Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Elma

  • 14 Mayıs 2010
  • 6.700 kez görüntülendi.
Elma

Elma
Popüler “Günde bir elma doktoru uzak tutar.” deyişinin, “Yatmadan önce bir elma yemek doktoru bir lokma ekmek için
Elma gül familyasından bir türdür.

Dünya çapında yetiştirilen 7.500’ü aşkın çeşidi vardır. 100’e yakın çeşidi Birleşik Devletlerde ticari olarak yetiştirilir. En yaygın çeşitlerinden bazıları; Kırmızı, 3-olden, Grannv Smith, Fiıi. Mclntosh ve Rome’dur.
Elmanın Tar
Elma, asıl olarak, M.O, 6500 yılında, Hazar ve Karadeniz arasındaki bölgede ortaya çıkmıştır. Elma, antik Yunan ve Romalıların favori yiyeceklerindendi. Romalılar elmayı ingiltere’ye getirdi ve ingilizler Kuzey Amerika’yı elmayla tanıştırdı. Günümüzde Amerikalılar yılda ortalama 10 kg. elma tüketiyor.
Elma Nerede Yetişir?
Dünyanın en büyük elma üreticisi Cindir. Çin’i takiben sırasıyla Birleşik Devletler,

Elma

Elma

Türkiye, Polonya ve italya’da yetiştirilir. Elma,
üretiminde Washinton ve New York başı çekecek şekilde, Birleşik Devletler’in elli eyaletinin otuz beşinde ticari olarak yetiştirilir.
Neden Elma Yemeliyim?
Eğer elma yiyecekseniz, çekirdeği dışında bütün bölümlerini yemelisiniz. C vitamini içeriğinin neredeyse sadece yüzde ellisi kabuğunun altındadır. Elma, lif açısından zengindir, hem çözünebilir hem çözünemez lif kaynağıdır. Lif içeriğinin üçte ikisi ve antiokskian içeriğinin neredeyse tümü kabuğundadır. Elma, fenil (kiorojenik âsıt ve catechin), (kanserle savaşma ve kalp hastalıklarına karşı rol oynayabilecek) beta-karotenoid, vephloridzin, kuersetim de içeren flavonoider gibi karotenoidler, açısından zengin bir fitokimyasal kaynağıdır.

Elmanın karın ağrısına iyi geldiğine inanılır ve kabızlığı geçirmek için yenir. Elma sirkesi mide ekşimesini geçirmek için yenir. Efsaneye göre, eğer bir dilim elmayı siğilin üstüne sürerseniz ve sonra dilimi yakarsanız, elma kül olurken siğil yok olacaktır. Elma daha evlenmemiş çiftlere, öğretmeniere ve arkadaşlara şans tılsımı olarak, kötü ruhlan ve kötü şansı kovmak için verilmektedir.

Kalp Sağlığı: Günde iki elma kalp hastalıklarını uzak tutmaya yardımcı olabilir. Araştırmacılar, diyete her 10 gr. lif eklendiğinde, kalp hastalıklarında yüzde on dört düşüş olduğunu keşfetti. Ortalama büyüklükte bir elma beş gram lif içerir. Başka bir araştırmacı grubu, kalp hastalığı riski olan erkekleri beş sene boyunca gözlemledi. Elma kabuğundaki flavonoid ve antioksidanlarm kalp hastalığı riskmdeki düşüşe katkıda bulunabileceğini keşfetti.
Kanser: Fareler üzerinde yapılan bir çalışma, ne kadar çok elma yerlerse o kadar az meme tümörü büyümesi olduğunu gösterdi. Bir insan hücresi çalışmasında, elma, kanser hücrelerinin oluşmasına neden olan işaretleri yok ederek hücreleri koruyabiliyor gözüktü. İnsana ait kolon kanseri hücreleri üzerinde yapılan bir çalışmada, elmadaki flavonoidler, kanserli hücrelerin büyüme ve yayılmasını engelledi.
Kilo Kayıbı: Rio de Janeiro Eyalet Universitesi’nin araştırmacılarının yaptığı bir çalışma, düşük kalorili diyetlerine günde üç elma ekleyen kilolu kadınların, elma eklemeyen kadınlardan daha çok kilo verdiği keşfedildi.
Beyin Sağlığı: 2005 yılına ait bir hayvan deneyi, elma ürünleri yemenin, hafıza kaybına katkıda bulunan hücresel hasara karşı korunmaya yardımcı olduğunu gösterdi. Bu sefer farelerle yapılan, başka bir hayvan denevinde, araştırmacılar farelerin diyetine elma suyu konsantresi ekledi. Sonuçlar, elma suyu konsantresinin, beyin dokusundaki oksidatif hasar yükselmesini ve algılama perfor-mansmdaki düşüşü önlediğini gösterdi.
Diyabet: Elma tüketen diyabetli hastaların kan şekerlerinde elmayı yedikten sonra, belki “elmadaki çözünebilir lif içeriğinden do-lavı. daha az artış oldu.
Seçim Ve Saklama:
1 Sıkı, çürüksüz, parîak kabuklu elmaları seçin.
Satın aldıktan sonra elmaları buzdolabında saklayın çünkü elma oda sıcaklığında 6-8 kat daha hızlı olgunlaşır.
1 Çürüklü veya bozuk elma, diğer yiyeceklerin bozulmasına yol açabilecek, bozulmayı hızlandıran bir gaz yayar.
Hazırlama Ve Servis  Önerileri:
* Kesilmiş elmayı hemen kullanmayacaksanız, kararmasını önlemek için, üstüne biraz limon, yeşil limon veya portakal sıkın
* Taze elma aperatif olarak ve salatayla birlikte mükemmel gider
* Elma kek ve turta içinde fırınlanabilir veya elma sosu olarak
kullanılabilir.
Golden, Granny Smith ve Rome fırınlamak için ideal olanlardır. Salataya koymak içinse Kırmızı, Golden ve Fiji idealdir.
Golden elma çok amaçlı bir elma türüdür ve birçok pişirme metodunda kullanılabilir.
Yaban  Mersini  Ve Elmalı  Meyve  Salatası
Yaban Mersini Pazarlama Komitesi’nin Nezaketi
Senis: 8 adet
• Hazırlama ve pişirme süresi: 15 dakika Bu tarif 6 adet enerji deposu yiyecek içerir.
Malzemeler:
3 elma, kırmızı ve yeşil, çekirdeği çıkarılmış 2 cm.Hk parçalara doğranmış kalorili
2A su bardağı yoğurt
Isıı bardağı kereviz, çapraz dilimlenmiş
3 yemek kaşığı portakalsuyu konsantre, çözülmüş
3A su bardağı yaban mersini, tatlandırılmış ve kurutulmuş
V4 çay kaşığı sofra tuzu
lA su bardağı fındık, kızartılmış ve kabaca öğütülmüş
Hazırlanışı:
Geniş bir kâsede elma, kereviz, taneli meyve ve fındıkları karıştırın; kenara koyun. Yoğurt, portakal suyu konsantresi ve üızu akıcı bir hale gelene kadar çırpın. Üstüne elma karışımım dökün ve bütür malzemeleri karıştırın.
Besin  Öğeleri:
Kalori: 150; Toplam yağ: 5gr. ; Doymuş yağ oranı: 0,5gr. ; Kolesterol: ömg. ; Sodyum: HOmg. ; Toplam karbonhidrat: 26gr. ; Lif: 4gr ; Seker: Î8sr. : Protein: 2qx.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ