Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Fesleğen

  • 18 Mayıs 2010
  • 6.576 kez görüntülendi.
Fesleğen

Fesleğen (Ocimum)
italya’nın bazı bölgelerinde, eş arayan erkeklerin hala yaka larına fesleğen filizi taktığını biliyor muydunuz?
Hikayesi Nedir?
Fesleğen nane familyasına (Lamiaceae) ait bir ottur. İsmin kökeni Yunancadır ve anlamı “krallık” tır. Fesleğen, şekil, boyut ve renk olarak birçok farklı türde bulunur. Geniş yapraklı italyan tatlı nanesi, ince yapraklı çalı, Taylandlı, limon ve Afrikalı mavi pişirilen en yaygın türleridir.
Fesleğenin kökeni Hindistan’da 4.000 yıl öncesinde bulunabilir. Fesleğen, antik Yunanlılar tarafından “Kralların Otu” olarak adlandırıldı. Asya, Mısır ve Akdeniz çevresinde de bulunmaktadır. Bazı insanlar, fesleğenin, isa’nın tabutu etrafında yetişmiş bulunduğuna, Roma’ya götürüldüğüne ve Avrupa’ya yayıldığına inanır. Bu yaprak 16.yüzyıl İngilteresi’nde popüler oldu ve îngiliz kâşifler tarafından Kuzey Amerika’ya götürüldü.
Fesleğen Nerede Yetişir?

Fesleğen

Fesleğen

Fesleğen ticari olarak, Yugoslavya, Hindistan, Meksika, italya, İsrail, Türkiye ve Birleşik Devletlerde yetiştirilir. Birleşik Devletler içerisinde ana üretici Kalifornivadırştirilir. Birleş
Güçlü antioksidan özelliklere sahip fenol bileşenler olan rosemarinic ve caffeic asit acısından zeneindır. Fesleğen, orientin ve vicerm fitokimyasalları; hücreleri hasardan koruyan flavonoidler; anti bakteriye! özelliklen olan kâfur ve 1,8sineyoI gibi volatiîe yağlan ve beta karoten gibi karotenoidler içerir.
Fesleğen, birçok basit tarifte yer alır. Ağızdaki bir yaranın üstüne konulan fesleğen yaprağı ağrıyı azaltabilir. Ağrıyan disetlerinizi, sekız fesleğen yaprağını bir su bardağı suda kaynatarak yaptığınız çayla tedavi etmeyi deneyin. Çavı sık sık disetlerinizde gezdirin. On fesleçen yaprağının sıvısıyla kulak ayrısını tedavi edin: Bir damlalık vardımıyla bir ya da iki damlayı kulak kanalınıza uygulayın. Saç dökülmesi veya kepeklenmeye karşı, kafatasmıza fesleğen yağıyla masaj yapm. Bir saat sonra, saçınızı soğuk suyla yıkayın. Su ve kaya tuzuyia karıştırılmış ezilmiş iki, üç fesleğen yaprağı hazımsızlık sorununu giderebilir. Sıcak ya da soğuk içebilirsiniz. Fesleğen yaprağı sıvısı ve baldan yapılmış karışımdan bir kaşık içmek kısılmış sese iyi gelebilir. Hiç olmadı, lezzetli bir içecek içmiş olacaksınız. Fesleğen sıvısı kaşıntıya da iyi gelebilir. Sorunlu bölgeye sıvıyla masaj yapın. Fesleğen ayrıca mükemmel bir haşarat defedıcıdır.
Kalp  Sağlığı: Tavşanlar üzerinde yapılan bir çalışma, alkol ve suyla karıştırılmış fesleğen tüketildiğinde, hücrelerin yağlı bileşenlerinin baskıya maruz bırakıldığında eskisi kadar kolay zarar görmediğini, böylece dolaşımı düzenlediğini ve kalp rahatsızlığı riskim düşürdüğünü gösterdi. Başka bir hayvan deneyi, kalp krizi geçirmiş ve fesleğenle tedavi edilmiş farelerin, kalp krizi geçirmiş ve fesleğenle tedavi edilmemiş farelere oranla, kalp dokularında daha az hasar olduğunu gösterdi.
Antiadezyon: Fesleğenin, kırmızı kan hücrelerindeki bir bileşen olan trombositi daha az “yapışkan” kanın pıhtılaşma şansını düşürebilecek bir duruma getirdiği kanıtlandı.
İmmun Reaksiyon : Fesleğen ile beslenen fareler, alerjen lere karsı bağışıklık reaksiyonlarında azalma olmuştur.
Anti  Bakteriyal Özellikleri: Fesleğen yağının, antibiyotiğe dayanıklı türlere kars? bile, güçlü anti baktenyel özelliklere sahip olduğu kanıtlandı. Özellikle mevve ve sebzelerde bulunan zararlı bakterilerin öldürülmesinde etkili olduğu keşfedildi. Bir dahaki salata siparişinizde, bol bol fesleğen isteyin.
Fesleğen ile İlgili İpuçlar
Seçim  Ve  Saklama:
• Parlak yeşil renkteki, kahverengi veya sarı beneklen olmayan
yapraklan secin.
• Fesleğen sadece buzdolabında sadece birkaç gün saklanabilir. 9 Kesilmiş sapları suya koyun ve pencere kenarına bırakın. Filizler bir hafta ya da daha uzun süre taze kalacaktır.
Fesleğenleri parafinli kâğıtlara sann ve dondurun. Yapraklar kararacaktır ama hoş kokusu ve lezzeti kaybolmayacaktır.
Taze fesleğen yapraklan hava geçirmez kabın içinde zeytinyağına bulanabilir ve buzdolabında iki aya kadar muhafaza edilebilir.
• Serin, karanlık ver kuru bir yerde saklandığında kurutulmuş fesleğen altı aya kadar bozulmadan durabilir.
Hazırlama  Ve Servis  Önerileri:
• Pişirme sürecinin yalnızca son birkaç dakikasında yaprakları ekleyin.
• Taze fesleğeni temizlemek için soğuk suyla yıkayın.
5 Yapraklan sigara şeklinde sıkıca sararak, istediğiniz boyutta kesin.
Basit ve lezzetli bir salata hazırlamak için, bir dilim domatesin üzerine mozzarella peyniri ve taze fesieğen yaprağı yerleştirin.
• Domates çorbasına, kızartma ve makanıa üzerine, servis etmeden kısa süre önce fesleğen ekleyin.
• Fesleğen sapları, tat vermesi için zeytinyağı ve sirke şişelerine konabilir.
Servis:20 adet (bir seıvisl/8 su bardağı) • Hazırlama süresi: 10 dakika
Bu tarif 4 adet enerji deposu yiyecek içerir. MALZEMELER:
1 su bardağı saf zeytinyağı
Vı çay kaşığı deniz tuzu
1 su bardağı Parma peyniri, rendelenmiş
1 çay kaşığı karabiber
3A su bardağı kavrulmuş şamfıstığı
8 su bardağı taze fesleğen, doğranmış
5 diş taze sarımsak
Hazırlanışı:
Bütün malzemeleri soğutun. Peynir, tuz ve biber dışındaki bütün malzemeleri mikser veya mutfak robotuna koyun; akıcı sos kıvamı alana kadar karıştırın. Peyniri ekleyin, akıcı hale gelene kadar karıştırın. Tuz ve biberi ekleyin. Bütün haldeki taze fesleğen yapraklarıyla süsleyin. Hemen servis edin. Soğutulmuş olarak saklanabilir ama rengi ve tadı zamanla kaçacaktır.
Besin Öğeleri:
Kalori: 150; Toplam yağ: 15gr. ; Doymuş yağ oram: 3gr. ; Kolesterol: 3mg. ; Sodyum: 75mg. ; Toplam karbonhidrat: 3gr. ; Lif: lgr. ; Şeker: Ogr. ; Protein: 3gr.
* 2/3 su bardağı pişmiş makarna + 1/8 su bardağı sos— 320 kalori

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ