Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Ceviz

  • 03 Mayıs 2010
  • 9.004 kez görüntülendi.
Ceviz

CevİZ (Juglans)

Gece Gibi Gece
Cevizlerin hücreleri oksidatif zararlardan koruyan ve rahat uyumaya yardımcı olan iyi oranda melatonin hormonu içerdik­lerini biliyor muydunuz?
Cevizin Hikâyesi Nedir?
Üç ana ceviz çeşidi beyaz ceviz ya da akceviz {Juglans cinerea), siyah ceviz (Juglans nigra) ve Birleşik Devletlerde tüketilen başlıca tür olan ingiliz cevizidir (Juglans regia).
Fransa’nın güneybatısında sekiz bin yıl önceye kadar giden taş­laşmış ceviz kabuğu bulunmuştur. Daha da şaşırtıcı olan cevizlerin kavrulmuş olmasıdır! Kil tabletlerinin üzerindeki yazıtlar cevizimin M.O. 2000’de Mezapotamya da bulunduğunu anlatmaktadır, ingiliz cevizi Hindistan da Hazar Denizi ile çevrelenmiş bölgelerde ortaya çıkmıştır. M.S. dördüncü yüzyılda Romalılar cevizi Avrupa’ya tanıtmışlardır. Ceviz ingiliz ticaret gemileri ile Birleşik Devletlere yolunu yapmıştır. Beyaz ve siyah cevizler özellikle Appalaş Dağları ve Orta Mıssissippı Vadisi bölgeleri olmak üzere Kuzey Amerika’nın yerlisi
Kaliforniya da yetişmektedir.
Neden Ceviz Yemeliyim?

Ceviz

Ceviz

Diğer yemişlere oranla cevizlerin omega3 yağı seviyeleri en yüksektir. 28 gramlık bir porsiyon günlük* tavsiye edilen değerin yüz­de iki yüzünü karşılayarak 2,6 gram omega3 yağ asidi içermektedir. Aynı zamanda tiyamin, B6, folik asit, fosfor, magnezyum, bakır gibi vitamin ve mineraller açısından da iyi kaynaklardır. Göğüs, prostat ve kolon kanserleriyle savaşmaya yardımcı olan bir çeşit E vitamini gammatokoferol açısından da cevizler mükemmel kaynaklardır. Cevizler anti kansorejen ve antioksidan özelliklere sahip bir polifenol olan ellasitannins bakımından zenginlerdir.
Cevizler insan beynine benzetildiğinden dolayı birçok kültürde “beyin besini” olarak kullanılmaktadır. Asya da öğrencilerin sınavlar­dan önce notlarını yükseltmek umuduyla ceviz yedikleri bilinmekte­dir. Evlerimizde kullanılan bir tedavi günde 20 gram ceviz tüketimi­nin hafıza kaybına iyi geldiğini öne sürmüştür. Ceviz yapraklan acıyı tedavide kullanılmışlardır ve sindirime yaralı oldukları düşünülmek­tedir.
Kalp  Sağlığı: USD A’ya göre “Destekleyici ama kesin ol­mayan bir çalışma düşük doymuş yağ ve düşük kolesterol diyetinin bir parçası olarak günde 42 gram ceviz tüketiminin koroner kalp ra­hatsızlıkları riskini azaltabilmektedir.” 200 deneği içeren klinik mü­dahale deneyleri ceviz tüketiminin kolesterolü düşürdüğünü ve ko­roner kalp hastalıkları riskini azalttığını saptamıştır. Fransa da 793 denek üzerinde yürütülen kesıtsel bir çalışma ceviz tüketiminin kan HDL kolesterolünü (sağlıklı tıp) yükselttiğini saptamıştır. Sekiz hafta boyunca günde yirmi gram cevizle beslenen elli iki deneği kapsayan bir durum kontrol çalışması HDL kolesterollerinde artış ve trigliseritlerinde düşüş gözlemlemiştir.
Kanser: Cevizlerde bol miktarda bulunan bir çeşit E vitamini gammatokoferol göğüs, prostat ve akciğer kanserleri ile savaşabilir.
ŞEKER HASTALIĞI: Cevizler 2. tıp şeker hastalığında ensü­lin direncini geliştirebilir.
Kilo  İdaresi: Cevizlerin açlık ve tokluğa etki ederek aşırı yemeyi azalttıkları saptanmıştır. Birçok yemiş gibi yüksek yağ içer­melerine rağmen cevizler çoğunlukla tüketilen besinlerle yer değiştir­dikleri takdirde kilo almaya yol açtıkları saptanmamıştır.

Uyku: Cevizler rahat bir uyku çekmenizi sağlayan güçlü antioksıdan melatonin içermektedir. Teksas Üniversitesi araştırmacısı Russel Reiter diyetlere eklenen cevizlerin kandaki melatonin seviye­sini üç kat arttırdığını gözlemlemiştir.
Ceviz İle İlgili İpuçları
Seçim Ve  Saklama:
• Cevizi sallayın; eğer takırdıyorsa ya da hafıfse ceviz kurumuş
olabilir.
• Cevizlerin yumuşak ya da esnek olmamaları ve küf ya da ekşi
kokmamaları gerekmektedir,
• Cevizler sıkıca kapatılmış kaplar içinde buzdolabında üç haf
taya kadar saklanabilirler. Donmuş olarak altı aya kadar muha­faza edilebilirler.
• Kabuklarının içindeki cevizler soğuk ve kuru yerlerde muha
faza edildikleri takdirde bir yıla kadar tazeliklerini koruyabilir
Hazırlama  Ve  Servis  Önerileri:
• Cevizleri kavurmak için kabuksuz cevizleri sığ bir pişirme tep
sisine koyun ve 350 derecede yaklaşık 10 dakika kızarana ka­dar pişirin, gerekli gördüğünüzde karıştırın. 9 Cevizler fırında pişirdiğiniz çörek, krep ve muz ya da kabak ekmeklerine harika ilavelerdir.
• Salatalarınızı canlandırmak için yeşilliklerin üzerine biraz ceviz serpin.
• Ev yapımı ya da dışardan aldığınız kahvaltılık gevreklerinize ceviz ekleyip yağsız yoğurt ile karıştırın.
Ceviz&Salatahk Gaspaçosu
Şef Duskıe Estes ve John Stewart
Servis: 8 kişilik (1 kâse) • Hazırlama Süresi: 70dk
Bu tarif 7 adet enerji deposu yiyecek içerir.
Malzemeler:
4 adet salatalık, kabaca doğranmış
1/3 kâse üzüm sirkesi
170gr sade yoğurt
2A demet düz, yapraklı maydanoz
1 kâse kavrulmuş Kaliforniya cevizi
V2 demet nane
1 kâse buz
1 demet taze soğan, kabuğu soyulmuş tat için tuz ve karabiber
V2 küçük kırmızı soğan, doğranmış
V2 kâse sızma zeytinyağı,
Hazırlanış:
Salatalıkları tuzlaym ve bir saat beklemeye bırakın. Suyunu sü­zün. Bütün malzemeleri blender da pümzsüzlesene kadar karıştırın. Buzlu kase içinde servis yapm.
Besin Öğeleri:
Kalori: 275; Toplam yağ: 23g; Doymuş yağ: 3g; Kolesterol: İmg; Sodyum: 30mg; Toplam karbonhidrat: 14g; Lif: 3g; Şeker: 6g; Protein:

Cevizin Bir Başka Tarifi
(Latince adı: Juglandis Regia)
Ceviz, yapılan tatlıların içine konulan, ayrıca kuru olarak yenilen bir meyvedir. Arap hekimleri tarafından olgunlaşmamış yeşil kabukları ve yaprakları tıpta kullanılmıştır.
Tıpta müshil ve safra arttırıcı olarak, halk tıbbında da meme çatlaklarına karşı kullanılmaktadır.
Meme çatlaklarını tedavi etmek için; ceviz içi ayıklandıktan sonra dövülür. Bir tülbente konularak sıkıca bağlanır. Bu şekilde su buharına tutulur. Cevizin yağı çıkarılır. Çıkan yağ, tülbentin üzerinden alınarak, meme çatlaklarına sürülür

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ