Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Ayçiçeği Çekirdeği

  • 24 Nisan 2010
  • 7.157 kez görüntülendi.
Ayçiçeği Çekirdeği

Ayçiçeği Çekirdeği (Helianthus Annus L.)
işte bu yüzden onlara gunebakan denir.
Ayçiçeğinin gelişirken güneşi izlediğini biliyor muydunuz? Çiçek bir kez açıldıktan sonra başı her zaman doğuya dönüktür.

Ayçiçeğinin Hikâyesi Nedir?
Ayçiçeği çekirdekleri beyaz çizgili siyah kabuklar içerisinde si­yah ya da gri yeşil renklidir. Çekirdeklerin yumuşak bir tadı ve hassas dokuları bulunmaktadır. Ayçiçeği çekirdekleri çoklu doymamış yağ üretiminin esas kaynaklarından biridir.

Ayçiçeğinin Tarihi
Ayçıçeklerinin Peru ve Meksika da ortaya çıktığına inanılmaktadır. Ayçiçekleri Amerikalılardan Avrupa’ya ispanyol kâşifler aracılığı ile 1500’lerde yolunu yapmıştır. Bitki bazı sınırlı tıbbi kullanımlar ile çoğunlukla süs bitkisi olarak Batı Avrupa boyunca yol almıştır. Ayçiçeklerinin çekirdeklerinden ilk defa ticari amaçla yağ üretenler İngi­lizlerdir. Rusya Ortodoks Kilisesi Paskalya sırasında birçok yağ be­sinlerinin tüketimini yasaklamıştır; ancak ayçiçeği yasaklananlar lis­tesinde bulunmamaktaydı ve bu nedenle besin olarak ani bir popülari­te kazandı. On dokuzuncu yüzyılın başlarında Rus çiftçiler iki mil­yon akreden daha fazla ayçiçeği yetiştirmişlerdir. On dokuzuncu yüz­yılın sonlarında Rusya gunebakan çiçeği tohumlan Birleşik Devletle­re yollarını açmıştır.

Ayçiçeği Çekirdeği

Ayçiçeği Çekirdeği

Ayçiçekleri Nerede Yetişir?
Ayçiçekleri Peru, Arjantin, Rusya Federasyonu, Fransa, ispanya,
Çin, Türkiye’de üretilmektedir
Doğal İlaçlar
Çiğ, kabuklu ve tuzsuz ayçiçeği çekirdeklerinden yemek düzen­liliği desteklemektedir. Ayçiçeği çekirdekleri tiyamin Bl vitamini ba­kımından iyi kaynaklardır ve regli kramplarını hafiflettiğini gös­termiştir.

Neden Ayçiçeği Çekirdekleri Yemeliyim?
Ayçiçeği çekirdekleri E vitamini, folat, magnezyum, selenyum ve bakır açısından iyi kaynaklardır. Yirmi yedi çekirdek ve yemişlerin incelendiği bir çalışma ayçiçeği çekirdeğinin kalp hastalıkları ve pros­tat kanseri ile savaştığı bilinen bitki sterolü bakımından en zengin de­nek olduğu saptanmıştır.
Tam Bir Hayat Kurtaran!
Kanser: ikinci aşama deri kanseri bulunan fareler üzerinde yapılan bir araştırma ay çiçeği yağmm farelerde ki papiUomu yüzde yirmi ile kırk azalttığım saptamıştır.
Kolestrol: İnsanlar üzerinde yapılan çift kör çalışması midoleic günebakan çiçeği yağı içeren diyetlerin toplam ve düşük yoğunluk lipoprotein (LDL ya da “kötü”) kolesterollerinde azalma saptanmıştır. Kadın ve erkeklerin rasgele gruplara ayrıldığı başka bir insan çalışması ile bir gruba yüksek doymuş yağ diyeti, diğer gruba ise tekli doymamış yağlı asit diyeti uygulanmıştır. Araştırmacılar yük­sek oleic asitli günebakan çiçeği yağmm LDL kolesterolü ve trigliserit seviyesini düşürdüğünü gözlemlemiştir.

Ayçiçeği Çekirdekleri İle İlgili İpuçları
Seçim Ve Sakalama:

• Ayçiçeği tohumlan kabuklu, kabuksuz, çiğ, kavrulmuş, tuzlu ve
tuzsuz olarak temin edilebilir.
• Sarımsı kabuklu çekirdeklerden uzak durunuz.
• Ayçiçeği çekirdekleri yağ bakımından yüksektir ve eğer hava
geçirmez kaplar içerisinde buzdolabında ya da dondurucuda muhafaza edilmezlerse bozulabilirler.
Hazırlama  Ve  Servis  Önerileri:
• Ayçiçeği çekirdekleri el ile ya da tohum değirmeni ile çıkarılabilirler.
• Tohumlar aynı zamanda bir kâsenin içerisine yerleştirilip elektrikle çırpıcı kullanarak da ayrılabilirler. Kabuklan ayrılana ka­dar on ve off düğmelerine basm ve soğuk suya daldırın.
• Ayçiçeği çekirdekleri tavuğunuza ya da tuna salatanızın tarifine
harika bir ilave olur.
• Avçiceâı çekirdeklerini karışık salatanıza, granolanıza ve sıcak/soğuk mısır gevreğinize ekleyin.
Güneşli Ayçiçeği Mini Çöreği
Sharon Grotto
Mahsul: üç düzine Servis 1 kişilik
Hazırlama re Pişirme Süresi: 25dk
Bu tarif 6 adet enerji deposu yiyecek içerir.

Malzemeler:
3/4 kâse şeker
V2 çay kaşığı kabartma tozu
4yemek kaşığı margarin
V4 çay kaşığı tuz
4yemek kaşığı tereyağı
V2 kâse ayçiçeği çekirdeği, tuzsuz
1 çay kaşığı vanüin
V2 kâse kurutulmuş kiraz, doğranmış
2/3 kâse çok amaçlı un
1 adet yumurta
2/3 kâse kepek unu
V2 çay kaşığı badem özü
3A kâse eski moda yulaf

Hazırlanışı:
Fırını 350 derecede ısıtm. Şeker, margarin, tereyağı, vanüin, ba­dem özü ve yumurtayı geniş bir kâsede çııpm. Un, yulaflar, kabartma tozu ve tuzu karıştırın. Ayçiçeği çekirdeklerini ve kirazları da karış­tırın. Hamura yuvarlak bir yemek kaşığı ile pişirme kâğıdına iki par­mak ara ile damlatın. 12 ile 14 dakika ya da kızarana kadar pişirin.
Besin Öğeleri:
Kalori: 80; Toplam yağ; 3,5g; Doymuş yağ: Ig; Kolesterol: lOmg; Sodyum: 35mg; Toplam karbonhidrat: lOg; Lif: 1 gramdan az;
Şeker: 52; Protein: İş.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ