Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Dalak Büyümesinin Nedenleri

  • 09 Ocak 2012
  • 5.127 kez görüntülendi.
Dalak Büyümesinin Nedenleri

Dalak Büyümesinin Nedenleri

■ 3 yaşındaki oğlumun dalağının büyük olduğu saptandı. Operasyonla tedavi edilebilir  mi? Dalak niçin büyür ve bu durum önemli midir?

■ Dalak, kan yapımı, hücre ve mikropların süzülmesi, bağışıklık sistemi için önemli antikorların imalatı ve pıhtılaşmayı sağlayan trombositlerin depolanması gibi önemli işlevlere sahip bir organdır. Çok sayıda hastalık, dalak büyümesine yol açabilir. İltihabi hastalıklar dalak büyümesinin en sık görülen nedenleridir. Birçok enfeksiyon hastalıkları, tifo, Malta humması, sifiliz ve hepatit mikropları dalakta büyümeye neden olur. Enfeksiyon dışındaki iltihabi hastalıklar da da (örneğin romatoid artrit ve lupus vb) dalak irileşir. Dalak ve karaciğerle ilgili damarlarda tıkanıklık ve kan akım bozukluğu, siroz, kalp yetmezliği gibi durumlarda da dalağın büyümesiyle karşılaşılır.
Hastalıktan Büyüme
Özellikle sirozun ilerlediği dönemlerde karın duvarında damar genişlemeleri ve Dalak Büyümesinin Nedenleriyemek borusunda vâris oluşumu dalak büyümesini eşlik eden önemli sorunlardır. Dalak ve karaciğer birçok anormal maddenin süzüldüğü ve depolandığı organlardır. Mukopolisakkaridoz, Gaucher ve yağ depo hastalıklarında dalağın belirgin olarak büyüdüğü gözlenmiştir. Kansızlık ve kan hücrelerinin parçalanması ile birlilkte giden hastalıklar da bu organın boyutlarında artışa yol açar. Dalak büyümesi lösemi ve lenfoma gibi sağlık sorunlarında da ana belirtilerden biridir. Bu durumun teşhisi için çok sayıda kan tahlili yapılması gerekir. Görüntüleme yöntemleri ile (ultrasonografi ve tomografi gibi) dalağın büyümesi ve neden olan sorunlar belirlenebilir. Dalak çoğu zaman bir hastalık veya bozukluğa bağlı büyüdüğü için ana nedenin teşhis ve tedavisi dalağın da tedavisini sağlar. Dalak büyümesinin kendisi bir hastalık değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ