Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Hangi Karbonhidratlı Yiyecekleri Yemek Gerekir

  • 12 Haziran 2010
  • 3.249 kez görüntülendi.
Hangi Karbonhidratlı Yiyecekleri Yemek Gerekir

Hangi Karbonhidratlı Yiyecekleri Yemek Gerekir

Beslenmemizde sağlıklı karbon-hidratlara yer vermeliyiz.
• Kompleks karbonhidratlar doğal halde kepekli tahıl unları şeklinde, Basit karbonhidratlar ise rafine edilmiş, kepeğinden ayrılıp işlenmiş beyaz un şek-lindedir. Beyaz şeker, patates sindirilebilen basit karbonhidrat, ya da kepek gibi sindirilemeyen kompleks karbonhidratlar gibi örnekleri artırabiliriz.
•Sağlıklı karbonhidratlar kuru baklagiller, kepekli makarna, bulgur pilavı, kepekli ekmek, lifli meyveler ve sebzeler, daha uzun süre tokluk sağlarlar, kan şekeri miktarını uzun süre ayni düzeyde tutacağından, bu şekilde açlık krizi yaşayıp sık sık acıkmazsınız. İkinci grup karbonhidratları ise Sağlıklı olmayan karbonhidratlar ise kana çabuk karışan basit şekerler, işlenmiş liflerinden ayrılmış tahıllar ve beyaz un ya da beyaz şekerle yapılmış yiyeceklerdir.Bu yiyecekler metabolizmayı yavaşlatıp, hızlı kilo aldırır.

Hangi Karbonhidratlı Yiyecekleri Yemek Gerekir

Hangi Karbonhidratlı Yiyecekleri Yemek Gerekir

•Yiyeceklerin pişiriliş şekilleri de tercihi etkiler. Örnek verecek olursak patatesi, püre şeklinde tüketmemek, sıcak yerine dolapta soğutulmuşunu tercih etmek, limon veya sirke gibi asit değeri yüksek ilavelerle lezzetlendirmek, meyvelerin fazla olgunu yerine hamını tercih etmek, makarnayı daha az pişirmek, yoğurtla birlikte yemek veya üstüne peynir rendelemek daha iyi olacaktır. Karbonhidratlı bir yiyecek yerken, proteinli yiyeceklerle birlikte yemenizi öneriyorum. (Örneğin; pilav+yoğurt, makarna+peynir, balık+ekmek gibi). Kendinizi tatlıdan alıkoyamadığınız durumlarda 1 porsiyon tatlının üstüne 1 bardak süt içmelisiniz. Metabolizmamızla dost olan yiyecekler: Bulgur, kahverengi pirinç, çavdar ekmeği, kepek ekmeği, yulaf ezmesi (süt ile alınabilir), bol tahıllı ekmek, mercimek, nohut, barbunya, elma, kiraz (15-20 tane bir öğünde daha fazla olmamalı), soya fasulyesi, balık, et, tavuk gibi… Yavaş yemek yemek ve proteinli yiyecekler de kan şekerini dengeler ve metabolizmayı hızlandırır..
Sınırlı yememiz gerekenler:
Nişastalı yiyecekler, şeker, çikolata, kek, gofret, cips ve beyaz pirinç bu gıdaların hepsi yüksek kalori içerir ve aşırı yenildiğinde kilo alımına neden olurlar. Bu tür yiyecekleri et, tavuk balık ya da süt ve süt ürünleri ile, kısaca protein ile yemelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ