Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Patates

  • 17 Haziran 2010
  • 6.937 kez görüntülendi.
Patates

Patates

Patates (Solanum tuberosum L.)

1853de demiryolu işletmecisi Tuğamiral Cornelius Vanderbilt’in patateslerini çok kalın kesen bir sefile darıldığmı biliyor muydunuz? Şef George Crum alaycı bir şekilde tuğamiralin patateslerini kâğıt kadar ince doğramış ve kızartıp tekrar geri yollamıştır. Vanderbilt yeni patateslerini çok sevmiş ve onlara günümüzün önde gelen patates cipsi olan “Saratoga Çıtır Cipsleri” adını koymuştur.

Dünya çapında yetişen 500’ü aşkın çeşit ve Birleşik Devletler’de tüketilen elli farklı patates çeşidi bulunmaktadır. Birleşik Devletlerdeki birçok süpermarket sadece beş ile yedi farklı çeşidini bulundurmaktadır. Nisastalı kahverengi kabuklu, beyaz etli Russet türü Birleşik Devletlerde en yaygın kullanılan patatestir. Cilalı yuvarlak bevazlar düzdün, acık kahverengi kabuklu ve beyaz etlidirler. Uzun Beyazlar orta derecede nişastalı oval şekilli ve ince açık kahverengi kabukludurlar. Bu patateslerin sert, kremsi dokuları bulunmaktadır. Kırmızı kabuklu patatesler gül kırmızısı kabuklu ve beyaz etlidirler. Bu cilalı kökler sık sık “yeni patatesler” olarak kastedilmektedir. Nışastalı sarı etler Avrupa’da çok yaygındır ve Birleşik Devletler’de de vaysmlı&ı artmaya başlamıştır. Yosun, kremsi dokuları vardır. Pisinîdıklennde terevaçlıymıs aibi gözükürler. Son olarak Güney Amerika’da ortaya çıkıp koyu maviden ya da lavanta renginden beyaza kadar sınıflandırılan mavi ve mor patateslerin lezzetli tadı ve eti bulunur.

Peru’da ki İnca Hintlileri M.Ö. 200’lerde ilk patates ekenlerdir. 1536’da İspanyol fatihleri onları Avrupa’ya getirmiştir ve 1589’da patatesleri İrlanda’ya tanıtan Sor Walter Raleigh’dir. Ancak Avrupalılar patatesleri önce zehirli köpek üzümü ailesine(adamotu ve güzelavrat üyeleridir.)benzerliğinden dolayı ;cşeytan” olarak görmüşlerdır. Patatesler 1621de sömürgeci Amerika’ya getirilmişlerdir ve ilk patates yetiştiriciliğine 1719da Kuzey Amerika’da New Hampshirede rastlanmaktadır, irlanda’da korkunç bir mantar 1856 yılında günümüzde “Büvük irlanda Patatesi Aclısı” olarak bilmen ekonomiyi vıkarak patates ekinlerini yok etmiştir

Patates

Patates

Patatesler çoğunluklu Türkiye, Polonya, Hindistan, Rusya Federasyonu, Çin ve Birleşik Devletlerde yetişmektedir.
Orta boyuttaki bir patates neredeyse günlük ihtivac duyulan C vitamini miktarının varışını karşılamaktadır.
Cok vavgın bir inanışa göre patatesin bütün besin maddeleri kabuğunun içinde bulunmaktadır. Tüm besin maddelerinin yüzde eîiiden fazla içeriği patatesin kendisinde bulunabilir! Ama neden azıyla yetmesiniz?
Inkalar patatesleri kırılan kemiklerin üzerine iyileşmeyi desteklemesi için koyarlardı. Patatesin tamamı romatizma ve diğer besinlerle tüketildiğinde sindirim önlevici olarak süregelmektedir. Soğuk patates suyu ile yüzünüzü yıkamak lekeleri temizler. Yanınızda patates taşımanızın dis ağrılarını yok ettiği düşünülmektedir. Boğaz ağrısı için eski. bir çare bir dilim fırınlanmış patatesi boğazınıza sarmaktır.

KALP SAĞLIĞI: 84,251 kadın üzerinde ki uzun süreli bir araş tırmada patates tüketenlerin kalplerinin sağlıklı olduğu gözlemlebmistir.
Seker hastası farelerin diyetlerine patates kabuğu eklendiğinde plazma glikozunun ve şeker hastalarınd yavsın olan idrar komplikasvonlarmm azaldığı saptanmıştır. Aynı zamanda toplam besin alımı da önemli ölçüde azalmıştır.
Ama patatesleri buzdolabında saklamayın çünkü pişirdiğinizde renkleri koyulaşır.
HAZIRLAMA VE SERVİS ÖNERİLERİ:
• Cilalı tip,patatesler salatalarda, haşlanmış ya da kızarmış yemeklerde idealdir Nişastalı tip patatesler ise pürelerde ve fırınlanmış yemeklerde harikadır.
9 Yeşil bölgelerini ve filizlerini kesin ama daha besleyici olması için kabuğunu bırakın.
• Patatesleri yemeden önce baştan sona yıkayın ve sebze fırçası ile ovalayın.
• Birkaç kez delin ve pişirmeden önce yumuşayana kadar mikrodalgada ısıtın.
• Fırınlanmış, ezilmiş, kızartılmış ve tavlanmış olarak servis yapın. Patatesler çiğ olarak da lezzetlidirle
Art’m Vesuvio Usulü Patatesleri
Arthur Grotto, namı diğer “Noni”
Senis; 12 • Hazırlama ve Pişirme Süresi: 90dk
Bu tarif 3 adet enerji deposu yiyecek içerir.
MALZEMELER:
1 kâse zeytinyağı Vı çay kaşığı tuz 1 yemek kaşığı biberiye Vı çay kaşığı karabiber 1 kilo 360 gr patates 1 yemek kaşığı adaçayı
HAZIRLANIŞ:
Fırını önceden 400 derecede ısıtın. Tepsiyi zeytinyağı ile hafifçe yağlayın. Patatesleri çeyreklere kesin. Her bir parçayı zeytinyağı ile yağlayın. Fırın tepsisine yerleştirin. Adaçayı, tuz, biber ve biberiye ile iyice üstlerini kaplayın. Tepsiyi üzerini kapatarak firma yerleştirin. Yaklaşık bir saat ya da çatalla kolayca delinebiîecek duruma gelene kadar pişirin.

BESİN OGELERİ
Kalori: 180; Toplam yağ: 9g; Doymuş yağ: l,5g; Kolesterol: Omg; Sodyum: 105mg; Toplam karbonhidrat: 21g; Lif: 2g; Şeker; Ig; Protein:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ