Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Ahududu

  • 10 Nisan 2010
  • 5.672 kez görüntülendi.
Ahududu

Ahududu(Rubus)
Ne Kadar daTatlı!

Yaygın şeker alternatifi xy!itoPım ahudududan yapıldığını biliyor muydunuz?

Ahududunun Hikâyesi Nedir?
Kırmızıdan (Rubusıdeaus) siyaha (Rubusoccidentalis) en iyi ta­nınan turuncu, mor ve sarıya kadar bilmen iki yüzden fazla ahududu çeşidi bulunmaktadır. Ahududuların kuzenleri böğürtlen ve çileklerle benzerlikleri bulunmaktadır. Ahududular ve böğürtlenler birkaç kü­çük meyve yığınlarının biçimlendiği drupel adındaki “böğürtlen çalı­sı’5 meyveleri olarak da bilinmektedir.

Ahududunun Tarihi
Ahududular Küçük Asya ve Kuzey Amerika yerlileridir. En eski kayıtlar ahududuların İsa Peygamber zamanlarında çok yaygın oldu­ğunu göstermektedir. Romalıların dördüncü yüzyıl civarında ahudu­duları ehlileştirdikleri ve ahududu ekimini Avrupa boyunca yaydık­ları düşünülmektedir, ingilizler ahududuları özellikle reçel yapımın­da yaygınlaştırmaları ve bitkiyi 1700’lerin ortalarında New York’a getirmeleri ile saygınlık kazanmışlardır. Amerikalı yerli siyah ahudu­du ekimi 1800’lerde başlamıştır.

Ahududular Nerede Yetişir?

Ahududu

Ahududu

Lider üreticiler Polonya, Rusya, Almanya, Yugoslavya, Şili Bir­leşik Devletler ve Türkiye’dir

Neden Ahududu Yemeliyim?
Ahududular lif, fosfor ve selenyum açısından iyi kaynaklardır ve aynı zamanda C vitamini bakımından da harika kaynaklardır. Ahududular hastalıklarla savaşan çeşitli antioksidanlar ve fotokimyasallar bakımından zenginlerdir, işlenmiş veya dondurulmuş ahududuları konserve yapmak C vitamininin çoğunluğunu yok eder ama şans ese­ri diğer antioksidanların çoru olduğu sibi kalır.

Doğal İlaçlar
Ahududu yaprağı çayı mide bulantısını ve sabah bulantıları ile kusmaları tedavide kullanılmaktadır. C vitamini bakımından yüksek taze ahududular sinüs enfeksiyonlarını tedavide ve önlemede kullanılmaktadır.

Tam Bir Hayat Kurtaran!
Kanser: Farklı kanserleri ve potansiyel tedaviler için ahudu­du ya da ahududu özü kullanımının yararlarını araştıran birkaç yeni araştırma bulunmaktadır. Esophageal kanser hücreleri için fare de­nekler kullanan bir araştırma siyah ahududu içeren diyetlerin tümör hücre gelişmesini önemli oranda azalttığım bulmuştur. Hamsteriarı kullanan bir dumm kontrolü çalışması siyah ahududuların oraL tümör oluşumunu engellediğini saptamıştır. Çoğunlukla siyah ahudududa bulunan fotokimyasal ferulik asit ve beta sitesterol kullanan bir hücre çalışmasında iyi ve kötü huylu oral kanser hücreleri gelişiminin dur­durulduğu gözlemlenmiştir. Ahududunun insan karaciğerindeki kan­ser hücreleri üzerindeki etkilerini araştıran bir çalışma daha fazla özün kullanımında daha az hücre tekrarı olduğunu saptamıştır.
Şeker Hastalığı: Ahududularda bulunan güçlü bir bile­şim antosiyanin zengin nişasta yemeklerinden sonra kan glikozu se-vıvesım azaltmaktadır.

Obezite  Ve  Yağlı Karaciğer: Yüksek yağ ve çeşitli miktarda ahududu diyetleri ile beslenen fareler üzerindeki bir çalışma ahududuların yağlı karaciğeri önlemeye ve düzeltmeye, aynı zaman­da obeziteyi azaltmaya yardımcı olduğu keşfedilmiştir.

Ahududularla ilgili ipuçları

Seçim Ve Saklama:
9 Küflenme ya da sıkıca paketlenme izlerine bakarak bozulmuş olmamalarından emin olun ve bozuk meyvelerden kaçının.
Çürük ya da küflü meyveleri ortadan kaldırın ve yıkanmamış ahududuları kendi orijinal kutularına tekrar koyun.
Ahududular buzdolabında iki güne kadar tazeliklerini koruya­bilirler.
Ahududuları dondurmak için durulaym, tencerede kurutun ve pişirme kâğıdına yerleştirip dondurucuya koyun. Plastik poşet­lere aktarın. Donmuş ahududular bir yıl muhafaza edilebilirler.

Hazırlama Ve Servis Önerileri:
• Yumuşakça yıkayın ve kurutun.
• Tahıllarınızın, salatalarınızın, yoğurdun, dondurmanın, waffle
ların ya da kreplerin üzerine koyun.
• Ahududular meyve salataları için harika takviyelerdir.

Ahududu ve Şeftalili Melba Turtası
Evelyn Tribole
Sends: 10 kişilik • Hazırlama ve Pişirme süresi: 20dk
Bu tarif üç adet enerji verici besin içermektedir.

Malzemeler:
Kepekli turta tabanı, hazırlanmış ve soğutulmuş

Kaplama:
220gr yağsız krem peynir ¥>. kâse pudra şekeri îlOgr liglıt krem peynir 1 çay kaşığı vanilin

Şeftali Jölesi:

1/3 kâse toz şeker
170gr konserve şeftali nektarı
1 yemek kaşığı mısır nişastası

Meyveler:
2 adet kivi, ince dilimlenmiş
1 adet şeftali, soyulmuş ve ince dilimlenmiş
170gr taze ahududu

Hazırlanışı:
Küçük bir kâsede krem peynirleri, pudra şekerini ve vanilini ka­rıştırın. Soğutulmuş turta tabanına yayın. 30dk soğumaya bırakın. Küçük bir tencerede toz şeker ve mısır nişastasını karıştırın ve azar azar şeftali nektarını ekleyin. Pişirin ve orta ateşte karışım fokurda-yana kadar karıştırın. Pişirin ve bir dakika daha karıştırın. Ateşten alın ve en az 5dk soğumaya bırakın. Hamur fırçası ile krem peynir üzerine ince bir katman uygulayın. Kivi dilimlerini ekleyin. İnce bir katman daha ekleyin. Şeftalileri ve diğer bir katmanı da ekleyin. Uze-rini ahududularla ve kalan son şeftali karışımı ile süsleyin.

Besin Öğeleri:
Kalori: 220; Toplam yağ: 9g; Doymuş yağ: 3g;Kolesterol: Om Sodyum: 180mg; Toplam karbonhidrat: 30g; Lif: 3g; Şeker: 19 Protein: 6g.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ