Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Karanfil

  • 29 Mayıs 2010
  • 6.903 kez görüntülendi.
Karanfil

Karanfil (Eugenia caryophyllus
Karanfil  Yedikten  Sonra Konuşulur

Hanlık döneminde imparator karşısına çıkmadan önce, in sanların, ağız kokularından arınmaları için karanfil yemek zo runda olduklarını biliyor muydunuz?

Hikayesi Nedir?
Karanfiller her mevsim yeşil kalan karanfil ağacının kurumuş çiçekleridir aslında, ingilizce adıyla “clove” kelimesi Latince clavus’ tan yani “tırnak” kelimesinden gelir. Karanfilin tatlı, sıcak bir tadı ve kokusu vardır. Karanfil ve karanfil yağı yemeklerde olduğu gibi parfüm ve esans yapımında kullanılır.
Karanfilin Tarihi
Karanfiller Endonezya’nın Molucca Adası’ndan gelir. Karanfilden ilk olarak bundan iki bin yıl önce, Hanlık döneminde yazılan Çin yazıtlarında bahsedilmiştir. Bundan dört asır sonra Arap tüccarlar tarafından Avrupa’da Venediklilere satılmaya başlanmıştır.

Karanfil Nerede Yetişir?

Karanfil

Karanfil

Dünyada en fazla karanfil üretimi Batı Afrika’daki Zanzibar’da yapılmaktadır. Endonezya, Türkiye, Sumatra, Jamaika, Batı Hindistan ve Brezilya’da dünyanın önde gelen karanfil üreticileri arasındadır.

Neden Karanfil Yemeliyim?
Karanfil manganez, magnezyum, C ve K vitaminleri, kalsiyum ve lif açısından oldukça zengindir. Ayrıca antıbakteriyel bir madde olan ve ağrıya ve iltihaba iyi geldiği düşünülen ögenol bileşenine sahiptir.
lA çay kaşığı karanfil tozu ve tarçın yağıyla bir macun hazırlayın. Baş ağrısı için alnınıza veya ağrıyan yerlerinize sürerek acıyı dindirebilırsiniz. Diş ağrısı için karanfil çiğneyebilir ya da bir parça bezi karanfil yağma batırarak ağrıyan bölgeye bastırabilirsiniz.

Kalp  Sağlığı:
2006 yılında San Francisco’da düzenlenen Deneysel Biyoloji Konferansrnda sunulan iki raporda, günde bir iki gram karanfil tüketmenin insülin fonksiyonlarını artırdığı ve kolesterolü dusurdusu one sürülmüştür.
İltihap: Karanfilde bulunan ögenol bileşeninin hücre araştırmaları sonucunda iltihaba neden olduğu düşünülen enzimlerin şahmını önlemede etkin olduğu kanıtlanmıştır.
Mantar: Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, karanfil yasmın enfeksiyonlu alana sürüldüğü zaman mantarh bölgeyi önemli düzeyde iyileştirdiği gözlenmiştir.
Akciğer  Kanseri: Fareler üzerinde yapılan bir deneyde kanserli hayvanlara IV karanfil infiizyonu uygulandığı zaman kanserli hücrelerin yayılmasının durduğu gözlenmiştir.
Ağrılar: insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada iğne yapılmadan önce karanfil yağı sümlen bölgede acmm daha az hissedildiği rapor edilmiştir.
Erken  Boşalma: Yapılan bir araştırmaya göre karanfil içerikli kremlerin penise sürülmesi sonucunda boşalma öncesi sürenin uzadıeı gözlenmiştir.
Karanfil ile İlgili İpuçları
Seçim  Ve Saklama:

Karanfili bütün olarak almaya çalışın. Karanfil tozu kokusunu çok çabuk yitirir.
Taze karanfiller sıkıldıeı zaman yağ verirler. Ayrıca karanfillerin taze olup olmadığını anlamak için suyun üzerinde dikey pozisyonda olup olmadıklarına bakmalısınız. Eğer dik duruyorlarsa bu taze oldukları anlamına gelir.
Toz halindeki ve bütün haldeki karanfilleri kuru, serin ve karanlık bir yerde, hava almayacak bir kapta saklamaksınız. Bütün karanfiller bu şekilde bir yıl kadar muhafaza edilebilir. Toz karanfıllerse ancak altı ay dayanır.
Hazırlama  Ve  Servis  Önerileri:
• Bütün karanfilleri toz haline getirmek için kahve öğütücüsü kullanabilirsiniz. Kullanmadan hemen öncesinde öğütmenizi öneririz.
9 Etleri tatlandırmak için diğer baharatlarla beraber kullanılabilir
• Turşu, güveç ve terbiyelerde kullanabilirsiniz.Kilerinize, pasta ve turtalarınıza eklemeyi unutmayın.Karanfilli Tekilah
Servis: 22 kişilik • Hazırlama Süresi: 30 Dakika enişten önce bir gece bekletilmelidir
6 su bardağı su
1 adet dilimlenmiş limon
1 adet dilimlenmiş misket limonu
2 adet kıyılmış yeşil soğan 1 çay kaşığı deniz tuzu
1 çay kaşığı karabiber 1 çay kaşığı pul biber
Terbiyesi  İçin  Malzemeler :
V2 su bardağı misket limonu suyu V2 su bardağı limon suyu 1 yemek kaşığı tekila V2 su bardağı zeytinyağı 1 yemek kaşığı yeşil soğan 1 yemek kaşığı kıyılmış kişniş V4 çay kaşığı sofralık karanfil I diş dövülmüş sarımsak
Garnitür:
250 gram ince dilimlenmiş Fransız salamı ya da italyan salamı 1 paket kıtır tost ekmeği
Hazırlanışı:
Geniş bir tencerede suyu, karanfili, limonu, misket limonunu, yeşil soğan, tuz, karabiber ve pul biberi kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra karidesleri ekleyin ve karidesler pembeleşinceye kadar (yaklaşık beş dakika kadar) pişirin. Karidesleri tamamen pişirmeyin.
Daha sonra terbiyesi için gerekli olan tüm malzemeleri geniş bir kaba aktarın ve blenderdan geçirin. Karidesleri ve terbiyeyi bir kapaklı bir kapta birleştirin ve bir gece boyunca, en az 12 saat kadar bekletin. Daha sonra tost ekmeklerini dörde bölün ve terbiyeyi üzerlerine sürün bir kürdan yardımıyla salamları ekmeklere saplayın ve üzerine karidesleri ekleyin. Her birim kişnişle süsleyerek servis edin.
Besin Öğeleri:
Kalori: 43; Toplam yağ: 3gr: Doymuş yağ oranı:0 mg; Kolester 17mg; Sodyum: 47mg ; Toplanı karbonhidrat: 1 gr; Lif: 0 gr ; Şeker: 0 er: Protein: 3 gr.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ