Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Brokoli

  • 03 Mayıs 2010
  • 6.274 kez görüntülendi.
Brokoli

Brokoli(Brassica oleracea Italica)
Gerçek  Kökeni

Tere veya şalgam brokolisi olarak bilinen brokolinin aslında brokoiiden değil de şalgam ailesinden geldiğini biliyor muydunuz?
Hikayesi Nedir?
Brokoli Brassica oleracea adı verilen turpgillerden Italica türün­den gelir ve lahana, karnabahar, kıvırcık lahana, karalâhana ve Brük­sel lahanasıyla akrabadır. Göbekli ve tomurcuklu olmak üzere iki tür brokoli vardır. Göbekli brokoli en yaygın olanıdır.
Tomurcuklu olanı ise üzerinde biten küçük çiçeklerden tanıyabilirsiniz.
olarak Türkiye’de, Anadohı5da görülmüştür ve buradan, önce Yunanistan. italya’ya ve sonunda tüm Avrupa’ya yayılmıştır.

Brokoli

Brokoli

On doku­zuncu yüzyılın başlarında italyan göçmenler brokoliyi Kuzey Amerika’ya taşımışlardır, italyan kökenli olmayan Amerikalılar arasında en başta pek rağbet görmediyse de bir asır sonra herkes tarafından tüketilmeye başlayınca ticareti de yapılmaya başlamıştır, ilk ticari haşatı 1920 yılında New York, Brooklvn’m bir kasabasında gerçekleşmiştir.
Brokoli Nerede Yetişir?
Brokoli üretiminin başında Kanada, Japonya, Hong Kong, Mek­sika, Türkiye ve Birleşik Devletler gelir. Birleşik Devletlerdeki bro­koli üretiminin yüzde doksanı Kaliforniya, Salinas Vadisi ve Santa Maria’dan gelir. Kış aylarında bu bitkiyi Arizona, Teksas, Florida ve \Vashin2t0n’ da bulabilirsiniz.
Neden Brokoli Yemeliyim?
Brokoli C vitamini ve özellikle A vitamini açısından oldukçazengindir. A vitamini brokoli içerisinde betakaroten formunda bulu­nur ve ayrıca folik asitler, kalsiyum ve krom da içerir. Brokoli kanser­le mücadelede etkili olduğu düşünülen indoller ve izotiyosivanatlar
gibi bileşenler açısından da oldukça zengindir. Brokoli çiçeklerinde sulforafan slukosinolat adı verilen antioksıdanlar yoğunluktadır.
Sinüzit enfeksivoniarda C vitamini almak her şevden önemlidir ve vemis ve turunçgiller gibi diğer sebze ve mevvelerle birlikte brokoli de C vitamini acısından oldukça zengindir. Brokoli sinüzit enfeksivoniarm hem önlenmesinde hem de tedavisinde oîdukca etkilidir. Pek cok mevve savunun vapımında temel madde olarak kullanılan hrokolinin uçuk oluşumlarını engellediği ve iyileşmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Busun bilim adamları bunun nedenini araştırıyorrin) içerisinde doğal olarak bulunan indol3karbinol (I3C) bileşeni­nin uçuk virüsünün üremesini engellediği görülüyor.

Kalp  Sağlığı: Yapılan araştırmalar LDL oram, yani “kötü” kolesterol oram yüksek olan ve diğer kalp rahatsızlıkları olan hasta­larda brokoli veya karnabahar suyu tüketenlerin LDL oranında düşüş olduğunu gösteriyor,
KANSER: Brokolide ve en çok da brokoiı çiçeğinde olduğu gi­bi Sulforafan gluksinlat gibi sülfür içeren bileşenlerin göğüs ve pros­tat kanserine iyi geldiğini gösteren üç yüzün üzerinde araştırma sonu­cu vardır. Bu araştırmalar sulforafanın kanser hücrelerinin büyümesi­ni önlediğini göstermiştir, Brokoli’de bulunun indol3karbinol bile­şeninin ve diindolimetlıanm (DIM) tiroit ve guatr kanserinde kanserli hücrelerin yayılmasını vavaslattmı gözlemlenmiştir.
Ülser: Brokoli’de bulunan sulforafan ülser ve benzen rahat­sızlıklara sebep olduğu bilmen H. Pylorı bakterisinin büyümesini en­gelleyebiliyor. Bakterinin antibiyotiklere bile bağışıklık gösteren tür­lerinin brokoli kuilanimıvla sayı olarak sözle görülür oranda azaldığı gözlemlenmiştir.
5 Brokoliyi pişirmek kanser öldürücü özelliklerini azaltıyor, illi nois Universitesi’nde yapılan araştırmalara 2Öre kanser hücre sert kalmasına dikkate edin. Açık yeşil rengini kaybetmemesi gerekiyor.
9 Brokoliyi havuç, taze fasulye, tavuk ya da soya peyniri gibi pro­tein içeren hayvansal ya da bitkisel besinlerle soteleyebilir ve soya sosuyla servis edebilirsiniz.
• En sevdiğiniz sosla ya da salata da pişirmeden yiyebilirsiniz.
Aile Boyu Brokoli Omlet
Nicki Anderson Servis: 8 kişilik • Hazırlama ve pişirme süresi: 75 dakika
Bu tarif 6 adet enerji deposu yiyecek içerir. Çocuklarınız broko­liyi pek sevmiyorlarsa bile bu yemek onların fikrini değiştirecek. En seçici damakların bile hayır diyemeyeceği bir yemek!
Malzemeler:
1 yemek kaşığı zeytinyağı ¥2 su bardağı küp kesilmiş soğan 3 adet büyük boy yumurtanın beyazı 1 büyük yumurta
1 su bardağı yağsız süt
¥2 çay kaşığı sarımsak tozu
¥2 adet ince dövülmüş sarımsak
¥2 çay kaşığı karabiber
50 gram kadar yıkanıp durulanmış brokoli
¥2 su bardağı tahıllı ekmek kırıntısı
¥4 su bardağı rendelenmiş az yağlı çedar peyniri
Hazırlanışı:
Fırını 350 dereceye getirip önceden ısıtın. Soğan ve sarımsağı yumuşayana kadar zeytinyağında soteleyin. Yumurtaları, sütü, süt, tuz ve biberi geniş bir kapta karıştırın. Brokoliyi, ekmeği, soğan ve sarımsağı da ekledikten sonra iyice karıştırın. Peynirin %’ünü ekle­dikten sonra tekrar karıştırın. Karışımı dikkatlice yeterli büyüklükteki bir cam kaseye boşaltın. Kalan peyniri üzerine serpiştirdikten sonra bir saat kadar pişirin. Piştiğini anlamak için bir bıçakla ortasına bas­tırın; bıçak temiz çıkıyorsa pişmiş demektir. Beş on dakika kadar so­ğumasını bekledikten sonra dilimler halinde servis edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ