Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Bilişsel Gerileme ve Demans

  • 18 Ağustos 2009
  • 2.815 kez görüntülendi.
Bilişsel Gerileme ve Demans

Hormon tedavisi hakkında sık sorulan sorulardan biri normal, yaşa bağlı bellek kaybı, Alzheimer ve diğer demans tipleri gibi daha ciddi bilişsel problemleri önlemeye yardımcı olup olamayacağıdır.
Östrojen ve bellek üzerinde yoğun araştırmalar ciddi olarak on beş yılı aşkın bir zaman önce, araştırmacılar, premenopoz dönemindeki kadınların belli bilişsel becerileri ölçen testlerde renklerin sırasını hatırlamak ya da bir dizi anlamsız heceyi akıcı bir şekilde sıralamak gibi menstrual döngülerinin doğal östrojen seviyelerinin en yüksek düzeyde olduğu dönemde daha iyi performans gösterdiklerini ortaya koymasıyla başladı.

 

 
Öte yandan diğer veriler östrojenin bellek kaybını bertaraf edemeyebileceğini gösteriyor. Bir kere, menopozun ardından sadece kadınlarda ani östrojen düşüşü olsa da kadınlar ve erkekler yaşlandıkça benzer bir bellek değişikliği kalıbı gösteriyor. Ayrıca (doğal olarak üretilen) östrojen seviyeleri daha yüksek olan menopozdaki kadınların, östrojen seviyeleri daha düşük olan kadınlara göre bellek testlerinde daha iyi sonuç alıp almadığını veya Alzheimer’a yakalanma olasılıklarının daha az olup olmadığını araştıran çalışmalarda durum her zaman böyle çıkmâtlı.
Ancak hayvanlar üzerinde yapılan laboratuvar araştırmaları ve insanlar üzerinde yapılan beyin görüntüleme araştırmaları östrojen desteğinin beyindeki nöronlar (sinir hücreleri) arasındaki bağlantıları iyileştirdiğini ve serebral kan akışını, özellikle bellek oluşumu ve geri çağırılmasında görev alan hipokampus gibi beyin bölgelerinde artırdığını gösteriyor. Östrojen ayrıca serotonin, do-pamin ve asetilkolin gibi bazı beyin kimyasallarını da artırıyor. Bu nörotransmitterler nöronların birbiriyle iletişime geçmesini sağlayan araçlardır. Düşük seviyede asetilkolinin, özellikle uzun zamandır Alzheimer hastalığının gelişiminde rol oynadığı söyleniyor. Ayrıca östrojenin beyin hücrelerine zarar verebilecek maddelerin etldsiz hale getirilmesini sağlayan antioksidan özelliği vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ