Bebeklerin Beslenme şekilleri

  • 3.943 kez görüntülendi.

Bebeklerin Beslenme şekilleri

Süt çocuğu beslenmesinde, sabır, bilgi ve özen gereklidir. Buna bir de tecrübe katılırsa çok daha iyi neticeler alınır.

Anne sütü yeterli ve yarayışlı olduğu zaman, annenin birçok problemleri 6 ay kadar halledilmiş demektir. Anne sütünün olmadığı veya yetmediği zamanlar bir çocuk uzmanının yardımına ihtiyaç doğar.

Bu bölümde sıraladığımız programlar bir yol göstericidir. Çocuk buna uymuyorsa, ısrar edilmemelidir. Maksat çocuğun gelişmesi ve büyümesinin durmamasıdır. Bebeğin istediği doğrultuda uygulama yapılmalıdır.

Anneye sunulacak beslenme şekilleri, ailenin sosyoekonomik yapısına ve mevsimlere göre olmalıdır.

Çocuğun beğenisini de göz önüne almak gereklidir. Burada en önemli iş bebek, anne ve doktor işbirliğidir. Gece saat 23’ten sonra, çocuk mama zamanı uyanmazsa, yarım veya 1 saat kadar bekledikten sonra beslenmek ve temizlemek için uyandırılır. “Uyku gıdadır” sözü bir dereceye kadar doğrudur ama beslenme ön plânda tutulmalıdır.

Beslenme Şekilleri

Genel olarak anne sütüyle beslenme 3 saatte, suni (yapay) beslenme ise, 4 saatte bir yapılmalıdır. Doğumun ilk aylarında çocuk mama zamanlarını ağlamalarla belirler. Daha ikinci ayın başlarında bebek iki, üç veya dört saaat aralıklarla beslenme düzenine girer. Anne sütü bebeğin midesini 2-2,5 saatte terkeder. Suni beslenmede bu zaman 3 veya 4 saati bulur.


Çocuk yeterli miktarda besin aldıktan sonra ağlamaya başlarsa, bunu hemen yeterli miktarda beslenemedi manasına almamak lâzımdır. Başka bir sebep aramak gereklidir. Bunu çocuk aç diye değerlendirmek ve tekrar doyurmak, yarı sindirilmiş ve sindirilmemiş gıda karışımı midenin ve bağırsakların fazla çalışmasına sebep olacaktır. Böyle çocuğun midesi şiş ve kusmaya yatkın olur. Fazla gaz şikâyetleri ile huzursuz, sıkıntılı bir bebek görünümündedir. Kaka, sulu ishal şeklindedir. Günlük olarak da çok değişkendir.

Yeni doğan döneminde ağladıkça mama vermek yöntemi bittikten  sonra, 3 saat aralıklarla beslenme düzenine geçmek, anne ve çocuk sağlığı bakımından önem taşır. Çocuk düzenli beslenme alışkanlığına 15-20 günde alışabilir. Annenin de, çocuğun da, dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bazı çocuklar emzik veya mama almak alışkanlıklarını bütün gece sürdürmek isterler. Geçici bir zaman için -normale alıştırana kadar- uyku verici veya hafif müsekkinler kullanılabilir.

Düzenli beslenmeyi tarif etmek bizim için kolaydır ama, gece yavrusuyla başbaşa kalan genç anne biraz zorluk çekecektir, bunu sabırla karşılamak gerekir. Çocuğun ağlamasına mağlup olan anne, tekrar meme vermeye geçerse, evde huzur kalmaz. Gece uykusuz kalan anne, gündüz yorgun ve çaresiz olacaktır. Çocuğunu normal beslenme düzenine sokan annenin evinde rahatlık ve huzur hüküm sürer.

Süt çocuklarında üç beslenme şekli vardır:

1- Anne sütüyle beslenme (tabi beslenme),

2- Anne sütü ve ilâve mamalarla (karışık) beslenme,

3- Suni (yapay) beslenme şekilleridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap Kadın Kadın Yandex.Metrica