Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Armut

  • 15 Nisan 2010
  • 9.358 kez görüntülendi.
Armut

Armutlar (Pvrus l.)

Pürüzsüz  Bir  Hareket
Armutların takma adının, pürüzsüz dokularından dolayı, tereyağı meyvesi” olduğunu biliyor muydunuz?
Armutların Hikayesi Nedir?
Armutlar gül ailesinin bir parçasıdır. Bilinen 3000 çeşidi bulun­maktadır ama sadece üç armut ağacı türü günümüzde genellikle tü­kettiğimiz meyveyi vermektedir. Birleşik Devletlerde Anjou, Bartlett, Bosc, Comice, Seckel ve Forelle armut türleri oldukça rağbet gör­mektedir.
Armutların Tarihi
Taş Devrinde armudun besin kaynağı olarak kullanıldığı düşü­nülmektedir. Armudun olası kökeni Asya ve güneydoğu Avrupa’dır. Ekim kayıtları Çin de M.O. 5000’lere kadar izlenmektedir. On ye­dinci yüzyıl civarlarında armutlar Avrupa’da rağbet görmüştür. On sekizinci yüzyılda “Noel’in On iki Günü” adlı Noel ilahisinde armut ağacı kekliğin yanında ölümsüzleştirilmiştir. 1620 de kuzeydoğu Amerika sömürgelerinin ilk armut ağacı dikimine kalkışmaları yok­sul yetişme iklimleri nedeniyle başarısızlığa uğramıştır. Armut ağaç­ları daha uzak batı Oregon ve Washington’da çok daha iyi işler çıkar­mışlar ve 1800lerden beri orada serpilmişlerdir.

Armut

Armut

Armutlar Nerede Yetişir?
Armut üretiminde lider ülkeler Türkiye, Çin, Birleşik Devletler,italya, ispanya, Almanya, Belçika ve Fransa’dır. Birleşik Devletlerde satılan armutların yüzde doksan beşi Washington, Oregon ve Kuzey Kaliforniya da yetişmektedir.
Neden Armut Yemeliyim?
Bir adet orta boy armut yarım bardak portakal suyundan daha fazla C vitamini ve potasyum içermektedir. Ortalama bir armut çoğu çözülebilir pektmlerden ve lignanlardan oluşan dört gram lif içermek­tedir Armutlar aynı zamanda güçlü fotokimyasal anüoksıdan paket­leridirler.
Doğal İlaçlar
Armutlar tarih boyunca sindirim bozuklukları, spazmlar, ateş düşürme sibi çeşitli sağlık mücadeleleri için kullanılmıştır. Güncel olarak armut mevvesi kan durdurucu olarak kullanılmaktadır.
Balgam  Sökücü:Singapur’da yürütülmüş bir çalışmada meyvede ki diyetsel lifin artışı ve belli başlı akciğer kanseri riskleri­nin azalışı arasında bir ilişki bulunmuştur. Balgamlı öksürük ıîe ar­mutta bulunan kuersetin ve catechin gibi özellikle yüksek flavonoidli mevveler arasında ters bir ilişki bulunmaktadır.
Kilo  Kaybı: Bir çalışma armut ve elma gibi mevveler bakimından yüksek diyetlerin 30 ile 50 yaş arasında ki kadınlarda kilo kaybına yardımcı olduğunu saptamıştır. 12 hafta sonunda, armut ve elma tüketen kadınlar ortalama 1,3 kilo kaybına uğramışlardır. Bu çalışma aynı zamanda, iki adet meyve tüketen kadınlarda kan glikozu
kolesterolün önemli derecede azaldığını gözlemlemiştir.
Armut ile ilgili ipuçları
Seçim Ve  Saklama:
Armutlar ağaçta en iyi şekilde olgunlaşan tek meyvedir. Sert ve lekesiz armutları seçin.
Armutları çabuk olgunlaştırmak için kahverengi kâğıt poşetlere koyun ve oda sıcaklığında muhafaza edin, Bartlett armutları olgunlaştığında yeşilden sarıya dönerler.
Olgunluğunu kontrol etmek için başparmağınızla sapının biti­mine bastırın (eğer dokunduğunuz yer biraz yumuşaksa armut yemeye hazırdır).
Armutlar olgunlaşana kadar oda sıcaklığında muhafaza edilme­lidir.
Olsun armutlar 3 ile 5 güne kadar buzdolabında saklanabilir.
Hazırlama  Ve  Servis  Önerileri:
9 Yıkayın ve yiyin… Kabuğunu yemeniz vücudunuzu daha fazla lif ile tedarik eder.
• Kurutulmuş armutlarda daha fazla lif ve potasyum, daha az C
vitamini bulunur.
3 Olgunlaşmış sulu anhudu yulaf ezmesine doğrayın ya da yoğurt ve meyve salatalarına ekleyin.
• Armudu en sevdiğiniz yeşil salataya veya meyve salatasına ekleyin.
• Armutları fırında kızartın ve tatlı bir ikram için tarçın serpin.
Fırınlanmış Basit Armut Senns: 2 kişilik
* Hazırlama ve Pişirme süresi: 40dk
Bu tarif üç adet enerji verici besin içermektedir.
Malzemeler:
1 adet orta büyüklükte olgunlaşmış armut 1 yemek kaşığı kuru üzüm 1 yemek kaşığı Akçaağaç şerbeti 1 tutam taze rendelenmiş karanfil Vı yemek kaşığı su ve hindistancevizi
Hazırlanışı:
Fırını önceden 375 derecede ısıtın. Akçaağaç şerbetini, suyu ve baharatları küçük bir kâseye ekleyin ki kuru üzümler tamamen kap­lansın. Kuru üzümleri Akçaağaç şerbetine 20dk bastırın. Armudu yı­kayın ve çekirdeğini çıkarın. Kuru üzümleri çıkarın ve armudun orta­sına yerleştirin. Akçaağaç şerbetini armudun üzerine ve yanlarına dö­kün. Folyo ile kalpli cam pişirme kabında 375 derecede yaklaşık 20-dk ya da yumuşayana kadar kızartın.
Besin Öğeleri:
Kalori: 90; Toplam yağ: Ogr; Doymuş yağ: Ogr; Kolesterol: Omg; Sodyum: Omg; Toplam karbonhidrat: 23 gr; Lif: 2 gr; Şeker: 18gr; Protein: Osr.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ