Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Tip 2 Diyabet

  • 18 Ağustos 2009
  • 3.578 kez görüntülendi.
Tip 2 Diyabet

Tip 2 Diyabet

Progestojenle birlikte ya da progestojen ilavesiz östrojen tedavisi insülinin faaliyetindeki kusurlardan kaynaklanan ve kanda aşırı glikoz (şeker) ile karakterize edilen metabolik bir bozukluk olan tip 2 diyabetin gelişim riskini azaltabilir. İnsülin, pankreas tarafından üretilen bir hormondur.
Bazılarınız tip 1 ve tip 2 diyabet arasındaki farkın ne olduğundan emin olmayabilirsiniz. Genellikle çocuklukta ya da ergenlikte gelişen bir hastalık olan Tip 1 diyabeti olanlar insülin üretemez ve sağlıklı kalmak için hayat boyu insülin iğnesi olmalıdırlar.
Bunun aksine orta yaşlarda ya da daha sonra ortaya çıkma eğiliminde olan (ama kalan zamanda çok daha genç yaşlarda da teşhis edilen) bir rahatsızlık olan tip 2 diyabeti olanlar çok insülin üretir, en azından hastalığın ilk safhalarında.

Tip 2 DiyabetAslında kanlarındaki insülin seviyesi genellikle diyabet hastası olmayanların kanlarındaki insülin seviyesinden yüksek ya da aynıdır. Ancak hücreleri insüli-ne iyi tepki vermez (insülin direnci olacak bilinen durum) ve bu nedenle kanda dolaşımda olan ve bedenin düzgün bir şekilde çalışması için gerekli şeker moleküllerini etkin bir şekilde absorbe edemezler. Bu, kandaki şeker seviyesinin normalin çok üzerinde olmasına neden olur. Bozulmuş glikoz toleransı adı da verilen prediyabet, kandaki glikoz seviyesinin bir miktar yüksek olduğu, ama tip 2 diyabet olarak sınıflandırılacak kadar yüksek olmadığı rahatsızlıktır.
Tip 2 diyabet en iyi diyet ve egzersizle ve bazı durumlarda bedenin insülin direncini azaltmak için ilaçlarla tedavi edilir. Yıllarca bedene insülini doğanın istediği şekilde kullandırmaya çalışarak yüksek miktarlarda insülin ürettikten sonra, pankreastaki insülin üreten hücreler sonunda yorulur ve tamamen tükenir. Bu olduğunda insülin iğneleri gerekir.
Veriler tam olarak tutarlı olmasa da menopozda hormon tedavisi bedenin insülin kullanma becerisini hızla artırıyor gibi gözüküyor. Örneğin WHI östrojen artıprogestin deneyinde, rastlantısal seçilmiş örneklemde açlık kan şekeri testleri sonucunda, deneyin ilk yılında hormon tedavi grubundaki kadınlarda kandaki glikoz ve insülin seviyelerinde büyük oranda gelişme görülürken plase bo grubundaki kadınlarda böyle bir gelişme görülmedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ