zaman insülin direnci olduğunu düşünür ve tetkiklerimizi şeker hastalığı yönünden derinleştirmek isteriz. Gönderdiğiniz basit sonuçlarınızdan anladığımız kadarıyla ciddi bir insülin direnciniz olduğu görülüyor. Aynca açlık kan şekeriniz de normalin üst sınırını geçmeye başlamış (normalde açlık kan şekeri 100 mg/dl’yi geçmemelidir). Bu nedenle şeker yükleme testi (OGTT) dahil, ayrıntılı bir kontrolden geçmenizde yarar var. Belki de şeker yükleme testiniz de bozuk çıkacaktır.
GİZLİ ŞEKER İŞARETİ
Eğer yükleme testinde 2. saat kan şekeriniz 200 mg/dl veya üzerinde ise şeker Yeni Çıkan Et Benlerinin Nedenihastası olduğunuz anlaşılır. Şeker hastası değilseniz bile büyük bir ihtimalle bu rakam hafif yüksek çıkabilir ve bu durum gizli şekeriniz olduğuna işaret eder (Normalde OGTTnin 2. saatinde kan şekeri 140 mg/dl’yi aşmaz), insülin direnci ve gizli şeker durumu olan kişiler genelde fazla kiloludurlar. Hatta göbek çevreleri genişlemiş ve obez olabilirler. Bu kişilerde aynı zamanda yüksek tansiyon, kanda kolesterol ve trigliserid yüksekliği, karaciğer yağlanması, kanda ürik asit yüksekliği, uyku apnesi ve nihayet kalp-damar hastalıklarından bir ya da birkaç tanesi de tabloya eşlik edebilir. Yaşam tarzınızı gözden geçirmeniz, beslenme uzmanı kontrolünde sağlıklı yemek ve düzenli hareket programı uygulayarak kilo vermeniz yararlı olacacaktır.. Bu arada basit bir aralıktan çok, adeta bir hastalık olan sigarayı bıraktığınız için sizi kutluyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ