18 – 35 Yaş Arası Kadın Sağlığı

  • 2.125 kez görüntülendi.

18 – 35 Yaş Arası Kadın Sağlığı

Bir yarışın başlangıcında olan bir grup koşucu düşünün. Vücutları son derece formda, odaklanmışlar ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaya hazırlar.
Genç bir kadın olarak, siz de benzer bir başlangıç çizgisindesiniz. Uzun ve sağlıklı bir yaşantı beklemek için birçok sebebiniz var. Kadınların yaşam süresi arttı. Kadınlar artık hastalıkların kendilerini yavaşlatmasına da izin vermiyor. Geçmişte, bir kanser teşhisi zayıf bir yaşam umuduna işaretti. Ama şimdi, geliştirilmiş önleme, saptama ve tedavi yöntemleri sayesinde, gelişmiş bir ülkede yaşayan kanserli insanların neredeyse yarısı hastalıktan daha sağ çıkıyor.
Bitiş çizgisine ulaşmanın en iyi yolu nedir? Seyahatiniz boyunca devam edecek olan sağlıklı alışkanlıklarla işe başlayın.

kadın sağlığı

Burada bulacağınız tıbbi tarama ve testler kanseri ve diğer hastalıkları, daha müdahaleye hatta tedaviye müsaitlerken erkenden saptamanıza yardımcı olacaktır. Hatta daha da iyisi, hastalıkları önlemek için önlem alın. Örneğin, meyve ve sebzeler, kanserle savaşan maddeler olan fitokimyasallar içerirler. Tam tahıllar, diyabet, kalp hastalıkları ve kanser riskini azaltan lif ihtiva ederler. Kalbiniz için faydalı olan omega-3 yağ asitleri aynı zamanda ruh halinizi düzeltmeye de yarar.

Kilonuzu kontrol altında tutmak için ne kadar erken önlem alırsanız o kadar iyidir. 40 yaşına ulaş­tığınızda    meta­bolizmanız yavaşlamaya eğilimli   ol­duğundan, bu   aşamayı ertelemek kilo   kontro­lünü daha da zorlaştıracaktır. Obez olmak -ideal vücut ağırlığınızın yüzde otuzundan daha fazla kiloya sahip olmak- diyabet, yüksek tansiyon, kalp ve atardamar hastalıkları, uyku bozuklukları, varis, osteoartrit, bazı kanser türleri, solunum sorunları, hamilelik ve ameliyatlar sırasında zorluk yaşama gibi birçok durum için daha büyük bir risk teşkil eder. Eğer kilolu biriyseniz, buradaki beslenme rehberleri size sağlıklı bir diyete başlamanız için yardımcı olacaktır; buna ek olarak kilo vermenize yardımcı olacak daha ayrıntılı bir program için 5. bölüme bakınız.
Kilo probleminiz olmasa bile, hayatınız boyunca sağlıklı beslenmek önemlidir. Doğru besinler enerji seviyenizi arttırabilir ve ruh halinizi düzeltebilir; hamilelikte sağlıklı beslenmek, bebeğinizde oluşabilecek doğum kusurlarını engellemeye yardımcı olabilir.
Doğru sağlık alışkanlıklarını ne kadar erken edinirseniz, gelecekte o kadar sağlıklı olursunuz.
Bir beslenme uzmanı olan Dr. Terri Brovvnlee şöyle diyor: “Çoğumuz, çok gençken edinilmiş olan beslenme modellerine sahibiz. 20 yaşındayken bile değişiklik yapmak zordur. Ancak daha da beklerseniz bu durum kesinlikle daha fazla zorlaşır. 50 ya da 60 yaşınıza kadar beklerseniz, kötü alışkanlıkları bırakmak daha da güçleşir.
Sağlıklı beslenmeyi benimsemiş ve yıllardır sağlıklı beslenmeye devam eden insanlar üzerine yapılan çalışmalar, yaşam tarzında gerçekleştirilen tam bir değişikliğin bunu başarmanın tek yolu olduğunu göstermiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica