Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Küme Baş Ağrısı Migren Ağrıları İle Karıştırılmamalı

  • 10 Ocak 2012
  • 2.652 kez görüntülendi.
Küme Baş Ağrısı Migren Ağrıları İle Karıştırılmamalı

Küme Baş Ağrısı Migren Ağrıları İle Karıştırılmamalı
■  12 yıldır baş ağrım var. Önceleri daha sıktı, birkaç yıldır yılda bir ay ağrıyor. Her gece neredeyse aynı saatte, başımın aynı yanında meydana gelen bir ağrı ile uyanıyorum ve bu ağrıyı sol gözüm, yüzüm ve dişlerimde bile hissediyorum. 45-60 dakika sonra kaybolup gidiyor. Ağrının şiddetinden ölmeyi düşündüğüm anlar oluyor. Doktorlar migren deyip uyku getiren antidepresanlar veriyor ama hiç yararı olmuyor.
■  Bu ağrılar tipik olarak “küme baş ağrısı”nı akla getiriyor. Küme denmesinin nedeni, yıl içinde ağrıların belirli bir dönemde gelip sonra uzunca bir süre gelmemesi, geldiğinde de her gün bir veya birkaç kez veya gün aşırı gelmesi. Bu tip baş ağrılarına genellikle aynı saatlerde ve özellikle gece rastlanıyor; küme döneminde ağrı hep aynı yanda oluyor.
Ağrı  Kışın Daha Çok
Ağrı sırasında gözde kızarma, küçülme, burnun ağrı tarafında tıkanma veya Küme Baş Ağrısı Migren Ağrıları İle Karıştırılmamalıakıntı gibi belirtiler görülüyor. Bunlar dayanılmaz şiddette ağrıya neden oluyor ve 15 dakika ile 3 saat arası sürüyor. Bu durumla özellikle kış aylarında daha çok karşılaşılıyor. Bir ve birkaç ay sürebiliyor ve bir sonraki yıla kadar gelmiyor. Bazen kronik olup bir yıl  boyunca veya yıllarca hiç aralıksız ağrılar gelebiliyor. Migrenle ilgisi olmadığı gibi. tedavisi de migrenden çok farklı olan bu hastalık, ağrı kesicilere yanıt vermiyor. Bununla birlikte. bu hastalığa özgü tedaviye bir veya birkaç gün içinde çok iyi yanıt vermesi hastalığın iyi yönünü oluşturuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ