Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Gebelkte Epilepsi Tanısı Nasıl Konur?

  • 07 Haziran 2010
  • 2.787 kez görüntülendi.
Gebelkte Epilepsi Tanısı Nasıl Konur?

Epilepsi tanısı nasıl konur?
Hasta her şeyden önce bir nörolog tarafından muayene edilmelidir. Doktorun muayene bulgularına göre kesin tanıya varması için bazı laboratuvar tetkiklerinden elektroensefalogram (EEG) dediğimiz beynin yaydığı elektrik sinyallerinin kaydına ve manyetik rezonans (MRI) görüntüleme dediğimiz beyin dokusunun ileri teknikle görün-tülenmesine ve diğer bazı özel tetkiklere kadar bir dizi tetkik yapması gerekebilir.
Gebelik ve epilepsi ilişkisi nasıldır?
Epilepsili kadınların yaklaşık 1/3’ünde, özellikle parsiyel (kısmi) ve belki de temporal lob nöbetleri olanlarda, menstürasyondan (adetten) kısa bir süre önce veya ovulasyon (yumurtlama) zamanında nöbetlerin arttığı bildirilmiştir. Bu yüzden de bu nöbetlere katamenial nöbetler denir ve hormonların nöronal hipereksitabilite (sinirsel aşırı uyarılma) üzerindeki etkilerini yansıtmaktadırlar.
Genel olarak östrojenler eksitabiliteyi (uyarılmayı) arttırırlar ve progesteronlar (özellikle allopregnenolon) inhibitör (uyarılmayı azaltıcı) etkilidirler. Bu iki hormonun oranlarındaki yükselme ve azalmalar, menstürel değişikliklerden sorumlu tutulmaktadır ve menopoz sırası ve sonrasındaki nöbet dalgalanmalarını etkileyebilmektedirler.
Ara sıra, menstürüel siklüs boyunca antiepileptik (epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlar) ilaç düzeylerinin ölçümü, alevlenmelerden sorumlu olan emilim ve metabolizma değişikliklerini yansıtır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ