Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Kıvırcık

  • 29 Mayıs 2010
  • 12.081 kez görüntülendi.
Kıvırcık

Kıvırcık (Lactuca sativa L.)
Kıvırcık diğer bütün marullardan daha besleyici ve C vitamini bakımından harika bir kaynak (söbek maruldan bes kat daha fazla) olduğunu biliyor muydunuz?

Kıvırcığın Hikâyesi Nedir?
Romalıların Kapadokya ve Yunanlıların Cos olarak bildikleri kıvırcık Hipokratlarm doğum yeri olan Yunan adasından sonra adlandırılan ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Kıvırcığın göbek maruldan daha sert bir tadı vardır ve diğer marul türlerine oranla daha yumuşak ve tatlıdır Marul Birleşik Devletlerde en cok tüketilen ikinci sebzedir.
Marul bilinen en eski sebzelerden bindir ve Akdeniz bölgesinin verlisi olduâuna inanılmaktadır. Kıvırcık neredeyse 5000 vıldır ekilmekte ve pişmiş ya da çiğ olarak yenilmektedir. Aynı zamanda ekilmiş marulların içindeki en eski tür olabilir. Kıvırcık Birleşik Devletlere
1600lerde ingiltere tarafından tanıtılmıştır
Kıvırcık Nerede Yetişir?

Kıvırcık

Kıvırcık

Birleşik Devletlerdeki marul üretimi büyük bir kısmı Kaliforniya ve Arizona’da yapılmaktadır ama esas kıvırcık üretimi Florida’dadır. Dünvada vaklasık 18 milyon metrik ton marul üretilmektedir.
Neden Kıvırcık Yemeliyim?
vitamini bileşenlerine ek olarak kıvırcıklar aynı zamanda hariKa vitamini kaynaklarıdır. Ancak bir araştırma eser kıvırcıktaki A vitaminini almak istiyorsanız valsız terbiyeyi atlamayı ve tanı yağlı çeşidini seçmenizi önermektedir. Aynı zamanda sadece bir porsivon eünlük deeerin vüzde otuz sekizini karşılayan folik asit bakımından zenein bir kavnaktır.Kıvırcık EpsteinBarr virüsünü bastırdığı bilinen ve sık sık mononükleoz (mono) ile ilişkilendirilen nadir bir diyetsel karotenoid olan lactucaxanthini de önemli ölçüde içermektedir.
Eski Romalılar kıvırcığı yemeklerinin sonunda sindirimi düzenlemesi ve uyumaya teşvik etmesi için yemekteydiler. Birçok Avrupalı hala bu şekilde marul tüketmektedir ama kıvırcık ya da diğer marul çeşitlerinden yiyen birçok Amerikalı bunu yemeklerinin başlangıcında tercih etmektedir. Sezar AuRUStus kendisini tedavi ettiğine inandığı için marulu öven bir heykel bile inşa ettirmiştir.

Dokusal  Bozulma: Kıvırcık gözde doğal olarak bulunan ve yaşlılıkta ortaya çıkan dönüşü olmayan görme kaybı gibi gözle ilgili bozulmalarla savaşan lütein ve zeaxanthin açısından zengin bir kaynaktır.

Kilo  Koruma: Penn Eyaletinden Barbara Rolls, PhD tarafından yürütülen bir çalışma yemeğe az kalorili bir salata ile başlamanın etkili bir kilo koruma yolu olarak tokluk hissi verdiği ve sonradan gelecek olan kaloriyi azalttığı saptanmıştır.

İltihap/Kalp Hastalıkları/Kanseri  Düşürmek: Enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılan aspirinin esas içeriği olan salısilik asit kıvırcık da bulunmaktadır. Şahsilik asit enfeksiyon, bazı kanserler ve kalp hastalıklarını yükseltmede anahtar bir enzim olan cycloozveenase2(COX2) eneellevicisidir.
Kıvırcıkla ilgili ipuçları
Seçim  Ve  Saklama:
s Büyük, canlı ve dış yapraklan koyu yeşil olanları seçin.
3 Marulu plastik poşetler içinde buzdolabı sebzeliğinde muhafaza edin. Kıvırcık on güne kadar dayanabilir.
Hazırlama  Ve  Servis  Önerileri:
e Marulu akan soğuk suyun altında durulaym; aynı zamanda yapraklarını büvük bir kâse içinde va da lavaboda suva bastırabilirsiniz. Mam! yapraklarım maral kurutma makinesi ya da havlu ile kurulayın.
Yaprakları salata için koparırken zedelemekleri kaçmın(bu renginin bozulmasına neden olur).
1 Diğer marulların yerine ya da onların yanma ek olarak kullanın.
Elma dilimleri, kum üzümler, kurutulmuş yabanmersini (ya da sizin en sevdiğiniz bir başka kurutulmuş meyve), portakallar, üzümler ve ananas ile beraber karıştırın.
Salatayı bir gün sonra servis yapmak besinlerin emilimini yükseltmektedir.
1 Marulları pişirebilirsiniz(aşağıda ki gibi)! Biraz soya sosu, kum beyaz şarap, esmer şeker ve zeytinyağı ile salamuraya yatırır sonra birkaç dakika ızsarada pişirin.
Çin Usulü Susamlı Kıvırcık
Servis: 6 kişilik • Hazırlama ve Pişirme Süresi: lOdk Bu tarif 5 adet enerji deposu yiyecek içerir.
Malzemeler:
450er kıvırcık, doğranmış
Vı yemek kasığı asa ve şurubu
1 yemek kası Si sarımsak dişi, do aranmış
Vı cav kaşığı kızarmış susam yağı
1 Vı vemek kasığı kanola vağı
1/2 cay kasığı kızarmış susam tohumu
1 vemek kasisi lisht şova sosu
tat için Kosher tuzu
1 yemek kaşığı Japon pirinci şarabı
Soya sosunu, pirinç şarabım, agaveyi ve tuzu küçük bir kâsede karıştırın ve dinlenmeve bırakın. Geniş bir sote tavasını önceden ısıtın. Kanola vasini eklevin. Arkasından hemen sarımsağı ekleyin ve birkaç dakika sote vapın. Doğranmış kıvırcığı ekleyin. Yaklaşık 1 dakika ısınana kadar sote yapın. Önceden hazırlanmış sosu katın. Malzemeleri yaklaşık 30 ile 45dk karıştırın. Marui hala parlak yeşil ve biraz gevrek olarak kalmalıdır. Cok fazla pisirmevin. Ateşten alın ve senis bir servis kâsesine aktarın. Susam yağı ve susam tohumu serpin. Oda sıcaklığındaki çiğ kıvırcık yapraklan ve domates dilimlerinin yanında servis yapın. Sıcak saki va da sosuk erik şarabının yanında servis yapın.
Kalori: 56; Toolam vağ: 4e; Dovmus yas: Os; Kolesterol: Oms

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ