Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Hurma

  • 20 Mayıs 2010
  • 8.243 kez görüntülendi.
Hurma

Hurma (Dîospyros kaki)

Günümüzde iki binden fazla hurma çeşidi bulunmaktadır. “Japon hurması” ya da “Sharon meyvesi” olarak da bilmen hurma iki ana kategoriye ayrılmaktadır: astrenjen ve non astrenjen meyve verenler. Meyvelerin şekli düz, küre ya da kare oîarak değişebilir ve her yerde rengi açık sandan turuncuya, koyu turuncudan kırmızıya sınıflandırılabilir. Boyutları yirmi gramdan dört yüz grama kadar çıkmaktadır Tohumları ve çanak yaprakları dışında meyvenin bütünü yenebilir.
Eureka, Hachiya, Honan Red, Saijo, Tamopan, Tanenashi ve Trmmph çeşitlen bulunmaktadır. Non astrenjen hurmaları elma gibi gevrek olduğu zaman yenilebilir ve Fuyu(Fuyugaki), Gosho/Dev Fuyu/O’Gosho, Imoto, Izu, Jiro, Maekawajiro, Okugosho ve Sarugu çeşitleri bulunmaktadır. Üçüncü kategori çekirdeksiz Çikolata, Gaiiey, Hyaküme, Manı ve Nishimura Wase türlerinin bulunduğu kategoridir. Hachiya yaklaşık yüzde doksan mevcut meyveyi bir araya getirmekte ve meşe palamutu şekli ile belirlenmektedir.
Asya hurması yüzyıllardır ekildiği Çin’in yedişidir. Yıllar önce ek zirai bitkilerin geliştiği Kore ve Japonya’ya sıçramıştır. 1880’lerde Birleşik Devletler deniz kumandam Japon hurması çeşidini Washinton, D.C ye getirdiğinde bitki Kaliforniya ile tanıştınlmıştır.
En büyük üreticileri Çin, Brezilya, Japonya, İtalya ve Kore’dir. Birleşik Devletlerde yetişen hurmaların çoğunluğu Kaliforniya da ve daha az miktarı da Hawaii, Teksas ve diğer güney şehirlerinde yetişir.

Hurma

Hurma

Hurmalar A vitamini bakımından harika kaynaklar olduğu kadar C vitamini bakımından iyi kaynaklardır. Ayrıca lif bakımından da zenginlerdir. Proanthocyanıdin, epicatechin, galik ve pcoumaric gibi çeşitli fotokimyasal antioksidanlar içermektedirler. Bir araştırma çözülebilir ve çözülemez diyetsel lifler ve birçok minerallerin hurmada elmadan daha fazla bulunduğunu saptamıştır.
Lösemi: iki hücre çizgisi çalışması hurma özünün büyümeyi fazlasıyla engellediği ve lösemi hücrelerinin ölümüne neden olduğunu bulmuştur.
KOLESTEROL: Diyetlerinin tamamlayıcısı olarak hurma tüketen farelerde tüketmeyenlere oranla önemli ölçüde toplam kolesterol LDL kolesterolü, trigliseritler ve lipit peroksitler azalmaktadır.
Seçim  Ve Saklama:
• Yuvarlak ve etli, düz parlak kabuklu ve koyu kırmızı tonlarındaki hurmaları seçin. Üzerlerinde yeşil yapraklan olmayan meyveleri almaktan kaçının.
• Eğer aldıktan hemen sonra yemeyi planlamıyorsanız sert meyveleri alın ve olgunlaşmalarını sağlavm.
• Meşe palamutu şekilli Hachiyalar oldukça yumuşak ve sulu ikenolgun Fuyu hurmaları gevrek ve yassı domateslere benzer.
• Olgunlaştıklarında buzdolabında muhafaza edin.
• Meyveyi en kısa zamanda tüketin. Olgunlaşmış hurmalar çok
çabuk lapalaşırlar.
Hazırlama  Ve  Servis  Önerileri:
1 Fuyu hurmalarını yıkayın, sapını ve çekirdeğini çıkarın ve dilim ya da bütün olarak tüketin.
• Hachiya hurmalarını suda durulaym ve ikiye kesin. Çekirdeklerini çıkarın.
• Sert Fuyu hurma dilimlerini salatalara, kreplere, wafflelara ve sıcak ya da soğuk tahıllara ekleyin.
1 Hachiya hurmasını ezin ve etini içeceklere ya da taze meyve sularına ekleyin. Aynı zamanda püreyi kurabiye yapmakta kullanabilirsiniz.
• Fuyu hurmasını doğrayın ve lim suyu, tuz, çili tozu ile beraber ekmeğe yayıp tüketin.
■ Fuyu, soğan, tomatillo, kişniş ve acı serranoyu hep beraber karıştırın ve iste salsa sosunuz artık hazır.
Servis: 12 kişilik
Hazırlama ve Pişirme Süresi: 20dk
Bu tarif 8 adet enerji deposu yiyecek içerir.
Malzemeler:
225’gr taze hurma
HOgr kavrulmuş kuru pekan cevizi,
1 kâse çok amaçlı ağartılmamış tuzsuz beyaz un
2 büyük tam yumurta
1 kâse kepek unu
1/8 çay kaşığı yenibahar
1/3 kâse agave şurubu
2A çay toprak tarçını
V4 kâse kanola yağı
V4 kâse su
2A kâse sarı kuru üzüm
1 çay kaşığı kabartma tozu
V4 kâse çekirdeksiz Kaliforniya kuru üzümü
1 çay kaşığı maya
Hazırlanışı:
Kuru üzümleri suya bastırın. Fırını önceden 375 derecede ısıtın. Mutfak robotu kullanarak hurmayı, agaveyi, yumurtaları, kanola yağını, baharatları, kabartma tozu ve mayayı pürüzsüzleşene kadar karıştırın. Çırpma kâsesine aktarın. Unu ekleyin ve pürüzsüzleşene kadar elinizle karıştırın. Suyu kuru üzümlerden süzün ve çörek karışımına katın. Kum üzümleri ve pekan cevizlerini ekleyin, tamamen karışana kadar karıştırın. Fazla karıştıraıaym. Orta büyüklükteki bir çörek tepsisine bölün. 12 ile 14dk ya da pişene kadar pişirin; kürdan batırdığınızda kürdan temiz olarak çıkmalıdır. Soğuduğunda pudra şekeri serpin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ