Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Sadece Kilo Vermek yetmiyor

  • 29 Mayıs 2010
  • 2.606 kez görüntülendi.
Sadece Kilo Vermek yetmiyor

Kilo vemnek tek hedef olmamalı. İdeal kiloyu koruyabilmek ve sağlıklı beslenmeyi hayatınızın bir parçası haline getirmek daha önemli.Uzmanlann önerilerini göz önünde bulundurarak beslenmeyi tercih edin

Sağlıklı beslenmenin altın anahtan, doğru beslenme biçimini hayatın tümüne yaymaktır. İdeal kiloya ulaşmak büyük bir başanysa da o kiloyu muhafaza edebilmek daha da büyük basan. Unutmayın ki bünyenize uygun bir koruma diyetini benimsemek ve uygulamak, hayat boyu sağlıklı beslenmek için sağlam bir temel oluşturacaktır. Benim önerim; size koruma diyeti adı altında sunduğum programı bütün yaşantınıza geçirmeniz.
Süt, yoğurt veya ayran: 2 su bardağı diyet süt veya 2 su bardağı diyet yoğurt ya da bir gün içerisinde 4 su bardağı ayran. Süt, yoğurt veya ayranı tüm yiyeceklerle tüketebilirsiniz. I
YumurtaYumurtayı haftada en fazla 3 adet ve bütün yiyeceklerle tüketebilirsiniz.
Diyet veya normal peynir:Bir günde 1 kibrit kutEt/usu kadar ve bütün yiyeceklerle beraber tüketebilirsiniz.
tün yiyeceklerle tüketebilirsiniz. Tavuk/Balık veya kuru baklagil: 200 gr (yani 2 avuç içi kadar et, balık) veya bir yemek tabağı kadar kuru baklagil (nohut, mercimek, fasulye ve barbunya). Bu yiyeceklerden herhangi birini tercih ederek, ancak hiçbir şekilde unlu gıdalarla (yani pilav, makama, beyaz ekmek, erişte, pide, pizza) kanştırmadan yemeniz gerekir. Sebze grubu: Sebzelerden mısır, patates, bezelye, havuçtan mümkün olduğu kadar uzak kalmanız gerekmektedir. Bunlan yemek istediğiniz takdirde ayrıca haşlayarak ve tek başına yiyin. Yemeğinizin içine katmayın. Diğer sebzeleri az yağlı (1 yemek kaşığı) olmak koşuluyla istediğiniz kadar tüketebilirsiniztaneli meyvelerden (kiraz.çilek vb) 7-14 tane arasında yemeliyiz. Üzüm, incir, muz ve kavundan, nispeten uzak durmalıyız. Tahıl grubu (Ekmek, Makama, Pilav): Bu gruptan birinden günde 3 porsiyon tüketebilirsiniz. Yani bunlardan herhangi biri mümkün: 3 dilim kepekli veya siyah ekmek/” 3 dolu yemek tabağı pilav veya makama/ 2 kibrit kutusu peynirli börek/ yanm orta boy peynirii/ıspanak-lı/pide/pizza. Tahıl grubunu asla et ve kuru baklagillerle kanştırmamalıyız. Yağ Grubu: Günde en fazla 2 yemek kaşığı yağ tüketmelisiniz. Yağ dağılımınız daha çok fındık, soya ve Omega 3, Omega 6 içeren yağlar olmalıdır.
Önemli notlar:
• Abur cubur yemek istediğinizde salatalık, domates ve marula yönelin.
• Fast food, hamur işi veya kızartma gibi kaçamak yiyecekleri haftada bir kere yiyin. Onlan yediğinizde lütfen diğer öğünleri hafifletin.
•Kuruyemiş yemek istediğinizde soyalı leblebi, soyalı fıstık, dut kurusu, kajun, şamfıstığı kanşımı yiyin. Bu karışımdan her akşam dörtte bir çay bardağı tüketebilirsiniz.
•İçkiden uzak durun. Eğer içki içmek isterseniz bir kadeh beyaz şarabı tercih edin.
•Eğer tatlı yemek isterseniz meyve tatlılan, yoksa sütlü tatlı, o da yoksa hamur tatlısı tercih edin. Bu sıralamaya mutlaka uyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ