Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Yer Fıstığı

  • 17 Haziran 2010
  • 15.211 kez görüntülendi.
Yer Fıstığı

Yer Fıstığı

Yerfıstığı aslında hiçbir şekilde fıstık değildir. Teknik olarak kuzenlerı fasulyeler ve bezelyeler ile leguminosae ailesine mensup baklagillerdir. Baklagiller kabuklan ile çevrelenmiş yenilebilir çekirdeklerdir. Yerfıstıkları ceviz, badem, şamfıstığı gibi ağaç fıstıklarının tersine yerin altında yetişir. Virjinya, Runner ve ispanyol yer fıstıkları Birleşik Devletlerde yetişen üç ana çeşittir. Virjinya (kokteyl fıstıkları) fıstıkları büyük çekirdeklidir. Orta büyüklükteki çekirdeklilere Runners ve küçük çekirdeklilere İspanyol yerfıstığı denmektedir. Dördüncü çeşit, Valensiya yerfıstıkları, uzun kabuklar altında üç ya da dört küçük çekirdeklerle karakterize edilmekte ve Birleşik Devletler’de daha az sıklıkla yetişmektedir.
Yer fıstığı çoğunlukla dünyada tropikal ve astropikal bölgelerde yetişir ama Batı Yarımkürede bulunan Brezilya’da ki Peru’nun yerlisi olduğu düşünülmektedir. Avrupa’ya yer fıstığını İspanyollar getirmiştir; Portekizli kâşifler onu Afrika’ya nakletmişler ve oradan da Amerıka’va getirilmiştir. Yerfistıkları iç Savaş sırasında askerler tarafından ucuz protein kaynağı olarak tüketilmekteydi. Birçok kişi tarafından yer fıstığı sanayisinin babası olarak düşünülen George Washington Can7er çiftçilere oamuk bitkisinin yerme yer fıstığı ekimine dönmeler, konusunda fikir vermiştir. Aynı zamanda yemeklerden tutun sanayiye kadar 300’ü askın kullanım alanı geliştirmiştir.

blank

Çin ve Hindistan büyük yerfıstığı üreticileridir. Her iki ülkede de fıstıkların çoğunluğu yağ için işlenmekte ve yerel olarak satılmaktadır. Birleşik Devletler, Arjantin, Sudan, Senegal, TürMye ve Brezilya esas üreticiler ve ihracatçılardır. Birleşik Devletlerde yerfıstıklan çoğunlukla Georgia, Teksas, Alabama, Kuzey Carolina, Florida, Virjinya ve Oklahoma da yetişmektedir.

Neden Yerfıstığı Yemeliyim?
Florida Üniversitesinde ki bilim adamları yerfıstıklarının içerdikleri antioksidan sevivesi bakımından mevvelere rakip olduklarım bulmuşlardır. Florida araştırmacıları yüksek polifenol yoğunlukları,
özellikle pcoumaric asit saptamışlardır. Kavurmak polifenol seviyesini arttırabilir ve tüm antioksidan içeriğini yüzde yirmi ikiye kadar destekleyebilir. Yerfıstıklan kansere karşı özellikleri olanbetasitosterol acısından mükemmel kaynaklardır.
“Bilimsel kanıtlar doymuş yağ ve kolesterol bakımından düşük olan diyetlerin 42 gram fıstıkla beraber, yerfıstığı gibi, tüketiminin kalp hastalıkları riskini yok edebileceğini öne sürmekte fakat kanıtlamamaktadırlar.” Amerika Besin Koleji Gündeminin bir çalışması, düzenli yerfıstığı tüketiminin trigliseriti düşürdüğünü ve kardiyovasküler hastalıkları önlemeye katkısı olan besinlerin artışıyla diyet kalitesini çeliştirdiğini Göstermiştir.
2. Tip Şeker Hastalığı: Bir araştırmaya göre yarım porsiyon fıstık ezmesi ya da tam porsiyon yer fıstığım haftada beş veya daha fazla kez tüketmek 2.tip şeker hastalığı gelişimi riskim yüzde yirmi yedi azaltmaktadır

Kilo İdaresi: Birleşik Devletler Tarım Departmanı yerfıstığı tüketenlerin A ve E vitaminleri, folat, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir ve lif ihtiyaçlarını daha iyi karşıladıklarını saptamıştır. Bu araştırmaya katılanlarda vücut kütle indeksi(obeziteyi belirlemek için kullanılan ölçüm) yerfıstığı yemeyenlere oranla daha düşüktür.
Kolon Kanseri: Bir araştırma göstermiştir ki sık sık yerfıstığı ya da yerfıstığı ürünleri tüketen dişi deneklerde kolerektal kanser riski azalmıştır.

Seçim Ve Saklama:
• Kabuklu ya da kabuksuz fıstıkları seçebilirsiniz; yağ, fıstık ezmesi (şeker ve tuz gibi katkıları olan ya da olmayan, düzgün yumuşak, parçalı, çok parçalı) ve şekerleme ya da soslarda içerik olarak bulunabilir adını siz koyun!
• Fıstık ezmeleri çabuk ekşiyebilir, bu nedenle satın almadan önce tadabilmeye çalışın.
• Kabuklu yer fıstıkları buzdolabında üç aya kadar ve buzlukta altı aya kadar muhafaza edilebilir.

 

Hazırlama Ve Servis Önerileri:
• Kendi fıstık ezmenizi mutfak robotunda kendiniz yapın.
• Doğranmış yer fıstıklarını salatalara karıştırın.
• Sebze kızartmalarında yer fıstığı yağım kullanın.
• Değişik bir lezzet için fıstık ezmesi ve muzlu sandviçi deneyin.
Servis: 18 kişilik * Hazırlama ve Pişirme Süresi: 18dk
Bu tarifin ince kakao unu ile yapıldığında kesinlikle daha yoğun bir lezzeti vardır. Tek başına harika bir tatlıdır ama salataların üzerine eklenmiş bir kıtırlık olarak da harika lezzet verir. Lezzet ipucu: çocuklara daha fazla cazip gelmesi için koyu kakao unundan acı kırmızıbiber ve sıcak kakao karışımını çıkarın. Bu tarif 4 adet enerji deposu yiyecek içerir.

blank
Malzemeler
450 gr kavrulmuş kuru yerfıstığı
2 çay kaşığı acı kırmızıbiber (isteğe bağlı)
2 yemek kaşığı toz şeker
3 yemek kaşığı koyu kakao unu 2 yemek kaşığı yumurta akı
1 çay kaşığı deniz tuzu
Hazırlanışı:
Yumurta aklarını, acı biberi, tuzu ve şekeri küçük bir kâsede çırpın. Yer fıstıklarını ekleyin ve düzgünce kaplayın. Yağlı kâğıda ya da pişirme kâğıdına düzgünce yayın. Fıstık karışımını 350 derecede 4 dakika fırında kızartın. Fırından çıkarın, karıştırın ve tekrar düzgünce sürün. Firma 4 dakikalığına tekrar koyun. En az 15 dakika soğutun. Fıstıkları ayırmak için iyice karıştırın. Şekersiz kakao karışımını yer fıstıklarına serpin. Tekrar serpin. Serinletici bir içecekle servis yapın.
Besin Öğeleri:
Kalori: 160; Toplam yağ: 13 gr; Doymuş yağ: 2 gr; Kolesterol: Omg; Sodyum: 70 mg; Toplam karbonhidrat: 7 gr; Lif: 2 gr; Şeker: 3 gr; Protein: 6 gr.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ