Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Gebelikte Antiepiletik Tedavide Dikkat Edilecek Hususlar

  • 08 Haziran 2010
  • 2.730 kez görüntülendi.
Gebelikte Antiepiletik Tedavide Dikkat Edilecek Hususlar

Gebelikte antiepiletik tedavide dikkat edilecek hususlar nelerdir?
Tüm epilepsi vakalarının yaklaşık %40’ı doğurganlık yaşındaki ka­dınlarda görülmektedir. Burada göz önünde bulundurulması gereken hususlar hormonlar ve gebeliğin epilepsi üzerine etkisi, nöbetlerin ve antiepileptik ilaçların gebelik ve gebeliğin gidişatı üzerindeki etkileri, emzirme ve çocuk bakımıyla ilgili diğer konulardır.
Enzim indükleyen karbamazepin (CBZ), fenitoin, fenobarbütal, pirimidon ve daha az oranda okskarbamazepin ve topiramat gibi ilaçların; hormonların ve oral kontraseptiflerin (OK) (doğum kontrol ilaçlan) etkin­liğini azaltacağı unutulmamalıdır.

 

 

 

 

Eğer uygulanabilecek daha etkili bir yöntem yoksa, sadece orta ve yüksek dozlu tabletler olmak üzere oral kontraseptifler kullanılmaya devam edilebilir, fakat yetersizlik riski hala bazal değerlerin üzerinde olacaktır.
Antiepileptik ilaçların bebeklerde kalıcı hasar bırakma mekanizmaları nelerdir?
Antiepileptik ilaçların teratojenite (bebekte kalıcı hasar) mekanizmala­rı tam olarak anlaşılamamıştır ve farklı antiepileptik ilaçlar için farklı ola­bilmektedir. Bir hipotezde reaktif antiepileptik ilaç metabolitlerinin fetal hücrelere oksidatif hasarından bahsedilmektedir. Folat eksikliği birçok anti­epileptik ilacın yan etkisidir ve fetal hücre bölünmesi üzerinde yan etkilere yol açabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ