Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Gebelikte Vajinadan Su Gelmesi

  • 25 Mayıs 2010
  • 4.027 kez görüntülendi.
Gebelikte Vajinadan Su Gelmesi

Gebelikte Vajinadan Su Gelmesi
Hamilelikte hormonların değişimi ile normal vaginal akıntıda artış olur. Normalde bu akıntı kokusuz ve renksizdir. Çok hafif sarı olabilir.
Doğumun başlaması bazen su gelmesi ile olur. Bu vakti gelmiş ol­gunlaşmış bir bebek için sorun olmazken; erken, henüz gelişimini ta­mamlamamış bebekler için ciddi sorun olmaktadır.
Doğumu başlatan su gelmesi ile ağrıların başlaması arasında geçen süre çoğu zaman 6-12 saat arasındadır.
Tüm gebeliklerin yaklaşık %8-10’unda erken membran Tüptüm görülür (suların erken gelmesi). Yani gününü tamamlamış veya tamamlamamış gebelerin onda birinde su kesesi erken açdır. Zarlan zayıflatan çeşitli nedenler erken açılmaya neden olurlar.
Eğer her zamankinden fazla bir akıntı başlamışsa ve bu daha sıvı ve akışkansa, devamlı geliyorsa su kesesinin açddığı düşünülür. Hemen doktora müracaat edilmelidir.Su kesesinin erken açılmasına neden olan etkenler;
Enfeksiyon, annenin yetersiz ve kötü beslenmesi, sigara içimi, zarların bölgesel eksikliği, zemin hazırlayan fizyolojik ve anatomik anormallikler.
Su kesesi normalde 0,02-0,5 mm kalınlığındadır. Infeksiyon, ka­sılmaya bağlı içten gelen basınç veya darbeye bağlı olarak su kesesi yırtılabilir.
Muayene esnasında sıvı gelişi görülür.
Su kesesi erken açıldığında ne yapılabilir?
Hemen en yakın hastaneye müracaat edilmelidir. Eğer gebelik haf­tası tamamsa doğum indüksiyonu (suni sancı) vajinadan su gelmesibaşlanabilir, bunun için rahim ağzının uygun olması gerekir. Eğer rahim ağzı uygun değilse 24 saat içinde uygulanabilir. Gebelik süresini doldurmadan önce su kese­si açılırsa genellikle bir hafta içinde doğum olur.
Su kesesinin erken açlıması hastanede yatarak tedavi edilmesi ge­reken bir durumdur ve su gelmesi durdurulamazsa bile antibiyotik kullanılmalıdır. Bebeğin akciğer gelişimi sağlanana kadar beklenmeye çalışılmalıdır. Miadında su kesesi açılan gebelerin %80’inin ilk 24 saatte doğumu olur.
Su kesesi açılan gebelerin bir kısmının doğum ağrıları başlamaz, bunlarda enfeksiyon riski artmıştır. Sezaryenle doğum oranları daha yüksektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ