Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Bal

  • 24 Nisan 2010
  • 7.709 kez görüntülendi.
Bal

Bal (Melis)

Arı  Gibi  İşlek
Arıların ortalama 55,000 mil dolaşabildiğini ve size sadece bir gram bal getirmek için iki milyonun üzerinde çiçeği emmeye ihtiyaç duyduklarını biliyor muydunuz?

Hikayesi Nedir?
Arılar en az 100 milyon yıldır bal üretirler. Bal ilerideki uzun kış ayları ıçm yiyecek deposu olarak üretildi. Avrupalı bal arıları, Apis Mellifera türü, kovanlarına gerekli olandan daha fazla bal üretir ve bu nedenle insanlar fazla olanı toplarlar. Balın renk ve lezzeti arının nek­tar kaynağına (çiçekler) göre değişir. Aslında, Amerika’da yonca, oka­liptüs, portakal çiçeği ve karabuğdaydan meydana gelen eşsiz üç yüz bal çeşidi var. Açık renkli bal lezzette yumuşaktır biraz, koyu renkli bal ise genellikle lezzette daha iyidir.

Balın Tarihi

Bal

Bal

Balın tarihi Sümerler, Babiller ve kutsal Hintli bilgileri kadar uzağa dayanır. Bal, binaları ve evleri kutsamak için kullanıldı; kutsal binalarda bal eşiklerin üzerine ve kilit dilme damlatılırdı. Mısır Kleopatra’sı düzenli olarak genç görünümünü korumak için bal ve süt banyosu yapardı. Bal eski zamanlarda o kadar değerliydi ki vergi ya da maaş şekli olarak kullanılırdı. Eski Yunan zamanlarında bal tanrı­lara ve ölünün ruhuna teklif edilirdi. İlk alkollü içeceklerin bal ile ya­pıldığı, adının bal likörü olduğu ve ‘tanrının içeceği’ olarak düşünül­düğü bilinir. Avrupalı göçmenler Avrupa bal ansıyla 1638 yıllarında Amerika’da tanıştı.

Bal Nerede Yetişir?
Balın esas üreticileri Avustralya, Kanada, Arjantin, Amerika ve Türkiye’dir.
Neden Bal Yemeliyim?
Bal öncelikle meyve şekeri (fruktoz), glikoz ve su içerir. Ayrıca bal niasin, B2 vitamini, vitamin B5 (pantothenic asidi), kalsiyum, ba­kır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum ve çinko barın­dıran enzimler, mineraller, vitaminler, ve amino asitler içerir. Bal flavonoid ile fenol içeren asitler, koyulaştıkça yüksek miktarda antioksidan içerir. Bal yararlı bifıdobakterinin gelişmesinde bir dirimsel ve asit rolü oynar; bu da bağırsak sisteminin gelişmesini sağlar.

Doğal İlaçlar
Yunan ve Roma atletleri balı güç ve dayanma kuvvetlerini artır­mak için kullandı. Bal mikroplara karşı bir araç olarak küçük yanık­larda ve kırıklarda kullanılır. Ayrıca boğaz ağrısı ve diğer bakteriyel iltihaplanmalarda da bir çeşit tedavi olarak kullanılır.

Tam Bir Hayat Kurtaran!
Kolestrol:Bal, uzun yıllardan beri antibakteriyel ve yara tedavi etme özelliği ile kullanılmıştır. Medihoney diye adlandırılan bir karışım, yüksek antibakteriyel özelliğiyle Almanya’nın Bonn kentindeki bir hastanede uzun süre kullanılmıştır. Araştırmalar, nere­deyse bütün açık yaralarda oluşan ve tedavisi zor olan iltihaplarda bu bal karışımlarının çok etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca kanser tedavisi sürecinde ağızda oluşan yaralara yine bal içeren karışımları uygulayarak tedavinin rahat geçmesini sağlanmıştır.

Kalın  Bağırsak  İltihabı: Bir fare çalışması balın kaim bağırsak iltihabına karşı diğer şekerlere nazaran en fazla koruma sağladığını keşfetti. Hücreleri zarar görmekten koruyan en­zimlerde bal yiyecekleri grubunun en yüksek seviyede olduğu da ek­lendi.
Kanser: ‘Yiyecek ve Tarım Bilimleri Dergisi’ bir makalede bir grup Hırvat araştırmacının fareye ağızdan veya iğneyle bal veril­diğinde tümör gelişiminde ve kanserin yayılmasında (metastaz; has­talığın bir uzuvdan diğerine yayılması) önemli miktarda azalma bul­duklarını yayınladı. Bal mesane (sidik torbası) kanser hücrelerinin ge­lişmesini engellemek için de etkili bir araçtır
Yara  Tedavisi: Bal uzun süre antibakteriyel olarak ve yara tedavi etme özelliğiyle kullanıldı. Medihoney, yüksek miktarda anti­bakteriyel özelliği ile bilinir, özel bir bal ilacı üç yıl boyunca Alman­ya Bonn’da Çocuk Hastanelerinde yara tedavisinde kullanıldı. Araştır­malar bal ilacının kullanımı neticesinde en dayanıklı yaralarda bile önemli oranda azalma olduğunu gözlemledi. Kanser tedavisi ağzın içinde yaralar gibi birtakım yan etkilere sebep olur; bir çalışmada bala bu yara rahatsızlıklarım gidermede başvurulduğunu buldu.
Bebeği Örseleme!
Bal bir yaşından küçük bebeklere yedirilmemelidir, çünkü be bekler yiyeceklerin içindeki botulismus toksinlerini öldürme yetene ğine sahip değildirler.
Bal iîe İlgili İpuçları
Seçim  Ve  Saklama:
• Bal temel olarak beş farklı çeşitten oluşur: Petek balı, kesilmiş
petek (içinde peteğin külçeleri vardır), sıvı bal, kristalîeşmiş bal ve dövülmüş ‘kremîi’ (yağ içeren) bal.
• Antioksidanı yüksek tutmak için balı altı aydan uzun tutmayın. 1 Bal en iyi oda sıcaklığında saklanır. Buzdolabına koymayın.
• Eğer balınız şekerlenmişse, basitçe bal şişesini ılık suyun içine
kovun ve şeker çözülene kadar karıştırın.
Hazırlama  Ve  Servis  Önerileri:
• Balın tanelenmiş şekerin yerini alması için, şekeri bal miktarının yarısıyla yer değiştirin. Eğer tarif bir yemek kaşığı diyorsa, sıvı baldan sadece yarım yemek kaşığı kullanın.
• Bal ile pişirirken unutmayın:
Sıvı miktarını kullanılan her su bardağı bal için XA su bardağı azaltın.
Her su bardağı bal için Vı çay kaşığı karbonat ekleyin.
Aşın kızarmayı engellemek için fırın sıcaklığım 25 derece azaltın.
• Ölçü kabım yapışmaz pişirme spreyli ile kaplayın ve balı eklemeden önce sebze yağı ekleyin. Bal düz bir şekilde kayacaktır.
• Fıstık ezmesi ve üzüm suyu üe deneyin. Fıstık ezmesi ve balla
sandviç yapın ya da badem veya mahuncevizi gibi bir başka fındık ezmesiyle yer değiştirin.
• Çay ve kahve şekerini yonca balı iîe değiştirin. Ya da daha iyisi,
portakal çiçeği veya karabuğdayı gerçek bir test tedavisi için kullanın.
• Bal, soya sosu, dövülmüş sarımsak ve zeytinyağını kızarmış her
şey için sos olarak kullanın.
itfaiyecinin Bal Yemeği
Dave Grotto
Servis: 1 kişilik * Hazırlama süresi: 5 dakika
Bu tarif Chicago itfaiyecileri için kolesterol düşürücü bir prog­ram olarak yapılmıştır. Çabuk, basit ve lezzetlidir; nasıl bir yangınla mücadele ediyorsan et söndürmek için harika bir yakıttır! Bu tarif 4 adet enerji deposu yiyecek içerir.
Malzemeler:
1 çay kaşığı bal
1 gr ceviz ve şamfıstığı gibi bademler
V2 su bardağı yulaf ezmesi
1/8 su bardağı kurutulmuş kiraz, kızılcık
V2 su bardağı yağsız süt ya da az yağlı vanilya
Hazırlanışı:
Bütün malzemeleri karıştırın ve hemen yiyin, ya da bir kap içerisinde, gece buzdolabına koyun ve ertesi gün yiyin.
Besin Öğeleri:
Kalori:330; Toplanı yağ8gr;Doymuş yağ oranı: Igr; Kolesterol: Omg; Sodyum:90 mg; Toplam karbonhidrat:56 gr; Lif:6gr; Şeker: 10er: Protein: İler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ