Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Badem

  • 24 Nisan 2010
  • 9.370 kez görüntülendi.
Badem

Badem (Prunus Duicis)
Bademden Gelen Mutluluk: Geleneksel düğün hediyesi şekerlemen’ beş bademin (Jordan bademi) 1350’de italya’da ortaya çıktığını biliyor muydunuz? Bu bademler mutlu bir evliliğin beş özelliğini temsil ediyor: sağlık, zenginlik, mutluluk, bereket ve uzun ömür.

Hikâyesi Nedir?
Badem, gül familyasından bir meyve ağacının tohumudur. Ticari açıdan en çok yetiştirilen badem ağaçları, şeftali ağaçlarını böceklere karşı daha dayanıklı kılmak için yapılan aşılarda kullanılır. “Tatlı ba­dem” anlamına gelenprıımıs duicis bademin yaygın olarak tüketilen türüdür. “Acı” badem bir insan tarafından cig olarak yenmesi halinde ölümcül olabilecek, hidrosiyanür aciî adı verilen zehirli bir kimyasal içerir. Isıtıldığında, bu kimyasal, acı bademi güvenle tüketmeyi sağla­yacak şekilde, yok olur. Birleşik Devletler’de en çok tüketilen ağaç fıstığı olan tatlı badem, fıstık pazarının yüzde altmış ikisini oluşturur.

Bademin Tarihi

Badem

Badem

Bademin anavatanı Orta Asya’dır ve Akdeniz’de çok eski za­mandan ben yetiştirilmektedir. Badem ayrıca bekâreti temsil eder ve evlilik takdisi olarak sık sık kullanılır. Mısırlılar, ahirette beslenme­sini sağlamak amacıyla Kral Tut’un mezarına badem bırakmışlardır. 1700 yılında, Papaz Franciscan, badem ağacını Kaliforniya’dan İs­panya’ya getirmiştir. Yirminci yüzyılın sonunda badem endüstrisi Kaliforniya’nın Sacramento ve San Joaquin bölgelerinde sağlam bir şekilde kurulmuştur
Badem Nerede Yetişir?
Oram büyüten Kaliforniya ile birlikte Birleşik Devletler dünya çapındaki badem üretiminin yüzde seksen sekizini oluşturuyor. Ayrı­ca İspanya, Türkiye, Yunanistan ve İtalya’da yetiştiriliyor.

Neden Badem Yemeliyim?
Bir küçük avuç dolusu badem (otuz gram veya 23 adet badem) 160 kalori içerir, iyi bir protein ve lif kaynağıdır. Aynı ölçüde ba­dem, günlük ihtiyacınız olan E vitamininin yüzde otuz beşini, mag­nezyumun yüzde yirmisini sağlar, iyi bir kalsiyum ve demir kayna­ğıdır. Badem, kanser hücrelerinin büyümesini ve kalp hastalıkları açı­sından yüksek riske neden olan kötü kolesterolün oksitlenmesini en­gelleyebilecek, flavonoid, quercetin ve kaempferol gibi çeşitli antiok sidanlar içerir.
Doğal İlaçlar
Badem kanser, ülser ve nasırları iyileştirme ile çok fazla alkol alımının bulgularım azaltma umuduyla kullanılmaktadır.
Tam Bir Hayat Kurtaran!
Obezite: Amerikan Klinik Beslenme Dergisi ‘nde 2006 yılı­na ait bir çalışması badem yiyen kadınların vücutlarında, erkeklerden daha çok oranda kolesistokinin (yağlı yiyecekler yendiğinde ortaya çıkan tokluk duygusu ile ilişkili bir hormon) bulunduğunu gösterdi. Pratik anlamda bu, badem hem kadınlara hem de erkeklere “tokluk” hissi verirken, kadınların daha uzun süre tok hissedebileceği anlamı­na gelir. “Çiğnemenin” tokluk hormonu salgılanmasına etkisi hakkın­da araştırmalar devam ediyor. Örneğin; Londra’daki King’s Üniversi­tesi araştırmacıları bademin karbonhidrat emilimini engellemeye yardımcı olmak, kendi yağının emilimini engellemek ve hem kadın­larda hem erkeklerde tokluk hissini arttırmak etkilerine sahip olabile­ceğini keşfetti. Uluslar arası Obezite Dergisi’nin 2003 yılma ait bir çalışmasına göre, düşük kalori diyetlerine seksen dört gram (yaklaşık üç avuç dolusu) badem ekleyen kişiler, sadece düşük yağ, düşük ka­lori diyeti yapan kişilere göre daha çok kilo verdiler. Badem içeren diyet daha büyük ölçüde ve daha kalıcı kilo verimi sağladı.
Kalp  Sağlığı: Amerikan Klinik Beslenme DergisVnde ya­yınlanan bir çalışma, bademi de içeren kalp dostu yiyeceklerden olu­şan bir kombinasyonun tüketiminin, ilk tercih olan kolesterol hapları kadar kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğini kanıtladı. Badem yemenin kan dolaşımındaki E vitamini oranını arttırdığını, ilk olarak, Loma Linda Üniversitesi kanıtladı. Badem yiyen katılım­cıların toplam kolesterol oranı yüzde beş, kötü kolesterol oranı yaklaşık yüzde yedi oranında düştü. 2003 yılında Yiyecek ve ilaç Kurulu, badem tüketiminin kalp hastalıkları riskim düşürebileceğine dair sınırlı sağlık iddiasını kabul etti. Toronto Üniversitesinden Dr. David Jenkins bademi de içeren sağlıklı bir diyetin, kalp hastalıklarıyla savaş­mada popüler bir kolesterol ilacı olan Lovastatin alımına yakın oranda iltihapları azalttığım keşfetti. Bademin çok olduğu bir diyet sadece kolesterolü azaltmakla kalmadı ayrıca iltihabın başlıca işareti olan ve kalp hastalıkları açısından bağımsız bir risk faktörü oluşturan ereaktif proteini azalttı.
Alzheımer: Alzheimer’ a benzer bir hastalığa sahip fareler, bademin çok olduğu bir diyetle beslendiler. Dört ayın sonunda, bade­min çok olduğu diyetle beslenen hayvanlar, hafıza testlerinde, her zamanki yiyecekleriyle beslenenlerden daha iyi sonuç verdiler. Diyet ayrıca, kemirgen beyinlerindeki, Alzheimer maddesi sayısını da düsurdu.
KOLON KANSERİ: Kaliforniya Davis Üniversitesinde yapı­lan bir çalışma, bademin, farelerde kolon kanserini önlemede belirgin bir etkisi olduğunu keşfetti.
Badem ile ilgili ipuçları Seçim Ve Saklama:
Gerçeğe  Ait  Bir  Tohummu?

Badem alırken tercih ettiğimiz markalara çok dikkat etme­liyiz, çünkü ithal olanların kayısı çekirdeği çıkma ihtimali çok yüksek. Görüntüleri benzer olabilir ama gerçek bademin tadı ve sağlığa faydalarıyla kıyaslanamaz.
Salladığınızda takırdamayan, kabuk içinde badem bulmaya ça­lışın. Takırdaması bademin geçkin olduğunun işareti olabilir.
• Taze badem tamamen beyaz olur. Sarı veya delikli olması fıstığın bozulmuş olduğu anlamına gelebilir.
• Yeşil badem ilkbaharda üç hafta boyunca bulunabilir. İnce tüylü
yeşil kabuğu ve pelte halinde içi vardır. Salata üstünde veya sa­de halde biraz deniz tuzuyla çok lezzetli olur.
• Badem çeşitlen için, süpermarkettekı pişirme ürünleri, çerez
ve meyve sebze reyonlarına bakın. Bütün haldeki bademlerden oluşan otuz gramlık çerez paketlen veya diğer kaplarda olan­ları bulmaya çalışın. Tariflerde kullanmak için kıyılmış, dilim­lenmiş, doğranmış bademleri veya yer bademlerini tercih edin.
• Serin, kum ve karanlık bir yerde saklayın.
• Açılmamış badem paketlen buzdolabında veya serin bir kilerde
ıkı yıla kadar saklanabilir. Açıldığı zaman, hava geçirmez bir kapta saklanmalı ve üç ay içinde tüketilmelidir.
Hazırlama  Ve  Servis  Önerileri:
3 Servis etmeden önce bademleri kavurmak, bademin lezzetim ortaya çıkarır.
• Günün her anı sağlıklı bir aperatif olarak veya kahvaltı olarak
dilimlenmiş bademleri mevveli veva sade tahıl gevreğine ya da yoğurda serpin.
• Badem ezmesini kızamıış ekmeğe sümn. Birçok süpermarket
ve doğal besin mağazasında, badem ezmesi kavanoz içinde, fıstık ezmesi, reçel ve marmelâtların yanında bulunabilir
• Kahvaltıda tükettiğiniz yoğun meyve sularına veya tahıl gevreklerine badem sütü ekleyin. Badem sütünü, süpermarkette, soya sütü bölümünün yanındaki soğutulmamış bölmede bulacaicsmız.
• Karışık kuruyemiş veya karışık aperatif şeklinde yiyin,
• Bütün haldeki bademleri, katkısız tuz ve biberiye, kekik, köri
tozu, kimyon, tarçm veya enerji için kakule gibi çeşitli bitki­lerle kavurun.
• Kıyılmış bademleri, pirinç, kuskus, diğer tahıl yemekleri ve
makarnaya ekleyin.
• Balık ve tavuğun yanma sağlıklı bir ilave olarak yer bademi
yemeklerini kullanın.
Meyveli ve Bademli Pizza
Kaliforniya Badem Kurulu’nun Nezaketi Servis: 2 kişilik • Hazırlama ve pişirme süresi: 15 dakika
Bu tarif 5 adet enerji deposu yiyecek içerir.

Malzemeler:
1 (15 cm.) katkısız buğday pidesi
1 yemek kaşığı dilimlenmiş veya kıyılmış, kavrulmuş badem
3 yemek kaşığı badem ezmesi
¥2 su bardağı taze taneli meyve (çilek, kiraz vs.)
1 çay kaşığı bal
Hazırlanışı:
Pideyi kızartın. Badem ezmesi sürün ve taze meyve taneleri ile bademleri serpin. Balı üzerine dökün. Yarıya bölün ve servis edin.
Besin Öğeleri:
Kalori: 280; Toplam yağ: 17gr.; Doymuş yağ oram: 1, 5gr.; Ko­lesterol: Omg. ; Sodyum: 170mg. ; Toplam karbonhidrat: 29gr. ; Lif: 5sr. ; Seker: I21. ; Protein: 8gr.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ