Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Semizotu

  • 29 Mayıs 2010
  • 6.841 kez görüntülendi.
Semizotu

Semizotu

Semizotugiller familyasından bir bitki olup yapraklan salata olarak ya da ıspanak gibi pişirilerek yemeklerde kullanılan bir sebzedir. Kökeni Ortadoğu ve Hindistan olmakla birlikte dünyanın birçok bölgelerinde bulunmaktadır. Sebzeler arasında en fazla miktarda Omega-3 içerdiği anlaşılmıştır. 100 gr. taze semizotunun besin değerleri şunlardır: 32 kalori; 2 gr. protein; 3,8 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,4 gr. yağ; 1,4 gr. lif: 4 mgr. fosfor; 40 mgr. kalsiyum; 0,2 mgr. demir; 80 mgr. sodyum; 45 mgr. potasyum; 180 İL) A vitamini; 0,04 mgr. B1 vitamini; 0,03 mgr. B2 vitamini; 0,03 mgr. B6 vitamini ve 8 mgr. C vitamini.
Semizotunun, kanama hastalıklarında ve peklikte çok faydalı olduğunu kaydeden uzmanlar, kanı temizlediğini, bol idrar söktürdüğünü, kanı, üre ve ben-zeri pisliklerinden temizlediğini, sinir krizleri ve beyin yorgunluğunu geçirdiğini, böbrekteki kum ve taşı döktüğünü bildiriyor. Semizotu, şeker hastalarının susuzluğunu azaltıyor ve çiğ olarak tüketilirse faydasının fazla olduğu ifade ediliyor.

Semizotu

Semizotu

Yukanda sayılan besin değerlerinin yanı sıra;
• Semizotu, içerdiği yüksek oranlı lifiyle peklik (kabızlık) çekenlere iyi gelir.
• Yaşlı, hasta ve diyet yapan kişiler için çok yararlı bir sebzedir.
• Semizotunun içerdiği Omega 3 doymamış yağlar, balıklannkiyle kıyaslanabilecek düzeydedir Geleneksel olarak gut hastalığına, baş ağnsı ve bedendeki diğer ağnlara iyi geldiğine inanılmaktadır. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar, semizotunun sağlığa yararlı bu etkisinin varlığını doğrulamaktadır.
• Böbrekteki kumu dökmekte, kanı temizlemekte, idrar söktürmekte, sinir krizleri ve beyin yorgunluğunu geçirmekte yardımcı bir sebze olduğu bildiriliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ