Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Ispanak

  • 22 Mayıs 2010
  • 4.429 kez görüntülendi.
Ispanak

Ispanak (Spinacia oleracea)
Ispanağın başkenti olan Teksas, Crystal City’nin 1937de karikatürist E.C. Segar ve onun karakteri Temel Reis’i Amerika’nın ıspanak tüketimine etkilerinden dolayı onurlandırmak için heykel diktiğini biliyor muydunuz?

Temel Reis satışların yüzde otuz üç artması ve tek elden ıspanak sanayisinin tanıtılması ile onurlandırılmıştır!
Ispanağın Hikâyesi Nedir?
Ispanak, pancar ve pazılarla aynı aileye mensuptur. Yumuşak yaprak, kıvırcık ve yarı kıvırcık türleri de içeren üç ana çeşidi vardır. Hepsi lezzetli ve bezin maddeleri bakımından zengindir.
Ispanağın Tarihi
Ispanağın eski iran’da ortaya çıktığı düşünülmektedir. On yedinci yüzyılda Nepal kralı ıspanağı Çin’e hediye olarak yollamıştır ve o zamandan sonra “Iran otu” olarak bilinmeye başlanmıştır. On birinci yüzyılda ispanya’ya Emeviler tarafından getirilmiştir ve ingiltere’de ”ispanya sebzesi” olarak bilinmiştir. On altıncı yüzyılda Floransa’yı ıspanağı kendi sevdiği şekilde hazırlayabildiklerinden dolayı Fransız kralı ile evlenmek için terk edince Catherine de Medici kendi yemeklerini de getirmiştir. Bu neden ıspanağın üzerine koyulan yemeklerin “a la Florentine” olarak anlatıldığını göstermektedir.
Ispanak Nerede Yetişir?

Ispanak

Ispanak

Ispanağın en büvük ticari üreticileri Birleşik Devletler, Türkiye ve Hollanda’dır,
Neden Ispanak Yemeliyim?
Ispanak lif ve K vitamini açısından mükemmel bir kaynaktır. Kalsiyum, demir, magnezyum ve manganez gibi mineraller bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda msanm kavramsal işlevi için önemli olan folat ve suda çözünen B vitamini açısından da zengindir Ispanak aslında A vitamini ve beta karoten, zeaxanthin, lütein gibi gözleri korumaya yarayan karotenoid bileşimler açısından zengindir. Ispanak lütein bakımından en zengin kaynaklardan biridir, bir kâse donmuş ıspanak yaklaşık 30,000 mikrogram içermektedir. Ispanaklar aynı zamanda kansc ~ hücrelerinin büyümesini bastırdığı ve üremelere karşı özelliklerinin olduğu bilinen güçlü fotokimyasal glikolipitler açısından da zengin bir kaynaktır.
Her gün biraz pişmiş ıspanak yemenin içerdiği yüksek B vitamini sayesinde depresyonu ve sinirlerdeki bir enfeksiyon olan sinir iltihabını rahatlamaya yardım ettiği düşünülmektedir.
Yaşla  İlgili  Doku  Bozulmaları: 356 gelişmiş doku bozuklukları bulunan deneği içeren bir durum kontrolü çalışması en yüksek ıspanak alımının yaşla ilgili doku bozulmaları riskini önemli derecede azalttığını saptanmıştır.
Karaciğer  Kanseri: insan karaciğeri hücrelerinin kullanıldığı bir çalışma ıspanağın diğer sebzelere oranla daha yüksek çoğalma karşıtı etkileri olduğunu gözlemlemiştir.
Safra  Kesesi  Kanseri: 153 safra kesesi kanseri bulunan
hastayı kapsayan bir durum kontrolü çalışması ıspanak tüketimi ve safra kesesi kanser riski arasında önemli ölçüde ters ilişki olduğunu saptamıştır.
Kolon  Ve  Göğüs  Kanseri; Kırmızı ıspanak özünün
(Amaranihııs çançeticus) kolon ve söâüs kanser hücrelerinin üzerinde kullanıldığı bir araştırma önemli çoğalma karşıtı etki saptamış
Stat  Kanseri: Bir araştırma ıspanak yapraklarında bulunan doğal antioksidanlarm hayvanlar ve insanlarda ki prostat izgilerim vavaslattısmı gözlemlemiştir.
Servıkal  Kanseri: Ispanakta bulunan retinoidlerin rahim
boynunda potansiyel kemoterapötık işlevi gördüğü saptanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ