Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Arpa

  • 22 Nisan 2010
  • 11.476 kez görüntülendi.
Arpa

Arpa (Hordeum vulgare)

Bahsedilmeye Değer!
FDA’nın artık, arpa ürünlerinin üstüne, “kalp rahatsızlığı riskini düşürebilir” yazan bir etiket yapıştırılmasına izin verdiği­ni bilivor muydunuz?
Hikâyesi Nedir?
Arpa, Poaceae isimli ot familyasmdandır. Dünya çapında yetişen elliden fazla türü vardır. Çiftlik hayvanlarını beslemekte kullanılan başlıca tahıl türlerinden biridir ve bazı yiyeceklerin içinde olmak üzere sadece küçük bir bölümü msan tüketiminde kullanılır. Arpa tohumunun yenmeyen kabuğunun ayrılması için öncelikle terbiye edilmesi gere­kir.
Arpanın Tarihi
Arpanın gerçek kökem ham bilinmiyor ama birçok araştırmacı in veya Etiyopya’da ortaya çıktığına inanıyor. Arkeologlar, arpanın, Mısırlılar tarafından 10.000 yıl kadar önce Fertile Crescent’de yetiş­tirilen ilk tahıl türlerinden biri olduğunu keşfettiler. Christopher Colombus arpayı, ispanya’dan Kuzey Amerika’ya 1493 5de getirdi.
Arpa Nerede Yetişir?
En büyük arpa üreticileri Rusya, Almanya, Ukrayna, Fransa, Ka­nada, Türkiye, Avustralya ve Birleşik Devletlerdir. Birleşik Devlet­lerin arpa üretiminin çoğunu Kuzey Dakota sağlar.
Neden Arpa Yemeliyim?

Arpa

Arpa

Arpa, çözünebilen ve çözünemeyen lif açısından iyi bir kaynak­tır. Kolesterolü düşüren ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarına yardım­cı olan beta glucanlar, çözünebilen lif bölümünde yer alır. Aslında, arpa, diğer tahıl türleriyle karşılaştırıldığında, beta glucan açısından en zengin kaynaktır. Ayrıca B vitaminleri, demir, magnezyum, çinko, fosfor, bakır içerir ve kan şekerini doğru seviyede tutmada önemli etkisi olan krom açısından da en zengin kaynaklardan biridir, insan vücudundaki hücreleri hasardan koruyan selenyum, kuersetin ve fenol asidi açısından iyi bir kaynaktır ve ayrıca, kanser ile kalp rahat­sızlığı riskini düşürmeye yardımcı olan tocol ve tocotrienol yağlarını yoğun bir şekilde içerir.
Doğal İlaçlar
Arpa, yüzyıllardır çeşitli doğal ilaç tariflerinde kullanılmıştır. Birçok şifa, tahılın suda bir saat kaynatılması yoluyla bir tür içecek hazırlanmasına dayanır. Mide bozulması durumunda veya ülseri ya­tıştırmak için sıvıyı sek olarak için. Diyare (ishal) için limon suyuna karıştırın. Eşit ölçülerde arpa, zerdeçal ve yoğurttan lapa yapmak da yaygın bir tariftir. Bu karışım, vücudunuzdaki güneş yanığı olan böl­gelere sürülebilir. Aynı karışımın, yarım bardak ayran ve yarım mis­ket limonunun suyu katılmış hali, mesane veya böbrek enfeksiyonu semptomlarına iyi gelebilir.
Tam Bir Hayat Kurtaran!
Kontipasyon (Kabızlık) Ve  Kolon  Kanseri:

Fa­reler üstünde yapılan iki deney, çok farklı hastalıkları tedavi etmede umut vadeden sonuçlar verdi. Birinde, kabız fareler arpayla beslendi, bu bağırsak hareketlerini arttırdı. Diğerinde, kolon kanserli fareler çeşitli yüksek lif diyetlerine tabı tutuldular. Arpayla beslenen grup­takilerin, diğer gruplardakilerden, belirgin oranda daha az tümöre sa­hip oldu&u sörüldü.
Kalp  Rahatsızlışı: Arpanın içindeki, yulaf ve mantarlar­da da bulunan, beta glucan maddesi, kalp rahatsızlığı riskini düşür­mede etkilidir.
Diyabet: Küçük çapta bir insan deneyi, deneklerin diyetine arpa eklendiğinde, kan şekerini düzenlemede ve ensülin üretimini düzeltmede umut vadeden sonuçlar olduğunu gösterdi.
Aman Dikkat!
Arpada glüten az olmasına rağmen hiç yok değildir bu yüzden ölyak hastalığı olanlar arpayı, buğday yerine kullanmamalıdır.
Arpa ISe ilgili ipuçları
Seçim  Ve  Saklama:
1 Katkısız arpa, kabuğu soyulmuş (“kabuksuz arpa” olarak da bi~ İmir), yuvarlanmış, kırılmış, ince parçalanmış ve un halinde sa­tılır. Tahılın filizlenmiş halinden elde edilen doğal bir tatlandı­rıcı olan çimlendirilmiş arpa, sıvı veya toz halinde satılır.Arpayı, ticaret hacmi yüksek marketlerden aldığınıza emin olun.Eğer tazeliğinden emin değilseniz, kanıt için paketin nem veya ıslaklığını kontrol edin.
Arpa. fermuarlı plastik poşette veya sıkı kapanan bir kapta, se­rin ve kuru bir yerde muhafaza edilmelidir.
Hazırlama  Ve  Servis  Önerileri:
Temizlemek için, arpayı pişirmeden önce suyla hafifçe yıkayın.
Bir tarifteki buğday ununun yüzde yirmi beş yüzde ellisi yerine arpa unu koyun.
Sıcak arpa gevreği yapmak için kırılmış arpaya sıcak su ekle­yin.
Pişirilmiş arpayı çorbalara, güveçlere ve salatalara ekleyin.
Arpa unu eklemek, diyetinizdeki çözünebilir lif oranım arttırır.
Arpa gevrekleri, rnüsîi, kurabiye, karışık tahıl gevrekleri ve pi­deye konacak kolay bir ek yiyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ